Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση ήχου σε Καινούργια Παράθυρα


kostisagh

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Πρόσφατα άλλαξα τα κουφώματα του σπιτιού μου μέσω του προγράμματος εξοικονόμηση κατ' οίκων, με καινούργια θερομοδιακοπτώμενα.

 

Τα προηγούμενα κουφώματα ήταν ξύλινα χωρίς ουσιαστικά να προσέφεραν κάποια ηχοδιακοπή.

 

Στα καινούργια δεν φαίνεται να έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, δηλαδή ότι ακούω με ανοιχτώ το παράθυρο ακούω και με κλειστό, πραγματικά η ηχομόνωση είναι ελάχιστη.

 

Οφείλεται σε κακή εργασία, πρόβλημα ηχομόνωσης των τοίχων... ή κάτι άλλο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός λόγω πρόσφατης ανακαίνισης έχω κάποια εμπειρία.

Αν τα κουφώματα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια τότε θα έπρεπε να έχεις τεράστια διαφορά στον ήχο όταν είναι κλειστά. Εγώ τουλάχιστον έχω.

Η θερμοδιακοπή δεν έχει να κάνει με τον ήχο. Έχει να κάνει με την θερμοκρασία και περισσότερο με το να μην θαμπώνουν τα τζάμια (έτσι μου είπε ο αλουμινάς και όντως δεν έχουν θαμπώσει ποτέ...μέχρι τώρα).

Γενικά όταν τα κλείνεις δεν καταλαβαίνεις αν κλείνουν ερμητικά; Δηλαδή τα λάστιχα τους πιάνουν σαν βεντούζα και δεν περνάει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον πρόκειται για κακή τοποθέτηση.

Πες το στον μάστορα και πιθανόν αυτό να ρυθμίζεται. Εμένα πάντως κλείνουν με σχετική "δυσκολία" δηλ πρέπει να τα σπρώξω για να κλέισουν, πράγμα που δείχνει και το ερμητικό κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα χρειάζονται κάποιο σπρώξιμο αλλά και πάλι κάτι δεν μου κάθεται καλά, επικοινώνησα με την εταιρία και θα μου στείλουν τεχνικό να κάνει μετρήσεις.

 

Σήμερα τα κοίταξα και με τον μηχανικό μου και ούτε αυτός διαπίστωσε επαρκή ηχομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Η ηχομόνωση ενός κουφώματος εξαρτάται κυρίως από τρεις παράγοντες. Πρώτον, από τον τύπο και το πάχος του υαλοπίνακα που θα χρησιμοποιήσουμε, δεύτερον από την σφράγιση-αεροστεγανότητα του κουφώματος και τρίτον από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του προφίλ αλουμινίου.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τίθεται θέμα κακής τοποθέτησης, ή καλύτερα κακής κατασκευής...

 

Το βάρος του υαλοπίνακα είμαι σύμφωνα με τις προδιαγραφές του προγράμματος.

 

Από ότι μου ανέφερε η κατασκευάστρια εταιρία πραγματικά θα έπρεπε η διαφορά να ήταν σημαντική, αισθητή και ουσιαστική. Αλλά επειδή τα παραπάνω είναι σχετικά και υποθετικά, φοβούμαι πως ούτε και με την εταιρία θα βγάλω άκρη. Εκτός και αν υπάρχει κάποιο τρανταχτό ελάττωμα.

Edited by kostisagh
Link to comment
Share on other sites

παρε τη σειρα και μπες στις τεχνικες προδιαγραφες στο site.προσοχη το ανθρωπινο αυτι δεν καταλαβαινει db αλλα κλιμακα,πχ αν ειχες 115db και το μειωσες στα 80 παλι ειναι το ιδιο ενοχλητικο....

Link to comment
Share on other sites

115db δεν ειναι απλα ενοχλητικο!! ειναι ανυποφορο!!

σειρηνες ειναι στα 120db και ηχος κεραυνου στα 100db!!

 

αλλα και το 80db ειναι υπερβολικο για εσωτερικο σπιτιου

 

με 80db δεν μπορεις να μιλησεις σε τηλεφωνο!!

 

μεσα σε σπιτι με ραδιοφωνο να παιζει εισαι στα 40-45db

μεσα σε γραφειο με δουλεια και ομιλια πας στα 60db

 

γενικα πανω απο 70 θεωρειται οτι ειναι ψιλοθορυβος και δεν παιζει με τπτ για σπιτι!

 

edit. τι εννοεις οτι το αυτι δεν καταλαβαινει db αλλα κλιμακα?????

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

εννοω αυτο που λες και συ,τα κουφωματα κανουν μια απομειωση ,αν αυτη δεν ειναι επαρκης η ηχομονωση παει περιπατο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.