Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφική αποτύπωση αγροτεμαχίου Σέρρες


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μενα.Θα ηθελα την βοηθεια σας φιλοι τοπογραφοι.Πηγα τις προαλλες να μετρησω ενα αγροτεμαχιο σε κατι κατσαβραχα και στην εμβαδομετρηση μου βγηκε 17 στρεμματα.Το ιδιο αγροτεμαχιο το χει μετρησει ενας αλλος μηχανικος και το βγαλε 11 στρ.Θα ηθελα να ρωτησω μιας και ειμαι νεος στο αθλημα της αποτυπωσης,τα στοιχεια που χρησιμοποιησα ειναι το SD και το Η ( σε βαθμους) που μου δινε το μηχανημα.Ετσι μου χαν δειξει..ετσι πορευτηκα.Εν συνεχεια πηγα στο autocad και με την αναλογη γωνια(Η) και την πλαγια αποσταση SD αποτυπωσα τα σημεια.Μετα εκανα το πολυγωνο που προεκυψε.Μπορει να μου πει καποιος αν κατι ειναι λαθος??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, πάρτο λίγο πάλι από την αρχή για να καταλάβουμε. Αν είναι εύκολο επικόλλησε ένα τμήμα του αρχείου του οργάνου να σου εξηγήσουμε τι είναι το κάθε τι.

Εκ πρώτης, ενδεχομένως να έχεις χρησιμοποιήσει αντί για οριζόντιες αποστάσεις τις κεκλιμένες (εάν εν συνέχεια χρησιμοποίησες τα πρωτογενή στοιχεία για να σχεδιάσεις στο Autocad [??]) και αυτό είναι λάθος.

Εν πάσει περιπτώσει, την άλλη φορά μάζι με κάποιον εμπειρότερο συνάδελφο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μετράει τα λεφτά κι ο Βενιζέλος και δεν του βγαίνουν . . .

Σε Τοπογράφο γρήγορα γιατί το αγροτεμάχιο θα αλλάξει Νομό . . . προς Δράμα πλευρά . . . :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

Προσοχή μήπως από κάποια στάση σου μετρήσει σε δεύτερη θέση τηλεσκοπίου και δημιουργηθούν προβλήματα στην απόδοση σου.

Οσον αφορά τις μετρήσεις σου, σε οποιοδήποτε βιβλίο γεωδαισίας θα βρεις το τυπολόγιο με το οποίο θα μετατρέψεις τα κεκλιμένα μήκη που έχεις σε οριζόντια ώστε να μπορείς να δουλέψεις.

Επιμένω όμως συνάδελφε, η όποια αμοιβή για εργασίες τις οποίες δεν έχουμε δυνατότητα να φέρουμε σε πέρας, δεν αξίζει την αγωνία και την αβεβαιότητα σου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρόκυ, ανέβασα ένα εξελόφυλλο για επίλυση ταχυμετρικών

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=2032

δώσε λίγο χρόνο μέχρι να είναι διαθέσιμο.

Υπ όψη, δεν το έχω δοκιμάσει σε κατσάβραχα :P

Link to comment
Share on other sites

Ο bd_ly ή είναι πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας (οι οποίοι δικαιολογείται σε τέτοιες δουλειές να τις κάνουν με αυτή τη ποιότητα,.. όπως εσύ θα έκανες στατική μελέτη ή αρχιτεκτονικό) ή αν είναι είναι τοπογράφος ....... Ουδέν σχόλιο για συναδέλφους γιατί θα είναι κακό :!:

 

αυτό με τους πολιτικούς μηχανικούς πρέπει να σταματήσει

γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι προωθείται με ύπουλους σκοπούς

 

μια χαρά την κάνουμε την δουλειά μας

όποιος είναι σοβαρός θα παραδώσει και σοβαρές δουλειές

όποιος όχι αντίστοιχα

 

 

να σου δείξω προχειροδουλειά από ατμ να σου φύγει το τσερβελο

Link to comment
Share on other sites

Από τις post_old.gif 02-09-2008, 23:06 τώρα το θυμήθηκες;

 

Ύπουλο δεν είναι το έκαστος στο είδος του πάντως ούτε κάνετε οι ΠΜ και οι ΑΡΧ, γενικά, μια χαρά τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το θυμήθηκα τώρα

απλά ξέσπασμα ήταν με αφορμή μια προσωπική συζήτηση που είχα σήμερα

με έναν ατμ σε υπηρεσία και είχε τις ίδιες απόψεις που έβαζε σε τσουβάλι

έναν ολόκληρο κλάδο

 

επίσης δεν ανέφερα τη λέξη ύπουλο (αν και είναι βαριά και θα έπρεπε να ανακαλέσω) για τον grtopo αλλά για την αντιμετώπιση που έχουν πολλοί ατμ τον τελευταίο για τους πμ

 

τέλος να σου πω ότι σαφώς και κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας μιας και εμείς έχουμε ε.δ

το θέμα είναι ότι αυτή η δουλειά είναι κυρίως δικιά σας

 

και ως γνωστόν η φτώχεια φέρνει γκρίνια:D

και από τις δυο μεριές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.