Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο εντός Ισχύοντων Όρων Δόμησης Γ' φάση 1337 ή Αδεια ;


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

Επειδή μπορεί κάποιος απο σας να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ήθελα να ρωτήσω για την εξής περίπτωση:

 

Αυθαίρετο που έχει υπαχθεί στον Ν. 1337 ( έχει ολοκληρώσει α και β φάσεις) υπάγεται στον Ν. 4014 και συγκεκριμένα στο άρθρο 26 ( περίπτωση οπου μπορεί να εκδοθεί άδεια)

Ομως έχω τις εξής ερωτήσεις:

α. Η άδεια είναι η γ' φάση Τρίτση ή άδεια νομιμοποίησης άλλου τύπου ;

β. Με αυτή την άδεια νομιμοποιείται για πάντα;

γ. Πού κυμάινονται τα πρόστιμα για αυτή τη διαδικασία;

δ. Ακουσα επίσης οτι η διαδικασία αυτή δεν προβλέπει αμοιβή. Ισχύει αυτό;

ε. Στις Ερωτοαπαντήσεις Κεφάλαο Β΄ 17. λέει οτι εξαιρείται. αυτό σημαίνει οτι εξαιρείται για 30 χρόνια ή για πάντα;

ζ. Αν όμως έχει προβέι σε νέα αυθαιρεσία όπως αλλαγή χρήσης υπογείου τότε βγαίνει άδεια μήπως μόνο για αυτό;

 

Ευχαριστώ

Αρης Κοέν

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εκτός σχεδίου και δεν έχεις υπερβάσεις πλέον των δηλωμένων του 83 δεν κάνεις τίποτα. (Περιμένεις να μπεί στο σχέδιο και τότε ολοκληρώνεις την Γ φάση)

Αν είναι εκτός σχεδίου και έχεις υπερβάσεις πλέον των δηλωμένων του 83, τις δηλώνεις με τον 4014 και περιμένεις το σχέδιο όπως παραπάνω.

Αν είσαι εντός σχεδίου χωρίς υπερβάσεις τότε κάνεις την Γ φάση του 1337, το κόστος έιναι μικρό καθώς τα παράβολα έχουν πληρωθεί..το 1983

Αν είσαι εντός σχεδίου και έχεις υπερβάσεις απο τον 1337 και μπορούν να νομιμοποιήθουν τότε παράβολο - άδεια νομιμοποίησης για τμήμα- Γ φάση για το παλίο

Αν είσαι εντός σχεδίου και έχεις υπερβάσεις που δεν βγάζουν άδεια, τοτε 4014 για την προσθήκη και Γ φάση για το παλιό

Η Γ φάση του Τρίτση και η άδεια νομιμοποίησης είναι για πάντα, ο 4014 ενώ θα τρέχει για πάντα μάλλον είναι για 30 χρόνια (τότε θα βγάλουν ένα νόμο που θα λεει ότι αυτά που δηλώθηκαν με τον 4014 δεν θα τα πειράξουμε για άλλα 30 χρόνια και πάει λέγοντας. Η Γ φάση δεν έχει αμοιβές, ή άδεια νομιμοποίησης έχει κανονικά, ο 4014 έχει και αυτός τις αμοιβές του

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και εγώ 3 ερωτήματα στη συζήτηση:

 

1) Η γ' φάση του Ν. 1337 αποτελεί ουσιαστικά μια μόνιμη εξαίρεση απο την κατεδάφιση με απόφαση υποθέτω περιφερειάρχη;

 

2) Η διαδικασία της γ΄φάσης για τα δηλωθέντα (α+β φάση) του Ν. 1337 πως κινείται;

 

3) Κάποιος που ενώ, μπορεί να έχει τη δυνατότητα για γ΄ φάση και νομιμοποίηση για προσθετες αυθαιρεσίες, έχει τη δυνατότητα να μην προχωρήσει ούτε σε γ' φάση, ούτε σε νομιμοποίηση και να επιλέξει να υπαχθεί στον Ν. 4014 μόνο για τις πρόσθετες αυθαιρεσίες, (ενώ τα υφιστάμενα να παραμείνουν σε καθεστώς προσωρινής αναστολής απο την κατεδάφιση λόγω α κ β φάσης) ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1) Ακριβώς

