Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά στη στέγη και ενοικίαση κατοικίας


pan100

Recommended Posts

Το είδα – το είχα δει και παλιότερα- αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ –κάποιος γράφει «με δυο τρεις νομικούς όρους και καθαρίζεις - αυτό είναι αρκετά αόριστο.

 

Εξάλλου το ότι γράφω εγώ το ότι θέλω σε ένα συμβόλαιο είναι νομότυπο αλλά όχι απαραίτητα και νόμιμο .

 

Κάτι σαν τα ψιλά γράμματα των τραπεζών στα συμβόλαια, δηλ. το ότι μπορεί κάποια από αυτά να περιέχουν κάποιους επαχθής όρους είναι μεν νομότυπο αλλά όταν έρθει η ώρα του δικαστηρίου, το δικαστήριο μπορεί να κρίνει ότι οι αναγραφόμενοι αυτοί όροι είναι π.χ. παράνομοι και καταχρηστικοί.

Αρά το τι γραφείς – συμφωνείς κάτι με κάποιον - σε ένα συμβόλαιο δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είσαι και 100% καλυμμένος , θα πρέπει δηλ. αυτά που γράφεις να είναι σύννομα με τους νόμους.

Και εγώ ξαναρωτάω, με συμβόλαιο «συγκατοίκησης» ξεπερνιέται ο σκόπελος αυτός;

Ξέρει κάνεις κάτι ;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναλέω τέτοιου είδους συμβόλαια είναι πολύ συνηθισμένα στο εξωτερικό αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω εάν έχουν κάποια νομική ισχύ και βάση.

 

Αν ξέρει κάποιος τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ας απαντήσει.

 

Ξέρω πολλούς που θέλουν να βάλουν φωτοβολταικό στην στέγη τους, -σε εξοχικά κυρίως- αλλά προβληματίζονται λόγο αυτού. Γιατί απλά δεν ξέρουν εάν θα μπορούν να το νοικιάσουν νόμιμα μετά. 25 χρόνια συμβόλαιο με την ΔΕΗ χωρίς να μπορείς να νοικιάσεις ένα σπίτι νόμιμα είναι πράγματι πάρα πολλά.

Σχεδόν ότι θα έπαιρνες από τα ενοίκια θα παίρνεις και από το Φ/Β για να μην πω ότι έχεις ακόμα να πληρώσεις έκτακτο χαράτσι , έχεις αυξημένα τεκμήρια, φθορές, λογαριασμούς νερού, πάγια ΔΕΗ κ.λ.π. και γενικά μια περιουσία που να κάθεται και που θα μπορείς να την χρησιμοποιείς μονό στις ολιγοήμερες διακοπές σου.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχεις καταλάβει κι εσύ, πάσχουμε από έλλειψη σοβαρότητας και σχεδιασμού ως πολιτεία. Το να μην υπάρχει δυνατότητα να μεταφέρεται το συμβόλαιο του μετρητή κατανάλωσης στο όνομα του ενοικιαστή, είναι γελοίο. Το τι συμφωνία μπορεί να συνάψετε μεταξύ σας, δεν αφορά την ΔΕΗ, στην περίπτωση που ο ενοικιαστής αποφασίσει να μην πληρώνει κανένα λογαριασμό (ειδικά στην περίπτωση που είναι χρεωστικός σαν σύνολο) και ειδικά αυτή την περίοδο.

 

Οπότε θα αναγκάζεσαι να πληρώνεις εσύ είτε από την τσέπη σου, είτε θα έχεις μειωμένα έσοδα, σε μια τέτοια περίπτωση κακόπιστου ενοικιαστή, γιατί αν γίνει διακοπή της παροχής λόγω οφειλής, χάνεις εντελώς τα έσοδα της Φ/Β παραγωγής, με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη ζημία.

 

Θα σου πρότεινα να στείλεις επιστολή σε ΡΑΕ, ΔΕΣΜΗΕ και ΔΕΗ, εκθέτοντας το πρόβλημα. Αν δεν κινητοποιηθούν αυτοί οι φορείς, λύση σοβαρή και αξιόπιστη δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Και είναι κρίμα γιατί μπορεί εγώ να έχω συνδεδεμένο ένα δυαράκι 40 τ.μ. αλλά είμαι η εξαίρεση, μια και οι περισσότεροι για να βγάλουν ένα 10ρακι Φ/Σ θα πρέπει να έχουν μονοκατοικία 100 τ.μ. ή περισσοτέρων.

