Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοίγματα με υαλότουβλα


Recommended Posts

καλησπέρα

 

στο κοινό όριο έχει γίνει άνοιγμα με υαλότουβλα χωρίς να έχει εκδοθεί κάποια άδεια. Έχει γίνει καταγγελία από γείτονα στην πολεοδομία. Πως μπορεί να τακτοποιηθεί;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

στο κοινό όριο έχει γίνει άνοιγμα με υαλότουβλα χωρίς να έχει εκδοθεί κάποια άδεια. Έχει γίνει καταγγελία από γείτονα στην πολεοδομία. Πως μπορεί να τακτοποιηθεί;

 

ευχαριστώ

Με αναλυτικό προυπολογισμό. Πρόσεξε πολύ τα στοιχεία παλαιότητας (ανέγερση προ 28/7/11).  

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό προυπολογισμό. Πρόσεξε πολύ τα στοιχεία παλαιότητας (ανέγερση προ 28/7/11).  

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς έχει γίνει αρχές του 2014 οπότε δεν μπορεί να καλυφθεί με αυτόν τον τρόπο καθότι υπάρχει και η καταγγελία την οποία παρακολουθεί συνέχεια ο καταγγέλων γείτονας...

Το πρόβλημα είναι ότι ούτε η οικία πολεοδομία γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να γίνει με αποτέλεσμα να έχει γίνει μέχρι στιγμής ο μήτος της Αριάνδης...

Παρόλα αυτά τους έχω ζητήσει εγγράφως να μου απαντήσουν διότι υπάρχουν προθεσμίες υλοποίησης καθότι εμπλέκεται και το πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ' οίκον", δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σε θέση να βγάλουν άκρη και αναζητούμε μόνοι μας την βέλτιστη λύση ώστε να τη προτείνουμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Και προ 2011 να το είχε φτιάξει πάλι κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να «τακτοποιηθεί». Στην ουσία είναι καταπάτηση ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων και όχι πολεοδομική παράβαση ή οποία προκύπτει εκ της καταπάτησης της όμορης ιδιοκτησίας. (πχ σαν να άνοιξε πόρτες και παράθυρα επί του ορίου ομόρου)

 

Λύση υπάρχει συνάδελφε και δεν είναι ο μίτος  της Αριάδνης. Να καταργήσει τα υαλότουβλα. Το οικόπεδο του γείτονα δεν είναι δικό του να κάνει ότι θέλει.

Λύση έχει και ο γείτονας, να βάψει ή να χτισθεί στην πλευρά του έναν τοίχο και να ακυρώσει στην πράξη τα υαλοτουβλα του δικού σου.

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι να γίνει έκθεση αυθαιρέτου. Να πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης (1.000 ευρώ χωρίς εκπτώσεις) και στη συνέχεια να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης εφόσον το επιτρέπει η μελέτη Κ.Θ.Κ. και οι συνιδιοκτήτες της οικοδομής.  

 

Didionis ο 4178 έχει συγκεκριμένες εξαιρέσεις στο άρθρο 2 § 2, σε ποια κατά τη γνώμη σου υπάγεται η εν λόγω περίπτωση;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Και προ 2011 να το είχε φτιάξει πάλι κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να «τακτοποιηθεί». Στην ουσία είναι καταπάτηση ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων και όχι πολεοδομική παράβαση ή οποία προκύπτει εκ της καταπάτησης της όμορης ιδιοκτησίας. (πχ σαν να άνοιξε πόρτες και παράθυρα επί του ορίου ομόρου)

 

Λύση υπάρχει συνάδελφε και δεν είναι ο μίτος  της Αριάδνης. Να καταργήσει τα υαλότουβλα. Το οικόπεδο του γείτονα δεν είναι δικό του να κάνει ότι θέλει.

Λύση έχει και ο γείτονας, να βάψει ή να χτισθεί στην πλευρά του έναν τοίχο και να ακυρώσει στην πράξη τα υαλοτουβλα του δικού σου.

 

Δεν θα συμφωνήσω με τις ανωτέρω θέσεις σου διότι όπως αντιλαμβάνομαι τις σχετικές αποφάσεις που υπάρχουν έχει κάθε δικαίωμα στη χρήση υαλότουβλου, φυσικά και ο γείτονας μπορεί να αναγείρει τοίχο στο όριο όμως δεν έχει δικαιοδοσία να τον βάψει εφόσον δεν του ανήκει ο τοίχος.

