Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση κτιρίου!


Recommended Posts

Διαφωνω βρε myri μου...

 

Το αρθρο 9 ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερει οτι στην υποχρέωση για Δ, εξετάζεις το γειτονικό κτίριο. Μιλάει για ΟΡΙΟ.Και το όριο στην προκειμένη περίπτωση ξεκινάει απ το Ζ και όχι απ το Ε.

 

Την άδεια την έχει βγάλει άλλος μηχανικός και έχω αναλάβει την επίβλεψη του έργου για το νέο κτίριο.

 

Για εμένα η άδεια είναι λάθος και θέλει αναθεώρηση. Ευτυχώς μας ''παίρνει'' να κατεβάσουμε το κτίριο μας 1,30 περίπου, οσό δηλάδη και το ΕΖ....

 

Όπως καταλαβαίνετε ''καιγομαι'' για μια υπεύθυνη απάντηση που δυστυχώς στις πολεοδομίες δεν μπορούν να μου δώσουν.

 

Έχω ρωτήσει σε Αργυρούπολη - Μοσχάτο - συγγρού και οι απόψεις πραγματικά είναι μισές μισές...

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στο 8α δεύτερο συνημμένο...

 

Λόγω ηλικίας και...κουραμπιέδων δεν μπορώ να σκεφτώ περισσότερο :smile:

 

93008.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

93009.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα σχηματακια που παρεθεσε ο συναδελφος με μπερδεψαν ακομα περισσοτερο. Ειναι παρομοιες περιπτωσεις και σε αλλα κολλαει στο οριο ΚΑΙ του ακαλυπτου ενω σε αλλα κολλαει μεν στο κτιριο αλλα ΑΦΗΝΕΙ Δ εκει που ξεκιναει ο ακαλυπτος του.

 

Απ οτι καταλαβαινω απο το 8γ σχημα, αν η διασταση του κοινου οριου με τον ακαλυπτο ειναι μικροτερη του 1μ , το νεο κτιριο ΔΕΝ αφηνει Δ. Θεωρει δηλαδη οτι δεν υπαρχει καν ο συγκεκριμενος ακαλυπτος.

 

Τα 2 πρωτα ομως σχηματακια μου φαινονται οτι αλληλοαναιρουνται, εκτος και αν παιζει κατι με την εννοια του βαθους και την διασταση των 9μ (το δειχνει στο σχημα 8α).

 

Οπως και να χει παντως, δε νομιζω οτι οι περιπτωσεις αυτες σχετιζονται με την δικη μου.

 

Εγω ρωταω αν το Δ πρεπει να το αφηνεις απο το οριο του οικοπεδου ή απο εκει που ξεκιναει το κτιριο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει κατι διαφορετικο το σχημα απ αυτα που ξερω (ή τουλαχιστον νομιζω πως ξερω).

Αν προσεξεις και στο σχημα, για να ορισει τα οικοδομησιμα τμηματα, παιρνει πλευρες ΟΡΙΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ και οχι ορια κτιριων.

 

Και η ΗΘ που λες ειναι οριο οικοπεδου και σωστα αναφερει πως ή αφηνεις Δ, ή αν δε σε παιρνει το 9μετρο ξεκινας και μειωνεις το Δ (αφηνοντας β) μεχρι που μπορεις και να κολλησεις υπο προυποθεσεις. Βεβαια αυτο το τελευταιο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει και πολυ διοτι απο την αλλη πλευρα εχεις αδομητο.

 

Παρολαυτα στο κειμενακι απο πανω, κανει λογο για ορια που οριζονται απο τα ΚΤΙΡΙΑ, αλλα κατι τετοιο δεν προκυπτει απ το σχημα.

 

Εσενα η γνωμη σου για την συγκεκριμενη περιπτωση που εχω ποια ειναι? Η διαισθηση σου τι λεει? :smile:

 

 

Σ ευχαριστω για τον χρονο σου και την διαθεση σου ν ασχοληθεις.....

Link to comment
Share on other sites

Λέει για αποστάσεις που ορίζονται μεν από τα κτίρια αλλά για μήκος όσο το κοινό όριο... (πχ. η απόσταση β ή α)

 

Δεν αφήνει να εννοηθεί δηλαδή ότι αφήνουμε πχ. β όσο το μήκος του κτιρίου και μετά μπορούμε να κολλήσουμε στο κοινό όριο.

 

Και το σχ. 9-4α στο ίδιο μήκος κύματος είναι

 

9008c.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Άρα ,,,διαισθητικά αν αφήσουμε Δ θα πρέπει το Δ αυτό να έχει μήκος όσο το κοινό όριο ή αν η απόσταση του όμορου κτίσματος είναι μικρότερη τότε την ίδια απόσταση με αυτό.

 

Δηλαδή στην περίπτωσή μας από το σημείο Ζ πάμε αριστερά, ή Δ ή όση είναι η απόσταση του παλαιού κτιρίου αν είναι μικρότερη

 

Πάντως έχω ακούσει και το εξής σχετικά με το ή εφάπτεται χωρίς να ξέρω αν είναι και σωστό

 

Η άδεια μπορεί να εκδοθεί με το κτίσμα έως το όριο αρκεί ο γείτονας να μην κινήσει κάποια νομική διαδικασία...

 

Ανίσχυρη ως αντισυνταγματική η επαφή λέει η απόφαση στο τέλος της σελίδας

 

9012o.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Γιωργο. Η ουσια απ οτι καταλαβαινω ειναι οτι κανεις δεν μπορει ν απαντησει υπευθυνα και τεκμηριωμενα, (εδω δεν μπορουν οι υπαλληλοι στις πολεοδομιες) και η συμβουλη μου θα ειναι ν αλλαξει η θεση του κτιριου με μια αναθεωρηση της αδειας πριν κανουν το οτιδηποτε.

 

Αν μια στο εκκατομμυριο, το ψαξει ο γειτονας και κανει ασφαλιστικα μετρα, το λογο θα εχουν τα δικαστηρια οποτε τρεχα γυρευε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.