 

Και είναι κρίμα να μην μπορούν να την εκμεταλλευτούν. Απαξιώνεται η περιουσία τους έτσι.

 

Το μόνο καλό είναι, ότι σε περίπτωση πώλησης σπιτιού με Φ/Σ στην στέγη η τιμη του θεωρητικά ανεβαίνει κατακόρυφα, αλλά τι να το κάνεις, είναι όπως το να έχεις βάλει υγραέριο σε ένα αυτοκίνητο και να θες να το πουλήσεις. Θεωρητικά θα πρέπει να ζητήσεις παραπάνω χρήματα– για τα έξοδα εγκατάστασης υγραερίου που έχεις κάνει για την αγορά και την τοποθέτηση του, για την μειωμένη κατανάλωση που προσφέρει κ.λ.π. – αλλά στην πράξη ξέρεις ότι θα απευθυνθείς σε ένα ποσοστό μόλις 3% της αγοράς, οπότε η διαπραγματευτική ικανότητα σου ως πωλητή μειώνεται δραματικά.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι που νοικιαζαμε και ανεφερε δεν ειχε φ/β.Το ανεφερα απλα σαν ενα γεγονος κακοπληρωμης.

Εξακολουθω να πιστευω οτι πρεπει να βαλεις σε αυτο που πας και μενεις.Ποιος φαινεται ως ιδιοκτητης?Ο πατερας?Σε αυτον θα γινει το παρκο σου στο σπιτι και το ρολοι θα το γυρισεις στο ονομα του.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά το είχα καταλάβει… Ναι όντως το καλύτερο θα ήταν να βάλω τον μετρητή σε αυτό που πάω και μένω, αλλά μια και το σπίτι αυτό ανήκει στην μητέρα μου και στην αδελφή της και μου το έχουν κάνει γονική παροχή και δωρεά εν ζωή αντίστοιχα, κρατώντας όμως την υψηλή κυριότητα όσο αυτές ζουν, αυτό δεν ήταν εφικτό. Μιλάμε για μεγάλες σε ηλικία γυναίκες που δεν ήταν εύκολο να δεχτούν-πειστούν για την θετική έκβαση του όλου εγχειρήματος.

Εξάλλου λόγο υψηλών εισοδημάτων που έχουν και οι δύο, δεν μπορούσα να ρισκάρω –ούτε και να τους εγγυηθώ – ότι εάν και σήμερα τα έσοδα από το Φωτοβολταϊκά είναι αφορολόγητα και συμβαίνει αυτό και αύριο. Κάτι τέτοιο θα τις επιβάρυνε υπέρμετρα μια και ήδη πληρώνουν ποσοστό φόρου κοντά στο 40 %!

Γιατί με το ελληνικό κράτος πότε δεν ξέρεις. Μια τροπολογία να βάλει στον νόμο είναι αρκετή (βλέπε «έκτακτη εισφορά»).Το κράτος ότι φόρους θέλει βάζει. Θυμηθείτε όσους πήραν δάνειο πρώτης κατοικίας πριν από το 1990, που ενώ μέχρι πέρυσι το κράτος τους απάλλασσε 100% από τους τόκους του δανείου , -αυτοί δηλ. αφαιρούνταν από το συνολικό φορολογητέο εισόδημα – φέτος σου λέει σου αφαιρώ ένα 10% και πολύ σου είναι… Ξέρεται τι επιπλέων επιβάρυνση είναι αυτό για κάποιον π.χ. που έχει πάρει 40ετες δάνειο για ένα σπίτι 100 τ.μ. στα βόρεια προάστια; Η επιπλέων επιβάρυνση που θα έχει είναι μερικές χιλιάδες ευρώ, ανάλογα με το ύψος του δανείου που έχει πάρει. Γιατί όταν μιλάμε για 40ετες δάνειο τα μισά και παραπάνω λεφτά που πληρώνεις σε κάθε δόση είναι τόκοι! Οποίος έχει πάρει πολυετές δάνειο κατοικίας το ξέρει καλά αυτό…

