Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσια με πληρωμενο προστιμο ν.3843


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ:

πράγματι το ΤΕΕ ανακόινωσε αυτό που λές, το οποίο είναι η διατύπωση στο προς ψήφιση σχέδιο νόμου περί της ποινικής προστασίας του περιβάλλοντος, Άρθρο 51-12-δ, το οποίο, εφόσον γίνει νόμος με την συγκεκριμένη διατύπωση, υπερισχύει προφανώς της ανακοίνωσης του ΤΕΕ από τον Δεκέμβριο με τίτλο:

Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση), όπου αναφέρεται:

"Διευκρινίζεται ότι στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα παράβολα, που έχουν καταβληθεί υπέρ του Δημοσίου, αλλά καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις."

 

Επομένως το υπουργείο αλλάζει και πάλι τα δεδομένα που γνωρίζαμε! Τουλάχιστον αυτη τη φορά είναι προς όφελος του κόσμου. Όμως το μεγάλο πρόβλημα παραμένει: Δεν γνωρίζει κανείς, εάν αυτά που ανακοινώνονται ισχύουν, για πόσο και πότε θα αλλάξουν πάλι. Το αποτέλεσμα είναι να συμβουλεύω τους πελάτες μου να περιμένουμε όσο μπορούμε, γιατί όλο και κάτι θα αλλάξει πάλι. Δουλειά όμως έτσι δεν κάνουμε και έχουμε συνεχώς τον κίνδυνο να εκτεθούμε. Όμως αυτά τα έχουν ξαναπεί δυστυχώς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι, όπως το λες.

Ελπίζουμε για το συγκεκριμένο να ψηφιστεί γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να προσθέσω κ εγώ μια ερώτηση που έχω και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί είμαι κ εγώ σίγουρη πως έκανα λάθος.

Έχω μια περίπτωση υπογείου που με τον ν.3843 κάναμε αλλαγή χρήσης και περαιώθηκε με εφάπαξ πληρωμή.

Με τον ν.4014 έβαλα την διαφορά ύψους που προκύπτει λόγω περιβάλλοντα χώρου για το ίδιο τμήμα κ έβαλα στον συμψηφισμό κ το ποσό που καταβλήθηκε με τον ν.3843 χωρίς όμως να ξαναδηλώσω στα φύλλα καταγραφής και την αυθαιρεσία της αλλαγής χρήσης.

Έχω την πεποίθηση μετά από όσα διαβάζω πως έχω κάνει λάθος.....Έπρεπε για να συμψηφίσω να βάλω και τον συντελεστή της αλλαγή χρήσης.

Αν όντως έκανα λάθος τώρα που έχω ολοκληρωμένη υπαγωγή τι κάνω??????

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχεις κάνει λάθος . Μόνο 500αρικο έβαλες για τον περιβάλλοντα χώρο; Ζήτα απο το ΤΕΕ να στο επαναφέρουν σε προσωρινή υπαγωγή και να διαγράψουν και το συμψηφισμό. Μετά βάλε 1 φύλλο καταγραφής υπέρβαση δόμησης (δε βάζεις αλλαγή χρήσης αν είναι κτίριο κατοικίας και το υπόγειο έγινε κατοικία), και ενα 500αρικο για το ξεμπάζωμα. Στο τέλος βάλε και το ποσό που πλήρωσαν με τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τι έκανα. Έβαλα το 500σαρικο για ξεμπαζώματα αλλά έβαλα και υπέρβαση ύψους κανονικά όπως έπρεπε. Δεν έβαλα αλλαγή χρήσης (ήταν υπόγειο και με τον ν.3843 έγινε γραφείο).

Και μετά έβαλα κ συμψηφισμό. cve20126 πιστέυεις πως έκανα πάλι λάθος????????

Αν ναι πως ανοίγει πάλι το σύστημα?Fax στα κεντρικά?

Edited by Iphi Ps
Link to comment
Share on other sites

Για διορθώσεις σε δηλώσεις αυθαιρέτων: ΤΕΕ, κ. Παναγιωτόπουλος 210.3221.772

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα χίλια ευχαριστώ γιατί με βλέπω να το χρειάζομαι το τηλεφωνο αυτό.

Απλά πεστε μου και εσείς ρε συνάδελφοι μια γνώμη. Έκανα σωστά ή λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έκανες λάθος, διόρθωσέ το όπως λέει ο συνάδελφος παραπάνω.

 

Σημείωση:

Αλλαγή χρήσης χρειάζεται να βάλεις (αφού έγινε γραφείο).

Υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου.

Υπέρβαση ύψους δεν τη θεωρώ απαραίτητη λόγω του ξεμπαζώματος.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι πάνω σε αυτά που σχολιάστηκαν ότι εγώ έβαλα την υπέρβαση ύψους με τους ανάλογους συντελεστές, το ξεμπάζωμα με το 500σαρικο με τον 4014 και είχα βάλει με τον 3843 την αλλαγή χρήσης και χρησιμοποίησα για συμψηφισμό το ποσό.

Έκανα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανες μόνο αυτό.

Έβαλες και τον συμψηφισμό...

 

Πάμε πάλι από την αρχή:

Βάλε ΥΔΒΧ όλα τα τ.μ. του υπογείου.

Βάλε επίσης ΑΧ.

Βάλε το 500 για το ξεμπάζωμα.

Στείλε τη δήλωση.

Φτάσε τη δήλωση Προσωρινή Υπαγωγή.

Βάλε τα ποσά που έχουν πληρωθεί με τον 3843.

Βγάλε το υπόλοιπο για πληρωμή.

κ.λπ.

 

Λογικά συνολικά το πρόστιμο θα είναι μικρότερο...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.