Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Tο βιβλιοπωλείο "Σολώνειο" (οδός Βυζαντίου) έχει καλό τμήμα με τεχνικά βιβλία, αλλά και το "Παπασωτηρίου" (οδός Καλλιπόλεως) κοντά στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρε του hibbeler

 

Για πεπερασμενα που ρωτησε ο συναδελφος εγω βρηκα πολυ ενδιαφερον το ''Finite element design of concrete stuctures'' G.A. Rombach. Eχει 77 ευρω απο Παπασωτηριου και ειναι περισσοτερο πρακτικο παρα θεωρητικο.

 

 

barracuda,του rombach το βιβλιο ειναι οντως καλο και πρακτικο αλλα θα προτιμουσα το

 

Structural Analysis with Finite Elements by Friedel Hartmann and Casimir Katz

 

Εγω για θεωρια θα προτεινα τα παρακατω,αρχιζοντας απο τα πιο ''ευκολα'' βιβλια¨

 

 

1)Schaum's Outline of Finite Element Analysis (Schaum's Outline Series)

2)Finite Element Analysis Theory and Application with ANSYS by Saeed Moaveni

3)An Introduction to the Finite Element Method by J. N. Reddy

4)The Finite Element Method for Solid and Structural Mechanics by Zienkiewicz and Taylor

 

 

Τελος,υπαρχουν παρα πολυ καλες σημειωσεις εδω http://www.colorado.edu/engineering/cas/courses.d/IFEM.d/

Link to comment
Share on other sites

barracuda,του rombach το βιβλιο ειναι οντως καλο και πρακτικο

4)The Finite Element Method for Solid and Structural Mechanics by Zienkiewicz and Taylor

 

Αυτό είναι βιβλίο αναφοράς σε ό,τι αφορά τα πεπερασμένα.

 

Βέβαια , θέλουν πολύ προσεκτικό διάβασμα όλα αυτά τα βιβλία και πραγματικά υπομονή και πολύ χρόνο.

 

Πολλά βιβλία μπορεί κανείς να βρει και στην βιβλιοθήκη του ΕΜΠ.

 

Πάντως στο amazon είαι απίστευτο τι μπορεί να βρει κανείς...

 

Πιστεύω ότι είναι μακράν το καλύτερο πλέον και σε τεχνικά βιβλία.

 

Και οι τιμές του δεν είναι απαγορευτικές. Μπορείς ακόμα και χρησιμοποιημένο να αγοράσεις ένα βιβλίο.

 

Από εκεί και πέρα σε ό,τι αφορά ελληνικά βιβλία πιστεύω ότι ο Παπασωτηρίου είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει.

 

Βέβαια το site του δεν αποτελεί εγγύηση καθώς έχει διαθέσιμους πολύ περισσότερους τίτλους από αυτούς που θα βρείτε στο site.

 

Από ιντερετ πάντως αρκετά καλό είναι και το http://www.barnesandnoble.com

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως στο amazon είναι απίστευτο τι μπορεί να βρει κανείς...

 

Εχει παρα πολλα βιβλια για πεπερασμενα και τα πιο πολλα ειναι καλα αλλα και ακριβα.Λογο καποιων εργασιων στο πανεπιστημιο(εξωτερικο) ειχα ξεφυλλισει παρα πολλα βιβλια ψαχνοντας συγκεκριμενα πραγματα και οσα βιβλια μου αρεσαν προσπαθω να τα βρω.

 

Παντως απο το amazon αξιζουν και τα χρησιμοποιημενα.Ειχα παρει 3-4 παλια βιβλια που το amazon εμφανιζε ως ''σε καλη κατασταση''. Τελικα ηταν σε αψογη κατασταση και αυτο επειδη τα βιβλια βρισκονταν σε βιβλιοθηκη πανεπιστημιου (καθως ειχαν σφραγιδα βιβλιοθηκης) και μαλλον εκει δε διαβαζαν πολυ..:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Τελος,υπαρχουν παρα πολυ καλες σημειωσεις εδω http://www.colorado.edu/engineering/cas/courses.d/IFEM.d/

 

Έχω και εγώ μερικά βιβλία για πεπερασμένα (Εισαγωγή στα πεπερασμένα στοιχεία για μηχανικούς, Tirupathi R. Chandrupatla Ashok, D. Belegundu)

το οποίο το θεωρώ ενα καλό βιβλίο για εισαγωγή στα πεπερασμένα.

 

Αλλά οι σημειώσεις του Colorado είναι πάρα πολύ καλές !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πραγματικά οι σημειώσεις του Colorado είναι πάρα πολύ καλές. Το βιβλίο που αναφέρεις pappos το έχω και εγώ. Πολύ καλό βιβλίο για εισαγωγή με κώδικα πεπερασμένων σε VB, Matlab, και C++ . Μακάρι να υπήρχε όταν ήμουν φοιτητής.

Link to comment
Share on other sites

πριν πας σε προγραμμα παρε βιβλια

λυσε με το χερι

και παντα να εχεις μεσα στο μυαλό σου

αλλο οι αδειες αλλο η στατική

η στατικη θελει κοπο και ειναι όμορφή σαν γυναικα

οι αδειες απλα ειναι αναγκαίες γαι το χρημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.