Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ισχύ ο ΚΑΝΕΠΕ σύντομα...


karakd

Recommended Posts

Άρα να υποθέσω ότι οι επεμβάσεις στα πρόσφατα κατεστραμένα κτίρια της Αθήνας , λόγω εμπρησμών - φωτιάς , που ο Φ.Ο. τους είναι απο Ο.Σ. θα γίνει σύμφωνα με αυτόν τον ΚΑΝΕΠΕ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για έλεγχο υπάρχοντος υφιστάμενου κτιρίου του 1980 λόγο αλλαγής χρήσης με ποιόν κανονισμό πρέπει να πάω; Υποχρεωτικά με ΚΑΝΕΠΕ ή μπορω να πάω σύμφωνα με την εγκυκλιο 10530 του 1996?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για έλεγχο υπάρχοντος υφιστάμενου κτιρίου του 1980 λόγο αλλαγής χρήσης με ποιόν κανονισμό πρέπει να πάω; Υποχρεωτικά με ΚΑΝΕΠΕ ή μπορω να πάω σύμφωνα με την εγκυκλιο 10530 του 1996?

Εχει συζητηθει το θεμα σε αλλο topic

Η &1.2.2.β του ΚΑΝΕΠΕ αναφερει οτι η Δημοσια Αρχη (ετσι γενικα και αοριστα αρα κατα τη γνωμη μου το ΥΠΟΜΕΔΙ σαν αρμοδιο Υπουργειο) θα καθορισει ποτε επιβαλλεται ο ελεγχος υπαρχοντος.

Εδω υπαρχει πραγματι ενα προβλημα.Ο ΚΑΝΕΠΕ σαφως κατα τη γνωμη μου περιλαμβανει ολες τις περιπτωσεις ελεγχου υπαρχοντος.Ετσι εμμεσα καταργειται το παραρτημα Ε του ΕΑΚ. Ομως η παραπανω παραγραφος μπερδευει τα πραγματα.Πρεπει να βγει διευκρινηση απο το ΥΠΟΜΕΔΙ.

 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα αν ξέρεις πια σεισμική δύναμη θα χρησιμοποιούμαι για τον έλεγχο του κτιρίου; Ανεστραμμένη τριγωνική του 84 ή του ΕΑΚ2000 αναγκαστικά λόγο ΚΑΝΕΠΕ; Αν είναι να ελέγχονται με τον τελευταίο αντισεισμικό όλα τα υπάρχοντα θα χρειάζονται ενίσχυση ακόμα και για να πάρουν μια απλή άδεια όπως π.χ. αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Φασματα αποκρισης του EC8.Θα μου πεις βεβαια μα ο EC8 δεν εχει ακομα εγκριθει.Ελα ντε αυτο αναρωτιεμαι και εγω με την πρεμουρα που τους επιασε.Τσαπατσουλια στην τσαπατσουλια.Αν τελικα ισχυσει για ολες ανεξαρτητα τις περιπτωσεις τοτε ειναι βεβαιο οτι θα πηγαινεις για ενισχυσεις παντου

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.