Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση ήχου σε Καινούργια Παράθυρα


kostisagh

Recommended Posts

Το πρόβλημα του ήχου που αναφέρεις σαφώς και έχει σχέση με τον αέρα που περνά από τα επάλληλα. Γενικά τα επάλληλα έχουν υψηλότερη αεροδιαπερατότητα από τα ανοιγόμενα και αυτό φαίνεται από τις μικρότερες τιμές κλάσης που έχουν, τις τιμές αυτές θα της δεις στο έντυπο CE που πρέπει να πήρες μαζί με τα κουφώματα (οι τιμές αυτές αφορούν την σωστή κατασκευή του κουφώματος). Παρόλα είτε με ανοιγόμενο είτε με επάλληλο η διαφορά του ήχου πρέπει να είναι αισθητή όταν αυτό κλείνει.

Στην περίπτωση σου παίζουν τα έξης:

  • Έχει ξεχάσει ο αλουμινάς να βάλει στο παράθυρο τις απαραίτητες βούρτσες και λάστιχα (διορθώνεται σχετικά εύκολα, θα το είχε διορθώσει αφού τον ενόχλησες).
  • Έχει κάνει λάθος στις κοπές των φύλλων και
    1. Αν είναι μικρότερα από το κανονικό έχει αφαιρέσει τμήματα που αλουμινίου που στεγανώνουν το παράθυρο έτσι ώστε να κλείνει (πιθανότερο, δύσκολη διόρθωση, το έχω συναντήσει σε πραγματογνωμοσύνη).
    2. Αν είναι μεγαλύτερα τότε αυτά τα τμήματα δεν εφάπτονται σωστά με τα λάστιχα και τις βούρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε σήμερα στο σπίτι ο τεχνικός διευθυντής της εταιρείας (διέκρινα μια τάση συμβιβασμού) ενώ είχα την τεχνική αναφορά στα χέρια μου (υπογεγραμμένη από τον ίδιο) ανέφερε ότι το πρόβλημα έγκειται στα λάστιχα και σε κάποια αμορτισέρ.

 

Έντυπο CE δεν μου έδωσε αλλά είναι υποχρεωμένος να μου δώσει.

 

Για παράδειγμα, όσον αφορά την διαφορά του ήχου όταν μιλάω έξω από το παράθυρο σε απόσταση 10 μέτρων συζητάω κανονικά με αυτόν που βρίσκεται μέσα. Ακούω το σκυλί του γείτονα 300 μέτρα μακριά (όχι μόνο το ακούω ξυπνάω κιόλας).

 

Μάλλον είναι το πρώτο που αναφέρεις.

 

Που μπορώ να βρω κάποιον να μου κάνει μια πραγματογνωμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.