Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση κτιρίου!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

 

Στο σχέδιο που επισυνάπτω, έχει εκδοθει Ο.Α για το νέο κτίριο, στο οικόπεδο ΑΒΓΔΑ, όπώς ακριβώς το δείχνω.

 

Για την εξασφάλιση διάστασης κτιρίου 9μ , κολλάει απο δεξιά στο κτίριο με ΓΟΚ 85 (ορθώς) και αφήνει στην ίδια πλευρά ένα Δ απο το κτίριο με ΓΟΚ 73. Από αριστερά πάλι αφήνει μια απόσταση μικρότερη απο Δ (3μ).

 

Η ερώτηση μου είναι αν έπρεπε ή οχι να κολλήσει στο τμήμα ΕΖ του ακαλύπτου απο την δεξιά πλευρά.

 

Με άλλα λόγια το Δ που αφήνουμε ξεκινάει από το όριο του οικοπέδου (σημείο Ζ) ή απ το όριο του κτιρίου ??? (σημείο Ε).

 

Εχω κατά καιρούς ρωτήσει διάφορους μηχανικούς σε πολεοδομίες και οι απόψεις διίστανται...

 

Παρακαλώ τα φώτα σας....

post-4982-0-20498300-1325756646_thumb.jpg

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως υποχρέωση για Δ είχε μετά το σημείο Ε διότι εκεί το όμορο του δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι και ο από κάτω (με τον ΓΟΚ 85 ) όταν έχτιζε, θα μπορούσε ν αφήσει το Δ του απο εκει που ξεκίναγε το κτίριο και μετά.

 

Συνεπώς το τετράγωνο (με πλευρα ΕΖ) θα κλεινόταν τελείως...όταν έχτιζε και ο νέος όπως έχει βγει η άδεια.

 

Δεν μου φαίνεται λογικό...

 

 

ΥΓ : Η μήπως επειδή ακριβώς ο από κάτω (με ΓΟΚ 85) έχει αφήσει το Δ σε όλο το μήκος του ορίου του, επιτρέπει και στον νέο, να κολλήσει στο ΕΖ?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Ο κάτω δεξιά έχει υποχρέωση να αφήσει απόσταση από το επάνω κτίριο, κάτι που το κάνει.

Αφού είναι με ΓΟΚ85 δεν δημιουργεί κάποιο θέμα στο οικόπεδο ΑΒΓΔ το οποίο στην πλευρά ΒΖ μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες...

 

Λεω οτι, σύμφωνα με την απάντηση που έδωσες, οταν έχτιζε ο ΓΟΚ 85 θα μπορούσε και στο ΠΑΝΩ οριο του με τον ΓΟΚ 73 ν αφησει το Δ απο εκεί που ξεκινάει το κτίριο και οχι σε ολο το μηκος του ορίου του οπως έχει κανει..

 

Οταν αργότερα θα έχτιζε και το νεο κτιριο οπως εχει βγάλει την άδεια, το τετραγωνο του ακαλύπτου του ΓΟΚ 73, με πλευρα ΕΖ θα ήταν τελείως τυφλο, πράγμα που δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό.

 

Και σκέφτομαι τώρα....μήπως επειδή ακριβώς ο ΓΟΚ 85 όταν έχτισε άφησε το Δ σε ΟΛΟ το μήκος του με το πάνω ορίο με τον ΓΟΚ 73, δίνει το δικαίωμα στο νέο κτίριο που χτίζει τώρα να κολλήσει στο ΕΖ?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σκοτεινό σημείο. Ποια διαφορά υπάρχει μεταξύ πλαγίων και οπισθίων ορίων;

Μήπως επειδή είναι οπίσθιο όριο δεν έχει υποχρέωση για απόσταση Δ και την απόσταση Δ την επέλεξε ο μηχανικός για δικούς του λόγους;

 

Έχω μπερδευτεί και εγώ τώρα... Και δεν μπορώ να βρω κάτι επεξηγηματικά σχήματα που είχα....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά πλαγίων και οπισθιων ορίων. Ο ΓΟΚ 73, ειναι με το πρώην πανταχόθεν ελεύθερο σύστημα δόμησης.

 

Διαφορά υπάρχει μόνο στην πρασσία που εν προκειμένω έχεις 4μ...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Για δες το σχήμα

http://www.michanikos.gr/gallery/image/716-sxima-9-5-egg113-86/

 

Χωρίς να αναγράφεται πουθενά καθαρά, με τη λογική ότι εφόσον μπορείς να αφησεις μικρότερο Δ μόνο εκεί όπου υπάρχει κτίριο στο ομορο

με την ίδια λογική εκτός κτιρίου μπορείς είτε να αγήσεις Δ είτε να κολλήσεις.

 

Άρα την τοποθέτηση του κτιρίου τη βρισκω σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα και ο ΓΟΚ 85 οταν έχτιζε θα μπορούσε ν αφήσει το Δ του απ το πάνω όριο, απ το κτίριο του ΓΟΚ 73 και μετά?

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα ναι

 

πρακτικά μπορεί να μην το άφησε διότι δεν τον ενδιέφερε να έχει Γ με σκέλος 2,50 μ δηλαδή καθαρό 2μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.