Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσια με πληρωμενο προστιμο ν.3843


Recommended Posts

Φίλε lefgrter, δεν ζήτησε κανείς να ακυρώσει δημόσια έγγραφα. Αν δηλαδή δεν είναι περαιωμένη η υπόθεση δεν ακυρώνεται και αν είναι περαιωμένη ακυρώνεται. Δεν νομίζω , αλλά δεν εχει σημασία τι νομίζω εγώ και τι νομίζεις εσύ. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα το ΤΕΕ και με έγγραφο του έδινε οδηγίες http://portal.tee.gr...ote20111208.doc που έγραφε για καταβληθέντα ποσα ειδικών προστίμων διατήρησης , σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.

Επιπλέον ο νόμος περί εκδοσης αδειών ελεγε στο άρθρο 51 παρ.4 ...... καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης , συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου.Αυτό σε κατ ιδίαν συζητησεις με την αρμόδια μηχανικό της ΔΟΚΚ και με μηχανικούς του ΤΕΕ ερμηνευόταν και σωστα ερμηνευόταν έτσι, οτι και οι περαιωμένες υποθέσεις του 3843 θα έπρεπε να συμψηφιστούν.

Επιπλέον με αυτά τα δεδομένα πάρα πολλοί μηχανικοί έχουν ενημερώσει και τους πελάτες τους οτι οι συγκεκριμένες υποθέσεις συμψηφίζονται, αλλά και τις έχουν συμψηφίσει. Ξαφνικά δηλαδή ανατρέπονται τα μέχρι τώρα δεδομένα.

Ο τρόπος που λες πως θα γίνεται είναι υποχρέωση του υπουργείου να τον καθορίσει, αλλά και απ οτι ξέρω κάποιες πολεοδομίες έχουν καθορίσει διαδικασία για τον τρόπο απόσυρσης φακέλου του ν3843 εφόσον κατατεθεί φάκελος για τον 4014 και ενημέρωση του φακέλου του ν3843 με τα στοιχεία που θα υποβληθούν στον ν 4014.

Ελπίζω ότι τελικά στο νέο νομοσχέδιο δεν θα υπάρχουν ανατροπές των μέχρι τώρα δεδομένων.

Edited by zelias
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

zelias ,συμφωνώ με τα στοιχειά που δίνεις μάλιστα στην τεχνική έκθεση έχω γράψει..

 

Με δεδομένο ότι σύμφωνα με:

1) τα οριζόμενα στην παρ. 11, του άρθρου 24, του ν. 4014/11, όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με την

παρ. 4, του άρθρου 51, του ν. 4030/11 «Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά

ειδικών προστίμων διατήρησης, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου.»

2) την ανάρτηση στην επίσημη ιστοσελίδα του Τεχνικού

Επιμελητηρίου(http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/faq) με το όνομα "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014

& 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)" όπου αναφέρεται στην τρίτη παράγραφο ότι συμψηφίζονται « ..καταβληθέντα ποσά προστίμων

ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν

βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.»

Δίνεται η δυνατότητα να υπαχθούμε στον νόμο 4014/2011 ο οποίος έχει ευεργετικότερες διατάξεις από τον νόμο

3843/2010 και ως εκ τούτου να συμψηφίσουμε το ήδη καταβληθέν πρόστιμο διατήρησης, για όλες τις υπερβάσεις τις ιδίας ιδιοκτησίας, με τα νέα πρόστιμα

που επιβάλλονται βάση των διατάξεων του Ν.4014/2011 συμπεριλαμβάνοντας εκ νέου και την τακτοποιημένη υπέρβαση που υποβλήθηκε με τον

Ν.3843/2010.

Link to comment
Share on other sites

Από σχέδιο νόμου, Άρθρο 51, παράγραφος 12, δ.

 

Επιτρέπεται να υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο άρ-

θρο 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) για χώρους για τους ο-

ποίους έχει υποβληθεί φάκελος για την υπαγωγή στο

άρθρο 5 του ν. 3843/2010 και για τους οποίους δεν έχει

ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής. Στην περίπτωση

που υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο άρθρο 24 του ν.

