Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προυποθέσεις Αλλαγής Χρήσης όταν υπάρχει αυθαιρεσία


Recommended Posts

Καλημέρα στην κοινότητα των μηχανικών. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σε σχέση με μια αλλαγή χρήσης που μου έχει ζητηθεί να προχωρήσω (ισόγειο καταστημα σε κατοικια) αν παρεμποδίζεται απο καποια καταγγελία για αυθαίρετη κατασκευή στο δώμα στην ίδια πολυκατοικία. Και επίσης σε τι βαθμό πρέπει να έχει προχωρήσει η διαδικάσια της ρυθμισης με τον 4014/2011 για να επιτραπεί η αλλαγή χρήσης. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια του υπάρχοντος ισογείου. Θα κολλήσουν λές στην όψη?

Το ερώτημα είναι οτι αν πληρωθούν τα πρόστιμα για τις αυθαιρεσίες θα προχωράει η διαδικασία της αλλαγής χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου το ισόγειο κατάστημα αποτελεί ανεξαρτητη αυτοτελή ιδιοκτησία που δεν επηρεάζεται από τις αυθαιρεσίες του δώματος ή οποιασδήποτε άλλης ιδιοκτησίας.

 

Άρα ούτε που ασχολείσαι με το δωμα.

Προχωράς κανονικά και όποιος διαφωνεί του τριβεις τον νομο στη μούρη.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

myri, δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Πήγα να πάρω ΕΕΜΚ για αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης στον 3ο όροφο οικοδομής που είχε εξαιρεθεί, με τον Ν1337/83, της κατεδάφισης όλη εκτός των εξωστών του ισογείου που ήταν εκτός Ρ.Γ. και οι οποίες δεν είχαν κατεδαφισθεί.

Δεν μου έδωσαν την έγκριση.

Θα μου την δώσουν όταν κατεδαφισθούν οι εξώστες. (οπότε και εγώ την αλλαγή διαρρύθμισης την δηλώνω με τον ν4014)

 

Άρα ο συνάδελφος για να προχωρήσει σε έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης πρέπει πρώτα να τακτοποιηθεί το αυθαίρετο.

Το θέμα που δεν γνωρίζω είναι πότε μπορεί να προχωρήσει σε Ο.Α. αλλαγής χρήσης;

Μόνο με την προσωρινή υπαγωγή ή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί αυτή;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

επιμένω πως ο νόμος είναι ξεκαθαρος

 

Άρθρο 26 παρ. 4 του N. 4014/2011 (Ειδικές διατάξεις) ορίζεται ότι οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με Δίκτυα Κοινής Ωφέλειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα αυτών που είναι λειτουργικά άσχετα με την αυθαίρετη κατασκευή και αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Μα η Ο.Α. της αλλαγής χρήσης ενδιαφέρει τον συνάδελφο όχι ο ν4014.

Αν ήθελε να τακτοποίηση με ν4014 για το ισόγειο προφανώς δεν θα ενδιέφερε τι συμβαίνει σε άλλες οριζόντιες.

Αλλά θέλει να προβεί σε Ο.Α. του ισογείου μιας οικοδομής όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

Δεν θα πρέπει να παρουσιάσει όψεις/τομές/Δ.Κ. της υφιστάμενης κατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

Μα το άρθρο 26 δεν αναφέρεται στη ρυθμιση αυθαιραίτων αναφέρεται γενικά! Για κάθε συνέπεια!

 

...οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομική άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για κάθε συνέπεια,

Link to comment
Share on other sites

myri το άρθρο που παραθέτεις έχει εφαρμογή για αυθαίρετες κατασκευές όπου αυτές κρίνονται αυτοτελώς.

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία που υπάρχει αυθαίρετο στον 4ο όροφο μπορεί να πάρει ρεύμα ο 1ος όροφος;

Ή πιο χοντρό ακόμα.

Σε πολυκατοικία που έχει υπέρβαση κάλυψης, επειδή το δικό μου διαμέρισμα είναι στο "νόμιμο" τμήμα μπορεί να πάρει ρεύμα;

Αν είναι έτσι τότε έχουμε μια ανατροπή των όσων γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Δεν ξέρω. Αν είναι έτσι τότε έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.