 

2) Απο το site της πολεοδομίας παλλήνης:

Εξαίρεση από την κατεδάφιση (3η φάση) του Ν.720/77 και Ν. 1337/83

  • Αίτηση με την οποία θα ζητείται η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση σύμφωνα με το Ν. 1337/83 και επίσης θα αναφέρεται (εφόσον το επιθυμεί ο ιδιοκτήτης) ότι "επιθυμώ τη μετατροπή του προστίμου διατήρησης που θα προκύψει σε εφάπαξ εισφορά"

  • Κατάθεση φακέλλου με τα εξής στοιχεία :

  • Τοπογραφικό διάγραμμα ελεγμένο και θεωρημένο γοα όρους δόμησης ή σε περίπτωση όπου δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής, οικοδομησιμότητα

  • Απόσπασμα ρυμοτομικού

  • Διάγραμμα κάλυψης σύμφωνα με τις προδιαγραφές με διαγραμμισμένα και εμβαδομετρημένα χωριστά για σκεπαστές βεράντες, εξώστες και δομημένους χώρους, τα τμήματα που βρίσκονται α) εντός Δ β) εντός πρασιάς

  • Σειρά συμβολαίων από τα οποία να προκύπτει ότι το δηλωθέν κτίσμα από τον αρχικό ιδιοκτήτη έχει μεταβιβασθεί στο σημερινό ιδιοκτήτη που ζητά την οριστική εξαίρεση.

  • Αντίγραφο της δήλωσης του Ν. 1337/83 ή του Ν. 720/77 του κτίσματος

  • Συνεννόηση με τον υπάλληλο του Αρχείου αυθαιρέτων ώστε να υπάρχει διαθέσιμος ο φάκελλος της Υπηρεσίας την ημέρα της αυτοψίας

  • Αυτοψία από τον αρμόδιο τεχνικό υπάλληλο

 

Γ) Το έχω δεί να γίνεται και μεταβιβάστηκε κιολας ακίνητο έτσι. Δεν βρίσκω όμως το λόγο γιατι να μην ολοκληρωθεί η Γ φάση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Πραγματικά κατατοπιστικότατος.

Γ) Ίσως κάποιος που βιάζεται να μεταβιβάσει και να μην θέλει τις διαδικασίες της γ' φάσης.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη,

εμένα απο την Ελευσίνα. μου ζήτησαν τα εξής για τη Γ' φάση

 

1.ΑΙΤΗΣΗ

2.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

3.ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

4.ΥΠ.ΔΗΛΩΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ

5.2 σειρές ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ

6. ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΤΟΧΗΣ

7. ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ

8. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ

Μετά τα παραπάνω βγαίνει απόφαση Νομάρχη.

 

Τί να πεί κανείς πιά;

 

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρίν ξεκινήσει κανεις πάει στην οικεία πολεοδομία και ρωτάει τι χρειάζεται! εδω απο υπάλληλο σε υπάλληλο αλλάζουν οι νόμοι, δεν θα αλλάζουν ανα πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ερώτηση:

Εχω ακίνητο (μονοκατοικια) του οποίου το ισόγειο επιφανειας 102 μ2 μπήκε στο νόμο τριτση το 83 οντας στη φάση της τοιχοποιίας. Ολοκληρώθηκε έως και η 2η φάση, δεδομένου ότι τότε ήταν εκτός σχεδίου και δεν μπορούσε να προχωρήσει σε οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Το ισόγειο ολοκληρώθηκε το 1986 και έπειτα το 2005, έγινε προσθήκη πρώτου ορόφου επιφάνειας 52 μ2.

1)Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να το εντάξω(το όλο) στο 4014? Ισχύουν τα παραπάνω δικαιολογητικά που αναφέρετε και στην περίπτωση μου? Ρωτάω στην Πολεοδομία, αλλά δε βγάζω άκρη..

