Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγορεύσεις διενέργειας ΠΕΑ


Faethon11

Recommended Posts

Συνάδελφοι, το ΠΔ100/2010 λέει στο άρθρο 4:

 

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

 

Αν σε ένα ακίνητο έχουμε εμπλακεί για τακτοποίηση με ν4014/11, έχουμε πρόβλημα να εκδώσουμε ΠΕΑ;

Θεωρώ πως όχι αλλά περιμένω να ακούσω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με φοβίζει και άνοιξα το θέμα είναι πως από την στιγμή που κάνουμε κάποια σχέδια, κάνουμε κάποια μελέτη. Οπότε μήπως;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πως "ορίζεται" ο μηχανικός του αναλαμβάνει την τακτοποίηση???....

 

Υ.Γ.

Αν αναφέρεται και υπογράφει σαν μελετητής ή επιβλέπων τότε υπάρχει "θέμα"... Υποθέτω....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, υπάρχουν κι' άλλες περιπτώσεις που θα μπορούσε κάποιος να προβληματιστεί.

Π.χ. αν την μελέτη την έκανε ο αδελφός μου, μπορώ εγώ να βγάλω ΠΕΑ; Ετσι όπως διατυπώνεται η απαγόρευση, θα μπορούσα. Εχω όμως στην πραγματικότητα λόγο, να μην είμαι αμερόληπτος.

 

Νομίζω ότι πιο σωστό είναι να μη εκδόσουμε ΠΕΑ σε κτήριο στο οποίο θα υπήρχε υπόνοια ότι δεν είμασταν αμερόληπτοι (θέμα ηθικής και όχι νομιμότητας).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καταλήγουμε πως η διαδικασία τον ν4014, δεν είναι κάποιοα μελέτη και συνεπώς δεν υπάρχει νομικό θέμα;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.