Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Απόφαση Αριθμ. οικ. 16943 (ΦΕΚ 1005/Β/3 Απριλίου 2012)

"Παράταση της προθεσμίας του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του Ν.4014/2011"

 

http://www.et.gr/ido...LDE7rRbMhrtnyeq

 

Αναμενόμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη μπορουμε να καταθεσουμε τα δικαιολογητικα και για τις δηλωσεις του 2011 ως 30-9-2012?? επισης ισως βαλουν μια καταληκτικη ημερομηνια καταθεσης δικαιολογητικων πριν τις 30-9-2012 για τις δηλωσεις που ειναι σε οριστικη υποβολη

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

γιατί το λές αυτό? από πού προκύπτει?? δε νομίζω... όλες Σεπτέμβριο.

Το μόνο που μπορούμε να συμπαιράνουμε από αυτό είναι ότι ΔΕΝ θα πάρει άλλη παράταση ο Νόμος...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που το λέει η απόφαση αναφέρεται στο εδάφιο β του αρχικού νόμου 4014 (χωρίς τις επόμενες τροποποιήσεις του άρθρου-παράγρ. αυτού) οπότε σημαίνει ότι αναφέρεται στη Β φάση για όλες τις δηλώσεις που έχουν γίνει από την έναρξη του νόμου και για αυτές που θα γίνουν μέχρι τον Ιούνιο που λήγει. Καταργείται δηλ και το ενδιάμεσο στάδιο της 30-5-2012 που αναφερόταν στις δηλώσεις από 1-12-11 έως 28-2-2012. Η Β φάση για ΟΛΕΣ τις δηλώσεις λοιπόν πάει στις 30-9-2012

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχανε πει οτι μπορουμε να κανουμε οριστικη υποβολη και να παρουμε την βεβαιωση , με υ.δ οτι εχουμε ετοιμα τα δικαιολογητικα και θα τα καταθεσουμε σε συγκεκριμενο διαστημα ( δεν θυμαμαι ακριβως την ημερομηνια )απο τοτε που θα ανοιξει το συσυτημα? sorry αν θυμαμαι λαθος

MANOLIS GON μακαρι να ειναι ετσι , αλλα πλεον με αυτους αλλα λενε , αλλα εννοουνε .....εχω χασει την μπαλα !!!

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Στην ανακοίνωση που είχε κάνει το ΥΠΕΚΑ με την ψήφιση του 4014 για τη 'διαδικασία υποβολής για την ένταξη στη ρύθμιση αυθαιρέτων' έλεγε ότι η πληρότητα θα δηλώνεται με ηλεκτρονική δήλωση του μηχανικού ότι 'έχει στη διάθεσή του όλες τις μελέτες και λοιπά στοιχεία με υποχρέωση να τα υποβάλλει ηλεκτρονικά εντός δέκα ημερών μετά την ειδοποίησή του ότι το σύστημα δέχεται πλέον ηλεκτρονικά αρχεία δικαιολογητικών και μελετών'.

Στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ το 'εντός δέκα ημερών' αντικαταστάθηκε με το 'μέχρι τις 31 Μαρτίου 2012' , οπότε λογικά τώρα το 'ως τις 30-9-2012' θα ισχύει και για τις δηλώσεις που είναι σε οριστική υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ενα αυθαιρετο οριστικη υποβολη...τι πρεπει να κανω τωρα δλδ;;;

 

εχω ενα ακομη σε προσωρινη...να μην το κανω οριστικη;;

 

ολα τα αλλα τα εχω σε αρχικη

 

εσεις τι κανετε;;

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο και ασφαλέστερο είναι αυτό που έχει αναφερθεί (σαν συμβουλή) πολλές φορές στο site, δηλ. να μην κάνουμε οριστική υποβολή παρά μόνο για περιπτώσεις συμβολαίων.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για ποιο λογο;;

 

να μενουμε δηλαδη στην προσωρινη υπαγωγη ακομα και αν ολα τα εχουμε ενταξει;;

 

που φαινεται στο συστημα οτι πρεπει να παραδωσουμε τα σχεδια σε 10 μερες απο τοτε που θα ζητηθουν;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.