2)Πως θα υπολογίσω το πρόστιμο? Μου είπαν με αναλυτικό όσον αφορά το ισόγειο, αλλά καθότι πολύ νέα στο επαγγελμα, δεν έχω κάποιο παράδειγμα. Θα χρησιμοποιήσω τις τιμές του 83? έχω βρεί την εγκύκλιο 8/90, θα την τηρήσω ώς αναφέρει εκτός από το λ που θα βάλω σημερινή τιμή? (http://www.amoives.g...-8-90-dt28.html)

3)Όσον αφορά την προσθήκη, υπολογίζω με σημερινά δεδομένα και προσθέτω τα πρόστιμα (ισόγειο+α όροφος) με ένα ενιαίο παράβολο? (είναι οι ίδιοι ιδιοκτήτες)

4)Έχω και ένα αποθηκήκι εντός Δ και έναν εξώστη μπαζωμένο εντός του οποίου υπάρχει υπόγειος χώρος η είσοδος στον οποίο γίνεται με καταπακτή. Θεωρούνται βοηθητικοί χώροι? Θα τους υπολογίσω στον αναλυτικό? ή θα τους υπολογίσω στα νέα κτίρια?(μαζί με την προσθήκη)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ελέγξεις και το ήδη δηλωμένο, γιατί συνήθως βγαίνουν ψιλοδιαφορές...

Για να γίνει η γ' φάση του δηλωμένου πρέπει πρώτα να ρυθμιστούν οι νεότερες αυθαιρεσίες. Ύστερα απευθύνεσαι στην πολεοδομία της γειτονιάς σου για να σου πουν τι χρειάζεται...

Για τον 4014

1) Το παλαιό τμήμα, όσον αφορά τα μ2 είναι εντάξει.

2) Για τον αναλυτικό βρες τιμές εδώ (να ναι καλά το michanikos.gr και όλοι οι συνάδελφοι που συνεισφέρουν καθημερινά...) :

http://www.michanikos.gr/files/file/110-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8B%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-890/page__st__40#commentsStart

Με αναλυτικό πρέπει να υπολογίσεις όλες τις εργασίες που έχουν εκτελεστεί από τη δήλωση της β' φάσης και μετά (ανάλογα με την περιγραφή και τις φωτογραφίες). Αν ήταν στα τούβλα, επιμετρήσεις και αναλυτικό για επιχρίσματα, δάπεδα, χρώματα, κουφώματα, Η/Μ (δες μήπως αποφύγεις τα Η/Μ). Για κάθε εργασία ανα 5000€ χρεώνεις μία παράβαση (500€).

To Λινκ σου δε μου λειτουργεί, το λ αφορά τις αμοιβές των μηχανικών, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.

3)Το παράβολο με τα μ2 της προσθήκης. Για το πρόστιμο θεωρείς ότι δεν έχεις άδεια, οπότε...

4)το Δ δε σε ενδιαφέρει. Η αποθήκη ως βοηθητικός ανά μ2. Ο εξώστης ο μπαζωμένος τι είναι; Είσοδος με καταπακτή ;! Wow! Για βοηθητικός ακούγεται και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω αυθάιρετο β΄φάση Ν.1337/83. Τα 50 μ2 είναι στον 1337/83 και 16 μ2 υπερβάσεις: σύνολο 66 μ2.

1.Κάνω 4014 για τα 16 μ2 και γ΄φάση για τα 50 μ2?

2.Μήπως γνωρίζετε τα πρόστιμα για γ΄φάση Ν.1337/83 ?

3.Μήπως συμφέρει να πάει όλο (66 μ2) με 4014?

4.Χωρίς τις υπερβάσεις είχα πλάγια απόσταση 1,20 μ και τώρα με τις υπερβάσεις έχω 0,60 μ...άρα δεν βγάζει άδεια. Σωστά?

5.Αμοιβές για γ΄φάση δεν έχει, αλλά απαιτούνται τόσες μελέτες. Πώς χρεώνουμε? Κατά βούληση?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.