Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα προσθήκης σε κτίσμα ρυθμισμένο με τον 4014


nik kats

Recommended Posts

Περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς οικοδομική άδεια, προ του 83 η κατασκευή.

Έστω δικαίωμα δόμησης 200 τμ, έχουν χτιστεί 90 τμ (χωρίς άδεια).

Ο ιδιοκτήτης θέλει να μπει στο 4014 (το πρόστιμο βγαίνει πολύ χαμηλό)

Μπορεί να κάνει στη συνέχεια προσθήκη για τα υπόλοιπα 110 τμ (με άδεια εννοείται) ?

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν παραβιάζει τις πολεοδομικές διατάξεις μπορεί να το νομιμοποιήσει (όχι απλώς τακτοποιήσει) και μετά να βγάλει και άδεια προσθήκης.Τα στατικά όμως θέλουν προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πρέπει να εκδώσει άδεια για τα 90 τ.μ. (αφού πρώτα υπαχθεί στον 4014 και πληρώσει παράβολο), και στη συνέχεια αφού έχει υπόλοιπο δόμησης χτίζει όσο θέλει. Προσοχή όμως όπως είπε και ο προηγούμενος συνάδελφος στα στατικά ιδιαίτερα αν πρόκειται για κατασκευή με φέρον οργανισμό από "Φέρουσα Τοιχοποιία".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oτι μπορει μπορεί.....το θέμα είναι το ΠΟΤΕ θα μπορέσει να βγάλει την άδεια...

 

Κανονικά θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ΚΑΙ Η Β' φάση για να προχωρήσει στην προσθήκη....να υπάρχουν δηλαδή κατατεθημένα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν εχουμε υπολοιπο δομησης μπορουμε να ενταχθουμε στον 4014, μεχρι τελους, πληρωνοντας τα προστιμα και να μην παμε σε αδεια νομιμοποιησης, οποτε να μην πειραξουμε το υπολοιπο του συντελεστη?

Link to comment
Share on other sites

Σε μελλοντική προσθήκη θα αφαιρεθούν τα τετραγωνικά της τακτοποίησης και ότι μείνει χτίζεται.Οπότε προχώρα καλύτερα σε νομιμοποίηση τώρα.(αν είναι εφικτό)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα να γινω λιγο πιο σαφης γιατι εχω καταμπερδευτει και εχω μπερδεψει και σας.

εχω μια οικια 80τ.μ με αδεια σε αγροτεμαχιο, με υπογειο ξεμπαζωμενο απο τις δυο πλευρες. ο ιδιοκτητης θελει να προχωρησει σε προσθηκη αλλων 120 τ.μ και ψαχνω αν τακτοποιωντας το υπογειο θα εξακολουθει να μπορει να προσθεσει 120 τ,μ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σου απαντήθηκε το ερώτημα.Αν τακτοποιήσεις θα αφαιρεθούν τα τετραγωνικά της τακτοποίησης και ότι μείνει κάνει προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.