Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάγια απόσταση μικρή.. νομιμοποιείται;


Recommended Posts

Οτι λένε τα σχέδια πρέπει να υπάρχουν και στην πραγματικότητα ,ανεξαρτήτως αυτοψίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δεν υπάρχει αυτοψία θα μπορούσε ο κάθε ένας να "θεωρεί" έναν φωταγωγό και να βγαίνει άδεια παντού ανεξαρτήτως αποστάσεων.......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδερφοι, υπάρχει κάποια διάταξη που να μας επιτρέπει να προχωρήσουμε σε άδεια νομιμοποίησης όταν υπάρχει περίσσεια ΣΔ και έχουμε κατασκευή εντός Δ, δείχνοντας καλυμένη όλη τη λωρίδα έως το πλάγιο όριο (δηλαδή έως το 0) και αφαιρώντας την από τον ΣΔ του οικοπέδου?

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγώ έχω περίπτωση που κτίσμα με άδεια του 1968 είχε πλάγια απόσταση 5μ. που για τότε ήταν δεκτή στην εκτός σχεδίου δόμηση (εμβαδό οικοπέδου 7στρ.). το οικόπεδο όμως μετά την κατασκευή του κτηρίου ενώθηκε με όμορο.το 2001 το όμορο αυτό οικόπεδο πουλήθηκε και μάλιστα με 3 συμβόλαια και έμεινε το αρχικό οικόπεδο.στην πράξη έχω πάλι την πλάγια απόσταση 5μ. στο ίδιο οικόπεδο με αυτό που είχα το 1968 αλλά το οικόπεδο μου προέρχεται από κατάτμηση αρα θεωρείται οικόπεδο που δημιουργήθηκε το 2001.αν το βάλω στο Ν4014 μπορώ να το νομιμοποιήσω ή απλά τακτοποιώ το κτίσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδερφοι, υπάρχει κάποια διάταξη που να μας επιτρέπει να προχωρήσουμε σε άδεια νομιμοποίησης όταν υπάρχει περίσσεια ΣΔ και έχουμε κατασκευή εντός Δ, δείχνοντας καλυμένη όλη τη λωρίδα έως το πλάγιο όριο (δηλαδή έως το 0) και αφαιρώντας την από τον ΣΔ του οικοπέδου?

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Κάτι νεώτερο για αυτό;

 

gmazanakis, on 02 Dec 2012 - 15:32, said:snapback.png

Ναι αλλά αν δεν υπάρχει αυτοψία θα μπορούσε ο κάθε ένας να "θεωρεί" έναν φωταγωγό και να βγαίνει άδεια παντού ανεξαρτήτως αποστάσεων.......

Σε περιπτώσεις που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης-κάλυψης-όγκου και διατίθεσαι να τους καταναλώσεις σε χρήση φωταγωγού,δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Υπάρχει κάποιος που το έκανε για να μεταδώσει την εμπειρία του,και πως το αντιμετώπισε η πολεοδομία;;

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.