Αυτά δεν τα έλεγαν όμως όταν «έβαζαν» τον κόσμο να πάρει δάνειο. «Το κράτος κλείνοντας το μάτι στους επίδοξους αγοραστές έλεγε : Πάρε εσύ το δάνειο και θα αποπληρώνεις μόνο το κεφάλαιο και μην σε νοιάζει τους τόκους – δηλ. την μισή περίπου δόση του δανείου- θα την έχεις επιστροφή από την εφορία, εκεί που θα πλήρωνες την εφορία, θα πληρώνεις τους τόκους της δόσης και εσύ φρόντισε μόνο να αποπληρώνεις το κεφάλαιο». Βγαίνει λοιπόν ένας νόμος πρόσφατα και τι λέει; Θα πληρώνεις και τους τόκους(-10%) και το κεφάλαιο και την εφορία και το αφορολόγητο σου από 12.000 στις 5.000 και πολύ σου είναι!

Κράτος…

Ποιος μου εγγυάται λοιπόν ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μελλοντικά με τα Φ/Β στην στέγη;

Το κράτος εάν θέλει λεφτά θα πάρει λεφτά, από δικαίους και αδίκους! Μόνο να μην θιγεί η κομματική –ΜΟΝΙΜΗ- πελατεία (συγγνώμη για τους μόνιμους ,αλλά έτσι είναι). Τα παραδείγματα του προσφάτου παρελθόντος είναι πολλά.

 

 

Έτσι, απλά τις έβαλα και έγραψαν μια υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου όταν έχεις επιλογή να δεσμεύσεις με συμβόλαιο στη ΔΕΗ ένα σπίτι 40 τ.μ. ή ένα σπίτι 110 τ.μ. το φρόνιμο είναι να δεσμεύσεις το μικρό.

Δεν κοιτάς μόνο το παρόν, κοιτάς και το μέλλον, γιατί μέσα σε 25 χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν …

Edited by miltos
Διαγραφή σύστασής μου περί γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν μηνύματα στο νέο θέμα

Σχόλια για το ειδικό πρόγραμμα των 10kW

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεδομένου του ότι η ΔΕΗ σου απαγορεύει να νοικιάσεις κατοικία με «κανονικο» συμβόλαιο και να μην αλλάξει ο λογαριασμός στο όνομα του ενοικιαστή. Θεωρείσαι παράνομος και μπορεί να έχεις επιπτώσεις.

Πιθανός νόμιμος τρόπος παράκαμψης – εξασφάλισης του ιδιοκτήτη.

Κάνεις αρχικά στον ενοικιαστή «Ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης θερινής κατοικίας»

(το παραθέτω παρακάτω).

Το συμφωνητικό αυτό λόγο ότι είναι για έναν ή δυο ή τρεις μήνες ας πούμε, πιστεύω ότι δεν σε υποχρεώνει να αλλάξεις τον λογαριασμό της ΔΕΗ στο όνομα του προσωρινού – εποχικού ενοικιαστή.

Για το λόγο αυτό αναφέρονται μέσα «οι πρόσθετες επιβαρύνσεις που θα έχει ο ενοικιαστής (ΔΕΗ ,ΟΤΕ κ.λ.π. )και τις οποίες προπληρώνει.

ΑΝ ο παραπάνω συλλογισμός είναι σωστός , τότε μπορείς με αυτό το συμφωνητικό να βάλεις κάποιον για να τον «τσεκάρεις» και επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις αν κάποιος δεν είναι συνεπής αυτό φαίνεται από την αρχή μετά μπορείς με την πάροδο τον αναγραφόμενων 2-3μηνων και με την λήξη του συμφωνητικού, είτε να τον διώξεις νόμιμα, είτε εάν είναι συνεπείς να ανανεώσεις το συμφωνητικό αυτό , είτε εάν καταφέρει και κερδίσει την εμπιστοσύνη σου… μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βοηθήσω και άλλους χρήστες επισυνάπτοντας το συμφωνητικό μίσθωσης θερινής κατοικίας και εποχιακής μίσθωσης, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου γράψει την διαδικασία επισύναψης και με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.