Οι σχετικές αποφάσεις που υπάρχουν είναι οι εξής:

 

Εγγρ-62444/9585/88.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 15.9.1988 ]

 

Υαλότουβλα Τοιχοποίας στο όριο οικοπέδου

 

Σε απάντηση των σχετικών, σας γνωρίζουμε ότι, η κατασκευή τοιχοποίας στο όριο οικοπέδου από υαλότουβλα δεν απαγορεύεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, εφ'όσον πληρούνται οι απαιτήσεις και θερμομόνωσης του χώρου στον οποίο βρίσκεται ο τοίχος με το υλικό αυτό.

 

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ Εγγρ-19001/3081/87.

 

Υπάρχει επίσης το έγγραφο Εγγρ-19001/3081/87, [ ΙΣΧΥΕΙ απο 22.4.1987 ], "Υαλότουβλα κλπ". Που λέει ακριβώς το ίδιο.

 

Επίσης υπάρχει και απόφαση ΣΤΕ-5873/95 Δ, ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΡΙΟ, που επιβεβαιώνει τα ανωτέρω, οπότε δεν υπάρχει θέμα προσωπικής άποψης που ο καθένας μπορεί να έχει από μία....

 

Ευχαριστώ πάντως για το κόπο να μου απαντήσεις αν και η απάντηση ήταν εκτός θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Nzerman, δεν το έχω ψάξει αν το προβλέπει κάπου ο 4178, αλλά με βάση αυτά που γνωρίζω εγώ από τους ΓΟΚ και από τα ιδιοκτησιακά δεν θα το ενέτασσα.

Ο λόγος απλός, σε οποιοδήποτε δικαστήριο εύκολα μπορεί να καταπέσει χωρίς φυσικά να επηρεαστεί ο νόμος υπαγωγής.

 

Όπως είπα είναι καταπάτηση ή προσβολή ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων. Το πολεοδομικό γινόμενο είναι εξ αγχιστείας που προκύπτει από την προσβολή ή καταπάτηση ιδιοκτησιακού δικαιώματος ομόρου.

 

Άδεια νομιμοποίησης δεν μπορεί φυσικά να πάρει για τους ίδιους λόγους.

Στην τελική το όμορο οικόπεδο είναι του γείτονα οπότε δεν μπορεί να ανοίξει και πόρτα 

 


 

... ότι, η κατασκευή τοιχοποίας στο όριο οικοπέδου από υαλότουβλα δεν απαγορεύεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, εφ'όσον πληρούνται οι απαιτήσεις και θερμομόνωσης του χώρου στον οποίο βρίσκεται ο τοίχος με το υλικό αυτό.....

 

όπως είπα δεν ειναι πολεοδομική παράβαση... αλλα ιδιοκτησιακή στην ουσία του

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η άλλη λύση είναι να γίνει έκθεση αυθαιρέτου. Να πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης (1.000 ευρώ χωρίς εκπτώσεις) και στη συνέχεια να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης εφόσον το επιτρέπει η μελέτη Κ.Θ.Κ. και οι συνιδιοκτήτες της οικοδομής.  

 

Didionis ο 4178 έχει συγκεκριμένες εξαιρέσεις στο άρθρο 2 § 2, σε ποια κατά τη γνώμη σου υπάγεται η εν λόγω περίπτωση;

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την ιδέα σου, θα το κοιτάξουμε μια και δεν υπάρχει πρόβλημα για τη μελέτη ΚΘΚ γιατί έχει προβλεφθεί εσωτερικά υαλοπίνακας με ενεργειακό τζάμι και θερμογέφυρα και υπάρχει συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως είπα είναι καταπάτηση ή προσβολή ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων. Το πολεοδομικό γινόμενο είναι εξ αγχιστείας που προκύπτει από την προσβολή ή καταπάτηση ιδιοκτησιακού δικαιώματος ομόρου.

 

Άδεια νομιμοποίησης δεν μπορεί φυσικά να πάρει για τους ίδιους λόγους.

 

Για την πολεοδομία όμως δεν υπάρχει πρόβλημα αδειοδότησης για τη χρήση υαλότουβλων ακόμη και στο όριο, δεν είναι αυτή η διαφορά μας πλέον, αλλά στο τρόπο νομιμοποίησης, η οποία κατά αυτούς θα πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο των 1.000€ να ξαναχτιστεί με τούβλο, και μετά να ζητηθεί εκ νέου άδεια και να ξαναγίνει.... δε ξέρω αλλά αυτό μου ακούγεται λίγο περίεργο..

Edited by greenfuelspot
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πολεοδομικά επιτρέπεται = σε νέα άδεια θα μπορούσε να προβλεφθεί, μπορείς να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης αφού φυσικά πληρώσεις το πρόστιμο. Τι είναι αυτό που σου ζητάνε; Δηλαδή αν είχες αυθαίρετο κτίσμα θα το κατεδάφιζες και θα έβγαζες άδεια ανέγερσης νέου για να το ξαναχτίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.