4014/2011, σύµφωνα µε το προηγούµενο εδάφιο, τα πο-

σά του παραβόλου και των δόσεων του ειδικού προστί-

µου, που έχουν καταβληθεί σύµφωνα µε τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 3843/2010, συµψηφίζονται µε το πο-

σό του ενιαίου ειδικού προστίµου του άρθρου 24 του ν.

4014/2011, σύµφωνα µε όσα ορίζονται στο άρθρο 24

παρ.11 του ν. 4014/2011.

 

 

Αυτό τα λέει όλα.Αν ψηφιστεί ως έχει καλά κουράγια

Link to comment
Share on other sites

τα περαιωμενα δυσκολα θα πανε για συμψηφισμο !!

 

 

απο την αλλη για τα απραβολα σιγουρα μεσα ασχετα τι λεει το τεε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που λες πως θα γίνεται είναι υποχρέωση του υπουργείου να τον καθορίσει, αλλά και απ οτι ξέρω κάποιες πολεοδομίες έχουν καθορίσει διαδικασία για τον τρόπο απόσυρσης φακέλου του ν3843 εφόσον κατατεθεί φάκελος για τον 4014 και ενημέρωση του φακέλου του ν3843 με τα στοιχεία που θα υποβληθούν στον ν 4014.

Ελπίζω ότι τελικά στο νέο νομοσχέδιο δεν θα υπάρχουν ανατροπές των μέχρι τώρα δεδομένων.

 

Αυτό ακριβώς φοβάμαι.

Πάντως θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε τη διαδικασία που έχουν καθορίσει οι σχετικές πολεοδομίες που αναφέρεις, ώστε να έχουμε κάτι στα χέρια μας όταν μιλάμε με άλλες πολεοδομίες που δηλώνουν αναρμόδιες για το θέμα.

Προσωπικά με απασχόλησε μία περίπτωση και το όφελος του συμψηφισμού για τον ιδιοκτήτη ήταν περίπου 800€. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης ήταν συνάδελφος αρχιτέκτονας μηχανικός - κατασκευαστής (Δεν είχε το κουράγιο και το χρόνο να ασχοληθεί με τον 4014). Μετά από συζήτηση που είχα μαζί του και τις επιφυλάξεις μου για την ασάφεια του κειμένου των Ν4014 κ 4030, αποφασίσαμε ότι δεν αξίζει να ρισκάρουμε "να το παίξουμε".

 

Η εμπειρία όλων μας που έχουμε βγάλει τα μάτια μας να διαβάζουμε, μας έχει δείξει την προχειρότητα του θέματος.

Από τις ερωταπαντήσεις σκεφτείτε πόσες αναιρούν η μία την άλλη, πόσες μ@@@ες έχουμε ακούσει από την τηλεφωνική υποστήριξη του ΤΕΕ κλπ.

Το συμπέρασμά μου αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι, είναι ότι ο καθένας είναι μόνος του στην περίπτωση που γίνει η στραβή.

Αν ο πελέτης κινηθεί εναντίον μας αστικά, κανένα δικαστήριο δεν θα δεχθεί τα κ@@@χαρτα του ΤΕΕ ή του ΥΠΕΚΑ (ερωταπαντήσεις). Θα βάλουν μπροστά τους το νόμο και θα κάνουν ερμηνεία αυτού (και των ασαφειών αυτού).

Εγώ έχω πάντα κατά νου την μικρή πιθανότητα σοβαλού ελέγχου του 5% των δηλώσεων. (Δεν νομίζω ότι θα ελεχθεί βέβαια τίποτα όπως πάντα στην Ελλάδα)

 

 

Όσον αφορά στις Τεχνικές εκθέσεις, συμφωνώ με τον apostolosg, καθώς θεωρώ οτι πρέπει να είναι οσο το δυνατόν πλήρεις και να αιτιολογούν τις ενέργειές μας.

 

Αυτά δυστυχώς. και φως δεν βλέπω στο τέλος του τούνελ

Link to comment
Share on other sites

ζητάς την ακύρωση, απο το πρωτόκολλο της πολεοδομίας, του φακέλου 3843 με την επισύναψη οτι θα κατατεθεί νέα αίτηση με τον 4014 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.