Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον mechpanos και να προσθέσω τα εξής

 

1. Αν δεν "κάτσει η μπίλια" για να δούμε τι τελικά θα κοστίζει το πετρέλαιο, το φ.α. και το ρεύμα ίσως είναι λίγο νωρίς να γίνονται υπολογισμοί.

 

2. Για τις αντλίες θερμότητας θα πρέπει να κάνεις έλεγχο και για την επαύξηση της ισχύος του ρεύματος που πιθανόν θα χρειαστεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω κι εγώ μία περίπτωση εκπαιδευτικών κτιρίων με 7 λέβητες συνολικής ισχύος 2.500.000Kcal/hr με πετρέλαιο. Η κύρια χρήση είναι για θέρμανση των χώρων και η θέρμανση του νερού της πισίνας.

...

Συμφέρει η τοποθέτηση αντλιών θερμότητας για αυτή τη συνολική ισχύ?

 

 

Με τόσους λέβητες θα προσπαθούσα να παράγω ηλεκτρική ενέργεια αντί να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας.

Πάντως η χρήση του ΦΑ που πρότεινες είναι πολύ καλή λύση εφόσον το κόστος μετατροπής των εγκαταστάσεων βρίσκεται σε λογικά επίπεδα.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου, που παραθέτω εδώ:

Παιδιά, διαβάζω στις ΤΟΤΕΕ παντού για "αντλίες θερμότητας"... Αν καταλαβαίνω καλά, εννοούν τα κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτια μας;

... να προσθέσω ότι στις ΤΟΤΕΕ, εκτός από "Αντλίες θερμότητας", γράφει και ΚΚΜ, ήτοι Κεντρικές Κλιματιστικές Μονάδες! Μιλάμε για το απόλυτο μπέρδεμα...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

πολλοι μπερδευονται με τις αντλιες.

Ρωτω λοιπον τους μηχανικους,εχω απλα σωματα αυτη την στιγμη στο σπιτι μου και ειναι στο προγραμμα να αλλαχθουν.

Εαν εγω βαλω σωματα αλουμινιου οπως αυτα

http://www.magmaradiators.com/environment.html

που υποσχονται 50 βαθμους λειτουργιας,θα μπορεσω να αλλαξω απο λεβητα σε αντλια θερμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

aristidis540 ναι.... υπάρχουν αντλίες θερμότητας χαμηλών και υψηλών θερμοκρασιών... ανάλογα με τις απαιτήσεις της εγκατάστασης μπορείς να βάλεις και την αναλογη αντλία.... Τα συγκεκριμένα σώματα λένε από 50 βαθμούς.... Άρα χρειάζεσαι αντλία υψηλών θερμοκρασιών....
Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο ΚΚΜ εννοούν τις εγκαταστάσεις κλιματισμού στις οποίες πραγματοποιούνται οι διεργασίες θέρμανσης-ψύξης-αφύγρανσης-ύγρανσης του εισερχόμενου αέρα έτσι ώστε να δημιουργούνται οι απαραίτητες μετατροπές για να αισθάνονται άνετα οι εργαζόμενοι.

Ο Κ. Λέφας εξετάζει σε ξεχωριστά κεφάλαια τις εγκαταστάσεις κλιματισμού και τις "αντλίες θερμότητας". Οι "αντλίες θερμότητας" εξετάζονται στο κεφάλαιο των ψυκτικών μηχανών.

 

Αν για παράδειγμα θέλουμε να ψύξουμε 1000 kg/h αιθανόλης από τους 20°C στους -15°C μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ως ψυκτικό υγρό την αμμωνία με την βοήθεια ψυκτικού κυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα τυπικά κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτια μας... αυτά που παίρνουμε από τον Κωτσόβολο ή άλλα καταστήματα ηλεκτρικών... τι είναι επιτέλους;

  1. Αντλίες θερμότητας;
  2. Κλιματιστικά;
  3. Κεντρικές κλιματιστικές μονάδες;
  4. Air Condition;

???

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε λίγα μηνύματα παραπάνω:

 

Τα γνωστά μας air condition είναι αντλίες θερμότητας...αλλά δεν είναι μόνο αυτά!!!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Είναι κλιματιστικά τα οποία βασίζονται στην θεωρία της "αντλίας θερμότητας".

 

Σε ένα τεχνικό άρθρο για κλιματιστικές εγκαταστάσεις γράφει τα εξής.

 

8. ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ

Οι "αντλίες θερμότητας" αποτελούν ολοκληρωμένα συστήματα ψύξης-θέρμανσης στα οποία υπάρχει η δυνατότητα αναστροφής του ψυκτικού κύκλου ώστε ο συμπυκνωτής να γίνεται εξατμιστής και αντίστροφα. Τα συστήματα με αντλίες θερμότητας αποτελούν καλή λύση σε περιπτώσεις που η εγκατάσταση ενός λέβητα δεν είναι επιθυμητή......

 

Και οι κεντρικές κλιματιστικές μονάδες τι είναι;

 

Αν η μονάδα έχει λέβητα, ψύκτη και πύργο ψύξης τότε είναι ΚΚΜ.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.