Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρησικτησία και νομιμοποίηση κτίσματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την παρακάτω περίπτωση αυθαιρέτου.....

 

Πελάτης μου έχει μια κατοικία, εκτός σχεδίου, για την οποία υπάρχει οικοδομική άδεια. Η Ο.Α. έχει θέματα όμως:

 

1) έχει βγει σαν αγροτική αποθήκη (ενώ τώρα έχει χρήση κατοικίας)

2) το τεμάχιο στο οποίο έχει βγει η άδεια, είναι χωρίς τίτλους, απλά το νέμεται για πάνω από 30 χρόνια ο ιδιοκτήτης

3) μετρώντας το τεμάχιο, το εμβαδόν του είναι περίπου 1 στρέμμα, ενώ στην άδεια είχε δειχθεί 4500 τ.μ.

 

Σε αυτή την περίπτωση, τι μπορώ να κάνω;;;;

 

Α) Νομιμοποιώ το κτίσμα βάσει του Ν 4014 με το εμβαδόν τις αποτύπωσης (1 στρέμμα), λαμβάνονταας υπόψιν τις απαντήσεις Δ2 και Θ8 (υπάρχει Ο.Α. - μέγιστοι συντελεστές 5,6,7,8-) και στην συνέχεια μέσω χρησικτησίας, με νόμιμο το κτίσμα, κανω τους τίτλους και στην συνέχεια ο πελάτης μετά από 10 χρόνια πρέπει να συμπληρώσει την αρτιότητα του...

 

ή

 

Β) Κάνω πρώτα χρησικτησία (αν επιτρέπεται) και στην συνέχεια νομιμοποιώ το κτίσμα βάσει του Ν 4014

 

Το πρόβλημα είναι ότι η μια ενέργεια προυποθέτει την άλλη.......

 

Κάθε γνώμη δεκτή...!

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το Β ερωτημα, η χρησικτησια ειναι μεν νομιμος τιτλος κυριοτητας, αλλα δεν μπορεις να την κανεις μονομερως και να την μεταγραψεις στο υποθηκοφυλάκειο στην μεριδα σου. Μπορεις μονο να την επικαλεστεις και να κανεις μεταβιβαση σε τριτον,ομως εδω κολλας γιατι εχειςπανω στογηπεδο αυθαιρετα κτισματα. Αρα στο Β' λεμε οχι.

Ως προς το Α, νομιζω οτι ο ν. 3014 δεν ζηταει τιτλο κυριοτητας, κι αν ζηταει εσυ θα γραψεις χρησικτησια.Το προβλημα ειναι στο οτι εχεις ηδη ΟΑ για 4500 τμ.σε γηπεδο 1000 τμ. δηλ. εχεις ΟΑ με ψευδη στοιχεία.Θα ελεγα να ξεχνουσες την ΟΑ και να εκανες νομιμοποιηση σαν χωρις ΟΑ ,αφου βεβαια πρωτα εξετασεις πως τα 4500 τμ. εγιναν 1000 τμ. και αν και ποσοι αλλοι βρισκονται στα υπολοιπα 3500 τμ.και αν ειναι κληρος,μην τυχον και πεφτεις σε τιποτε εξ αδιαιρετου κλπκλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Στα υπόλοιπα 3500 τ.μ. υπάρχουν γειτονικά κτίσματα συγγενών του, άλλα δύο, τα οποία και αυτά έχουν κατασκευασθεί χωρίς τίτλους, ενδεχομένως και χωρίς άδεια...

 

Ο πελάτης μου, μου λέει ότι έχει και μαρτύρους που μπορούν να πιστοποιήσουνότι το κατείχε από παλαια...το θέμα που έχω εγώ είναι το τεμάχιο που θα δείξω...γι΄αυτό το τεμάχιο δεν θα έχω τίτλο ιδιοκτησίας...να στηριχθώ, μήπως μόνο στο Ε9, καθώς το ιδιοκτησιακό είναι αρμοδιότητα του ιδοκτήτη και ο μηχανικός για την διαδικασία ττης νομιμοποίησης δεν το εξετάζει; νομίζω κάτι τέτοιο έχω δει στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ, ή σε κάποια σημείωση της Λεμπέση...

 

Και πάλι βέβαια, αυτό θα γίνει με ευθύνη του ιδιοκτήτη, σωστά;;; Στην συνέχεια θα μπορέσω να κάνω τίτλους και ενδεχομένως να προσωρήσω σε συνένωση με γειτονικό αγροτεμάχιο, ώστε να εξαφαλίζω την απαιτούμενη αρτιότητα, καθώς δίπλα από την έκταση του που έχει δείξει και μέσα της υπάρχει το κτίριο, υπάρχει αγροτεμάχιο 6500 περίπου, αρτιο και οικοδομήσιμο....

 

Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Μη ευθυνη μηχανικού Ε7.. Επομενως σημερα κάνεις την νομιμοποιηση αποδειχνοντας την παλαιοτητα με το Ε9 ή τον λαγαριασμο της ΔΕΗ και τελειωνεις..Τι θα κανει στο μελλον ο ιδιοκτητης εξαρταται απο ασταθμητους σημερα παραγοντες. Παντως ακομα δεν καταλαβα πώς εγινε και βρεθηκαν μερικοι συγγενεις να κατεχουν αυτοτελη τμηματα γηπεδου, εκτος και εάν μοιρασαν ατυπα κάποιο κληρονομικο, αλλα, τότε, ποιός και πότε και γιατι εβγαλε την ΟΑ για 4500 τμ. που μας ειπες .Ελπίζω δε να μην ειναι κληρος...

Link to comment
Share on other sites

Κλήρος δεν είναι, αποτελεί ιδιοκτησία, πάντα κατά τα λεγόμενα του πελάτη μου (αν και ποτέ δεν είσαι σίγουρος!), απλώς αυτός έβγαλε μια άδεια μια μια αγροτική αποθήκη, δείχνοντας ένα τεμάχιο 4500 τ.μ.και στην συνέχεια έχτισαν μέσα στην έκταση που έδειξε αυτός για δική του (και για την οποία δεν έχει τίτλο) οι υπόλοιποι συγγενείς...τώρα δείχνωντας μου τα όριά του, προέκυψε το εμβαδόν του τεμαχίου 1000 τ.μ.!!.....πάντος με ποιο τρόπο έγινε ο διαχωρισμός δεν τον γνωρίζω....επιπλέον, το τεμάχιο άνηκε προ 50ετίας σε θείο του πελάτη μου, ο οποίος το παραχώρησε στην συνέχεια για εκμετάλλευση σε αυτόν....τίτλος πάντως δεν υπάρχει, καθώς έψαξα και την μερίδα και των δύο....

 

Το συμπέρασμα, μάλλον θα προχωρήσω σε νομιμοποίηση, με γνώση του πελάτη μου ότι εκρεμεί το ιδιοκτησιακό....με ευθύνη δική του....

Link to comment
Share on other sites

τίτλοι δεν απαιτούνται να προσκομισθούν για την υπαγωγή στον 4014, μή δηλώσεις καθόλου οτι υπάρχει άδεια, ειδικά άν είναι παλαιά...αν έχει η περιοχή κτηματολόγιο όμως ίσως μπλέξει το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.