Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκμάθηση εκπόνησης μηχανολογικών μελετών


mechgiann

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός ΑΠΘ και θα ήθελα τα φώτα των εμπειρότερων για ορισμένα θεματάκια...

Παρα τις προσπάθειες μου τον τελευταίο καιρό για εύρεση εργασίας, όπως ξέρετε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα...είμαι άνεργος και έτσι δεν έχω καμία εμπειρία ακόμα πάνω στις μηχανολογικές μελέτες.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αρχίσω να μαθαίνω την εκπόνηση μηχανολογικών μελετών (θέρμανση,κλιματισμός,υδρευση κλπ κλπ)?

Υπάρχουν φροντιστήρια? σεμινάρια? μηχανικοί που παραδίδουν μαθήματα? κάποιος να μου δείξει 5 πράγματα τέλος πάντων?

Τι πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω με τις μελέτες?

Ελπίζω να με βοηθήσετε,σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό το διάβασμα....αλλά αν δεν σου δείξει κάποιος από κοντά δύσκολά τα πράγματα. Πάρε την μελέτη του σπιτιού σου της κοπέλας σου και δες πως γίνονται...Πήγαινε σε κάποιον μελετητή αν μπορείς και θέλει να σου δείξει κάποια πράγματα...Γενικά και προσωπική ενασχόληση, αλλά και βοήθεια από κάποιον έμπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο καλύτερος τρόπος είναι για την αρχή να σου δείξει κάποια πράγματα ένας έμπειρος μηχανολόγος...

όταν δεν υπάρχει όμως κάποιος πολύ γνωστός που θα μπορούσα να βρω κάποιον?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξεκίνησε από καλή βιβλιογραφία. Υπάρχει σχετικό νήμα. Υπάρχουν και κάποια πιο ''εφαρμόσημα'' βιβλία, τετράδια μηχανικού λέγονται που έχουν παραδείγματα και κάποια αξίζουν. Τα πράγματα δεν είναι τραγικά δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Πχ να πας σε κάποιο τεχνικό γραφείο και της γειτονιάς σου ακόμη και να τους πεις...ενδιαφέρομαι να μάθω.....είμαι στην αρχή.....και εγω να βοηθήσω αν μπορώ σε κάτι.....ξερεις. Δεν λέω ότι θα πιάσει σίγουρα, αλλά στην τελική τι έχεις να χάσεις? Το διάβασμα διάβασμα, αλλά να χώνεσαι και όπου μπορείς. Καταλαβαίνεις το νόημα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικά αυτό που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή είναι απλά να μάθω...κοντά σε κάποιον έμπειρο.

Και φυσικά να βοηθήσω όσο μπορώ, δεν έχω απαίτηση να με προσλάβει ούτε να με πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την άποψή μου.

Η δουλειά του μηχανικού είναι κυρίως η κατασκευή έργων (μελέτη, κατασκευή και επίβλεψη κατασκευής) και στην συνέχεια η λειτουργία και συντήρησή τους.

Η μελέτη αποτελεί ένα σημαντικό μέρος όλης της αλυσίδας, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αποτελεί ένα μέρος της.

Για διάφορους λόγους η μελέτη στην Ελλάδα έχει αποκοπεί από το πραγματικό έργο. Ολες οι δημόσιες υπηρεσίες ζητάνε μελέτες, μελέτη στατικών, μελέτη Η/Μ, μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων, μελέτη αλλαγής κινητήρα, μελέτη το ένα, μελέτη το άλλο, και ανάθεμά με εάν η μία από τις δέκα μελέτες αξίζει να χαρακτηριστεί μελέτη. Δηλαδή, να μην πρόκειται για άθλια αντιγραφή ενός κειμένου και αλλαγή μόνο των αριθμών, ούτε να πρόκειται για εισαγωγή 20 παραμέτρων σε ένα υπολογιστικό μοντέλο που έχει κατασκευάσε κάποιος άλλος και τα αποτελέσματα του οποίου (μοντέλου) τα εκτυπώνουμε σε ένα αρχείο.

 

Οπότε, αν ήμουν στην θέση σου, δεν θα έψαχνα ειδικά για το πώς γίνονται οι μελέτες, αλλά για το πώς γίνονται τα τεχνικά έργα. Και για να γίνει αυτό το μόνο (όχι ό,τι είναι εύκολο σήμερα) που χρειάζεται είναι να βγεις στην αγορά εργασίας και να κάνεις το καλύτερο δυνατό που μπορείς. Καλή δύναμη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα αλλα χρειάζεται και αρκετό διάβασμα ακόμη και για τα απλά καμια φορά πράγματα που υποτίθεται

ότι θα έπρεπε να τα ξέρουμε. Ένα, δύο καλά βιβλία για κάθε θέμα είναι σημαντικό.

 

ρίξε και μια επιλεκτική ματια εδώ:

http://www.pi-schools.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλό ήταν να πάρεις τριβή σε τεχνικό γραφείο αλλά ρεαλιστικά είναι δύσκολο αυτή τη περίοδο. Επίσης καλό είναι να καταλάβεις απο τώρα ότι σχεδόν κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει έτοιμη τροφή και θα χρειαστεί να ασχοληθείς μόνο σου.Τα βιβλία των ΤΕΕ είναι πολύ καλά όπως και του Ιδρυματος ευγενίδου

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.