Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη σε υπογειο εκτός περιγράμματος


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Εχω μια περίπτωση κατασκευής αποθήκης σε υπόγειο που βρίσκεται εκτός του περιγράμματος του κτιρίου (σε θέση διέλευσης αυτοκινήτου)

 

Πρέπει να πάω με αναλυτικό ή με υπέρβαση συντελεστη δόμησης και κάλυψης;;

Link to comment
Share on other sites

Με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (και πλάγιων αποστάσεων ή παραβίαση πρασιάς εφόσον έχει γίνει). Εφόσον είναι και αποθήκη πας και με συντελ 0,5 (βοηθητικός χώρος).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδή έχω μια ανάλογη περίπτωση, όσον αφορά στην αποθήκη, σε ποιο είδος χρήσης την δηλώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σε ποιο είδος χρήσης; Χρήσεις είναι αυτές που ορίζει ο κτιριοδομικός στο άρθρο 3.

α. κατοικία, β.Προσωρινή διαμονή, γ.Συνάθροιση κοινού κλπ.

Από κει και πέρα αν εννοείς σε ποιο είδος χρήσης δηλώνεις βοηθητικό υπόγειο χώρο, στη χρήση των χώρων κύριας χρήσης της οικοδομής (πχ κατοικία). Εκτός εάν έχει γίνει η υπόγεια αποθήκη ανεξάρτητος χώρος και έχει αλλάξει χρήση (πχ από αποθήκη κατοικίας έγινε χώρος κύριας χρήσης και άλλαξε χρήση πχ σε συνεργείο), οπότε δηλώνεις και την αλλαγή χρήσης.

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει η απάντηση, πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος...

Edited by stberv
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Στην περίπτωση που έχω, έχει κατασκευαστεί τμήμα δευτέρου υπογείου εκτός αδείας, σε πολυκατοικία, το οποίο χρησιμοποιείται ως ανεξάρτητη αποθήκη. Η απορία μου είναι, στο φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής του 4014, στο (3), σε ποιο είδος χρήσης θα το κατατάξω;

Επίσης, άλλη περίπτωση, εμπορική αποθήκη, ανεξάρτητο κτίριο σε βιοτεχνική ζώνη, μπαίνει στη μεταποίηση (3α); Παίρνει το συντ/στή 0,5 βοηθητικού χώρου ως αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε υπόγειο ό,τι χρήση και αν υπάρχει μπαίνει συντελεστής 0,5

καθώς και σε ισόγειο με βοηθητική χρήση (αποθήκη) πάλι μπαίνει συντελεστής 0,5 !

Είναι στις ερωτοαπαντήσεις απαντημένο αυτό που λεω..

 

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής

0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

 

Οσον αφορά τώρα αν πρέπει να μπεί υπέρβαση κάλυψης σε υπόγειο παρόλο που τα υπόγεια δεν μετράνε στη δόμηση και τη κάλυψη , εγώ λεω πως δεν μπαίνει υπέρβαση κάλυψης αν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης.

Αυτό το λεω από την ερωτοαπάντηση που λεεί :

 

Σε αυθαίρετες κατασκευές για το τμήμα εντός προκηπίου ή απόστασης Δ το πρόστιμο προσαυξάνεται με συντελεστή υπέρβασης κάλυψης?

Εάν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης λαμβάνεται μόνο ο συντελεστής παραβίασης προκηπίου ή πλαγίων αποστάσεων αντίστοιχα

 

. Διαφορετικά λαμβάνεται επιπλέον και συντελεστής υπέρβασης κάλυψης.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.