Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΔ και δικαιωματα μηχανολογου για προκυρηξεις δημοσιου


Recommended Posts

καλησπερα, ειμαι διπλωματουχος Μηχανικος παραγωγης και Διοικησης απο το πολυτεχνειο Ξανθης, Δημοκριτειο Πανεπιστημιο Θρακης και προσπαθω να βρω ενα ατομο, που να μου πει εγκυρα και αξιοπιστα αν τελικα εχω τα δικαιωματα του μηχανολογου και συνεπως μπορω να συμμετεχω σε διαγωνισμούς που αφορυν διπλωματουχους μηχανολογους. Η ερωτηση γινεται με αφορμη την προκυρηξη της πυροσβεστικής, την οποια ειδα σημερα 19-12-11. εχω βρει ενα εγγραφο (βλ. συνημμενο) απο το site mpd.gr συμφωνα με το οποιο επαληθευεται η απορια μου. Πριν ανακαλυψω αυτο το χαρτι επαιρνα τηλεφωνα σε ΤΕΕ, υπουργεια και επιθεωρηση εργασιας γιατι ηθελα να εργαστω ως τεχνικος ασφαλειας σε ενα εργοστασιο και ο καθενας ειχε διαφορετικη αποψη. Οταν παρουσιασα το χαρτι στην επιθεωρηση μου είπε "Α ενταξει συμφωνα με αυτο μπορείς". Τελικα τι γινεται σε αυτη τη χωρα, γνωριζει κανεις να μου δωσει μια οριστική αλλα εκυρη απάντηση? ακομα και αν αυτη με δυσαρεστησει, τουλαχιστον να ξερω...

link της εγκυκλιου:

http://www.mpd.gr/documents/EGYKLIOS_YPAN_22-10-2008.pdf

http://www.mpd.gr/documents/DIEYKRINISTIKH_EGKYKLIOU_03-12-08.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οι προκυρήξεις δημοσιεύονται αναφερόμενες σε συγκεκριμένες ειδικότητες, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, και όχι αναφερόμενες σε επαγγελματικά δικαιώματα. Γιατί με αυτή την λογική και ο μηχανολόγος θα μπορούσε να συμμετέχει σαν υποψήφιος σε θέσεις που αφορούν σε ηλεκτρολόγους, οι ηλεκτρολόγοι σε θέσεις που αφορούν σε ηλεκτρονικούς κ.ο.κ..

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι ορίζει η προκήρυξη, υπάρχουν διάφορες ειδικότητες μηχανολόγων (ηλεκτρολόγος μηχανολόγος μηχανικός, μηχανολόγος και αεροναυπηγός μηχανικός, μηχανολόγος μηχανικός βιομηχανίας, ναυπηγός μηχανολόγος μηχανικός κ.ο.κ).

Στη συγκεκριμένη αναφέρεται μονό σε μηχανολόγους μηχανικούς και μάλιστα από συγκεκριμένα ιδρύματα.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη προκηρυξη είναι οτι να ναι και μακαρι καποιος να το τραβηξει οσο μπορει.

 

Εχουν εξω τους Ναυπηγους απο τους μηχανολογους το οποιο είναι οτι πιο παραλογο ...

Οι ναυπηγοι είναι ΚΑΙ μηχανολογοι . Σε ολες τις προκηρυξεις που ζητουν μηχανολογο εχουν και τους ναυπηγους....

 

Για τις ερωτησεις σου δε γνωρίζω αλλα μπορει να εχουν και εκει κανει λαθος...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πάνε με τα ενιαία επ.διακαιώματα. Θέλουν συγκεκριμένες ειδικότητες!!! Παλαιότερα σε κάτι ανάλογο αυτό μου είχαν πει, (ζητούσαν ηλ.μηχανικούς). Θα υπάρξει εμπλοκή

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πάνε με τα ενιαία επ.διακαιώματα. Θέλουν συγκεκριμένες ειδικότητες!!! Παλαιότερα σε κάτι ανάλογο αυτό μου είχαν πει, (ζητούσαν ηλ.μηχανικούς). Θα υπάρξει εμπλοκή

 

Γι 'αυτο και δε λεω για ηλεκτρολογους στη θεση των μηχανολογων...

Οι Ναυπηγοι ΕΙΝΑΙ μηχανολογοι. Δεν εχουν μονο τα δικαιωματα τους...

Δες τον τιτλο τους

Ναυπηγοι ΚΑΙ Μηχανολογοι μηχανικοι

 

Δυστυχως οτι είναι εκτος ΑΣΕΠ ειναι ... για τα πανηγυρια...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.