Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Χάρη και Mihat. Για σας που είστε απόφοιτοι του ΑΠΘ , πως μπορεί κάποιος να δανειστεί από την βιβλιοθήκη εκεί ? Αρκεί μια απλή εγγραφή στην Γραμματεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα τη βοήθειά σας..Είμαι σπουδάστρια στο ΤΕΙ Αθήνας του τμήματος έργων υποδομής.Χρωστάω ακόμα 3 μαθήματα για πτυχίο. Οπλισμένο σκυρόδεμα, εφαρμογές οπλισμένου σκυροδέματος και τεχνικά έργα οδοποιίας.

Θα 'ηθελα αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποια καλά βιβλία που θα με βοηθούσαν.Οταν λέω καλά εννοώ κυρίως κατανοητά και εύκολα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα προτάσεις για βιβλία ανάλυσης με πεπερασμένα στοιχεία.Αν ξέρετε κάποια με ασκήσεις , θα ήταν ακόμα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

zephy_85 παρολο που δεν γνωριζω το αντικειμενο των μαθηματων που λες,

για παραδείγματα οπλισμενου σκυροδεματος δες τους δυο τομους του κωνσταντινιδη: Εφαρμογές οπλισμένου σκυροδέματος Α &Β

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος στο φορουμ κ το ανακαλυψα τυχαια καθως εψαχνα για βιβλια-σημειωσεις-ασκησεις πανω στο οπλισμενο σκυροδεμα.Ειδα οτι δεν ειναι φοιτιτικο φορουμ κ ζηταω συγνωμη αν το θεμα μου δεν ανηκει εδω.Βρισκομαι στο τελευταιο εξαμηνο της σχολης πολιτικων εργων υποδομης και εχω πελαγωσει.Χρωσταω οπλισμενο σκυροδεμα 1 και 2 και δεν ξερω απο που να αρχισω κ που να τελειωσω.Μηπως καποιος απο εσας γνωριζει να μου προτεινει καποιο βιβλιο με μεθοδολογια-ασκησεις πανω στο οπλισμενο σκυροδεμα?οσο το δυνατον να ειναι ευκολο στο διαβασμα..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ένα καινούριο βιβλίο για σχεδιασμό κατασκευών από ΟΣ σε σεισμό του Καραγιάννη το έχει κανέις υπόψη του ειναι καλό ή αφορά σε φοιτητές;

πηγαίνοντας μια βόλτα από παπασωτηρίου, είδα τα βιβλία του Καραγιάννη. Είναι τα βιβλία που δίνει στα αντίστοιχα μαθήματα του (ΚΟΣ ΙΙΙ / Προεντεταμένο Σκυρόδεμα). Ξεφυλλίζοντας τα, ιδιαίτερες αλλαγές δεν πρόσεξα. Η βασικότερη είναι η ποιότητα της έκδοσης...

 

Αυτό της προέντασης έχει λυμένες ασκήσεις αλλά είναι με DIN ενώ η θεωρία είναι υπερβολικά συνοπτική. Προσωπικά πολύ κακή εντύπωση μου έκανε το γεγονώς ότι υπήρχαν διαφημήσεις στο οπισθόφυλλο...

 

Το άλλο (για το οποίο και ρωτάς) δεν είναι κακό. Σε κάθε περίπτωση πάντως αντι αυτού θα σου πρότεινα το βιβλίο των Paulay & Priestley. Πολύ καλό και το βιβλίο του Bachman που αναφέρθηκε σε προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.