Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 για κατασκευασμενο μονο τον φεροντα οργανισμο


Recommended Posts

Στα μη αποπερατωμένα και σε περίπτωση που δεν έχει κατασκευαστεί τοιχοποιία, θεωρώ δίκαιη αντιμετώπιση τη χρήση του 0.5 μιας και ο χώρος προσεγγίζει έναν Η/Χ. Σε καμία περίπτωση κατ13 διότι δεν μας εξασφαλίζει τα τ.μ. του χώρου.

Όπως και να έχει στη τεχνική έκθεση υποστηρίζουμε το μειωτικό συντελεστή που επιλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καμιά άποψη για τον μειωτικό συντελεστή που αναφέρει ο yian? Εχω και γω τετοια περιπτωση..

 

Το επαληθευσες με κανέναν από το ΤΕΕ αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε άραγε ο νόμος να έχει προβλέψει και ειδικό συντελεστή για "ολίγον" αυθαίρετα; Να δίνει χάρη σε όσους δεν πρόλαβαν να αυθαιρετήσουν all the way ;

Για τα μη περατωμένα υπάρχει διάταξη και προβλέπει τη διαδικασία για τη 'νόμιμη' αποπεράτωσή τους.

Προφανώς και δεν μπαίνει μειωτικός συντελεστής, εφόσον οι αυθαίρετοι χώροι δηλωθούν ότι θα γίνουν ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μειωτικό συντελεστή δεν το έχω διασταυρώσει με ΤΕΕ, είναι προσωπική μου εκτίμηση και αφορά αποκλειστικά περιπτώσεις που δεν υπάρχει κατασκευασμένη τοιχοποιία.

Οντως θα έπρεπε να υπάρχει μειωτικός συντελεστής ορισμένος απο τον 4014. Σε κουβέντα ωστόσο με πολεοδομία επαρχίας μου ανέφεραν πώς δεν τους πολυενδιαφέρει πως θα δηλωθεί ο χώρος στην ρύθμιση, αρκεί στη περίπτωση που παω για άδεια αποπεράτωσης να επιτρέπεται η χρήση που ζητάω και να είναι σύννομες οι εργασίες αποπεράτωσης.

 

edit

Το 0,5 το στηρίζω στο ότι ένα χώρος που αποτελείται από υποστηλώματα και δοκούς δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να είναι χώρος ΚΧ και κτιριοδομικά προσεγγίζει χώρο ημιπαραμονής.

Συμφωνούμε ότι προορίζεται για χώρος ΚΧ μετά την αποπεράτωση αλλά και ένα υπόγειο ή μια αποθήκη που έχει μετατραπεί σε ΚΧ δικαιούται το 0,5 άσχετα με τη χρήση που έχει.

Στα παραπάνω θα ήθελα και τις δικιές σας απόψεις..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

H ισόγεια αποθήκη που μετατρέπεται σε ΚΧ δεν δικαιούται το 0,5. Τα υπόγεια, πατάρια, σοφίτες παίρνουν το 0,5 , ανεξάρτητα αν αποτελούν ΚΧ, λόγω των δυσμενών χαρακτηριστικών τους.

Οι αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες όταν δηλωθούν (και λάβουν το 0,5) δε μπορούν να αλλάξουν σε ΚΧ εκ των υστέρων. Κάτι το οποίο σίγουρα θα συμβεί με ένα σκελετό από μπετόν.

 

Ο νόμος "τιμωρεί" την αυθαίρετη δόμηση ανά μ2. Άπαξ και πληρωθεί το πρόστιμο, απαλλάσεται η κατασκευή από άλλες οφειλές (χαριστικά δεν πληρώνουμε ΙΚΑ).

Και μη περατωμένη να είναι η κατασκευή, όταν ολοκληρωθεί θα έχει την ίδια αυθαιρεσία στη δόμηση οπότε οφείλει και το ίδιο πρόστιμο. Το γεγονός ότι για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να καταβληθούν τα νόμιμα (που για τις ολοκληρωμένες δόθηκε άφεση) δεν πρέπει να θεωρείται αδικία.

Γνώμη μου είναι να μην προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε τις περιπτώσεις αυτές διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

H ισόγεια αποθήκη που μετατρέπεται σε ΚΧ δεν δικαιούται το 0,5. Τα υπόγεια, πατάρια, σοφίτες παίρνουν το 0,5 , ανεξάρτητα αν αποτελούν ΚΧ, λόγω των δυσμενών χαρακτηριστικών τους.

Οι αυθαίρετες ισόγειες αποθήκες όταν δηλωθούν (και λάβουν το 0,5) δε μπορούν να αλλάξουν σε ΚΧ εκ των υστέρων. Κάτι το οποίο σίγουρα θα συμβεί με ένα σκελετό από μπετόν.

Έχεις δίκιο σε ότι αφορά τις αποθήκες που μετατράπηκαν σε ΚΧ..λάθος δικό μου!

 

Σκοτεινό σημείο παραμένει η (προφορική έστω) άποψη της πολεοδομίας στη περίπτωσή μου ότι η αποπεράτωση γίνεται αρκεί να τηρούνται οι χρήσεις γης της περιοχής και ο όγκος, ενώ ο χαρακτηρισμός στη δήλωση περνάει ελαφρώς σε δεύτερη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη συναδελφοι πιστευετε σε ενα εργο που δεν εχει γινει η τελικη αυτοψια δεν εχει παρει δηλαδη ρευμα(υπαρχει το εργοταξιακο) αλλα εχουν τελειωσει οι εργασιες πρεπει να ακουληθησω ολη την διαδικασια που λεει ο νομος για εργασιες αποπερατωσης αυθαιρετων κατασκευων?η αρκει να κανω την διαδικασια οπως γνωριζουμε σαν να ειχε τελειωσει το εργο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.