Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιάζουσα περίπτωση τακτοποίησης - έκδοσης άδειας - Help


Recommended Posts

Καλησπέρα κατ'αρχάς σε όλους.

Αυτό το topic αφορά αφενός ένα μέρος της διαδικασίας που είναι αρκετά "θαμπό" και αφετέρου και εμένα προσωπικά καθώς έχω αναλάβει ένα τέτοιο φάκελο και χρειάζομαι οποιαδήποτε συμβουλή από κάποιον πιο έμπειρο Μηχανικό.

Τα δεδομένα: Κατοικία εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια και με αυθαιρεσίες.

Αποφάσισα ως βέλτιστη λύση να βγάλω την οικοδομική άδεια με το άρθρο 22 του ΓΟΚ 85 (αν δεν κάνω λάθος) για όποιο μέρος της κατοικίας μου επιτρέπεται (από συντελεστές κάλυψης και δόμησης),και ότι "περισσεύει" να το τακτοποιήσω με το ν4014.

Γνωρίζει κάποιος αν το παράβολο του 4014 με καλύπτει στην πολεοδομία?(Λογικά θα έπρεπε..)

Επίσης έχει κάποιος σχετική εμπειρία από έκδοση άδειας για υφιστάμενο κτίσμα?Τέλος το σύστημα του ΤΕΕ στην τελευταία του αναβάθμιση συμπεριέλαβε την επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" αλλά (κλασικά) δεν υπάρχει καμία συνενόηση με τις πολεοδομίες,καθώς στις παραπάνω απορίες μου με παρέπεμψαν πάλι στο ΤΕΕ,και στο τέλος της μέρας στην προσωπική μου κρίση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχεις ΟΑ..πως θα πας να βγαλεις νομιμοποιηση ΟΑ;

 

 

αν δεν εχεις παει (x2) στον υπολογισμο του προστιμου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει ο ν4014.

Αν πληρώσεις το παράβολο και εκδώσεις Ο.Α. εντός 3ερίας δεν θα πληρώσεις πρόστιμο.

Άρα για να προχωρήσεις σε έκδοση Ο.Α. θα πρέπει να έχει πληρωθεί το παράβολο και το υπόλοιπο κτίσμα να έχει αποφασισθεί αν για τα υπόλοιπα θα πληρωθεί με δόσεις ή εφάπαξ.

Τώρα για το τι περιλαμβάνει αυτή η περίφημη άδεια νομιμοποίησης, υπάρχει ξεχωριστό θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λογικά σκεπτόμενος συμφωνώ με σένα Faethon,αλλά εδώ είναι που γκριζάρει το θέμα όμως.Το ΤΕΕ με το τελευταίο σετ διευκρινήσεων που ανήρτησε λέει..

 

Προς έκδοση Οικοδ. Άδειας

Στο τμήμα αυτό δεν υπολογίζονται και η διαδικασία μπορεί να προχωρήσει μέχρι την προσωρινή υπαγωγή. Αυτό σημαίνει ότι αν υπάρχουν οικονομικές εκκρεμότητες μπορούν να εξοφληθούν κανονικά και η δήλωση μπορεί να ολοκληρωθεί μόνο μετά την έκδοση της οικοδομικής άδειας

Εδώ λοιπόν το ανάποδο απ'ότι καταλαβαίνω..δλδ κανα προσωρινή υποβολή..δώσε παράβολο..ΒΓΑΛΕ ΑΔΕΙΑ..και στο τέλος ολοκλήρωσε την τακτοποιήση του 4014 για τυχόν αυθαιρεσίες έξτρα..

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβε και ο mkara λιγο παραπάνω το θέμα...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωση μάλλον εννοεί την τελική βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας.

Για να φθάσεις εκεί πρέπει να έχει εκδοθεί η ΟΑ και να έχει πληρωθεί το πρόστιμο των άλλων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

αδεια νομιζω βγαζεις αν εχεις

 

πχ. σπιτι 100 τμ και εχεις το δικαιωμα να χτισεις 150 τμ...τοτε βγαζεις αδεια νομιμοποιησης για τα υπολοιπα 50 τμ..

 

αν δεν εχεις καθολου αδεια εξ αρχης,δηλαδη το σπιτι θεωρειται τελειως αυθαιρετο τοτε πας με προστιμο x2

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ουσιαστικά γίνεται η έκδοση της οικοδομικής άδειας όπως προβλέπεται..παράλληλα γίνονται οι δόσεις για τα πρόστιμα των τακτοποιήσεων..και μετά το πέρας της έκδοσης μπαίνεις στην "μόνιμη υπαγωγή"...ναι μάλλον σωστό ακούγεται αυτό.Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν μου το επιβεβαίωσε κανεις στην πολεοδομία που πήγα..

Link to comment
Share on other sites

mkara

καλησπέρα

 

Το μισό το δίκαιο στο φάγανε πιο πάνω

Έχεις δίκαιο κατά το άλλο ήμισυ (το χ2 είναι σωστό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.