Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμογόνος δύναμη ξύλου (υγρασία) και βαθμός απόδοσης ξυλολέβητα


giaouts

Recommended Posts

Σύμφωνα με τις συστάσεις κατασκευαστών λεβήτων στεραιών καυσίμων, με δυο χρόνια αποθήκευση φτάνεις σε υγρασία 20%. Αυτό ίσως να μην ισχύει για το κλίμα της χώρας μας. Ενδεχομένως να πιάνουμε υγρασία 20% μετά από ένα χρόνο αποθήκευση. Σε κάθε περίπτωση, η υγρασία κατεβαίνει δύσκολα σε πιο χαμηλές τιμές.

 

Και θυμίζω, αν τα αποθηκεύσεις εσύ τα ξύλα, δηλαδή αν τα αγοράσεις χλωρά, θα έχεις πληρώσει πολλά κιλά νερό. Δες το παραπάνω παράδειγμα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραιοι οι πινακες. Ναι αυτες τ τιμες εχω δει παντου πανω κατω ενα ξυλο που μπορει να καει απροβληματιστα θα δωσει (το ξυλο οχι η συσκευη καυσης, εκεινης η αποδοση ειναι αλλο θεμα) 3500 με αυτη τ τιμη σαν μεσο ορο ειναι οι σωστες συγκρισεις.

Ακομα και στ ξυλολεβητες αν δειτε μια μεση αναλογια ειναι 3 τονοι ξυλο αντιστοιχουν σ εναν τονο πετρελαιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω στοιχεία Μίλτο για να πούμε ότι έχει αξία η συζήτηση που κάνουμε εδώ.

Για παράδειγμα εγώ που έχω τζάκι και βρίσκω κάτι ξεχασμένα ξύλα στην αποθήκη μου καιγονται εν ριπή οφθαλμού.

Δεν γνωρίζω όμως το ποσοστό υγρασίας που έχουν τα ξύλα....

Προσωπικά μου φαντάζει μεγάλο το ποσοστό του 20% που αναφέρεις ιδίως για ξύλα που είναι αγορασμένα τους θερινούς μήνες και αποθηκευμένα για ένα χρόνο.

 

Δεν ξέρω...

Στέλιο εσύ τι λες;

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος του κειμένου που απαντά σε εκτός θέματος μήνυμα το οποίο διαγράφηκε
Link to comment
Share on other sites

15-20% θεωρειτε το σωστο ξυλο για καυση. Κοιταξτε.. αλλη η υγρασια της ατμοσφαιρας η οποια διαποτιζει και το ξυλο ως ενα βαθμο κ αλλη η υγρασια η δικη του απ τ χυμους τ δεντρου.. φρεσκο δηλαδη.. Τα φρεσκοκομμενα ειναι το προβλημα, αν ειναι παλια και στην βροχη να τα εχεις στεγνωνουν σε δυο τρεις μερες. Νομιζω οτι κατω απο 15% δυσκολα πεφτει η υγρασια του. Αυτη η υγρασια ομως δεν ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, ακόμα και το πιο ξηρό παρκέ, έχει υγρασία... (δε θυμάμαι όμως πόσο)

 

Εν τω μεταξύ, σαν υγρασία ξύλου ορίζεται η μάζα του νερού που περιέχεται στο ξύλο προς τη μάζα του ξερού ξύλου.

Δηλαδή, υγρασία 20% σημαίνει ότι σε 1+0,2 = 1.2kg ξύλο περιέχονται 0.2kg νερό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα εγώ που έχω τζάκι και βρίσκω κάτι ξεχασμένα ξύλα στην αποθήκη μου καιγονται εν ριπή οφθαλμού.

Δεν γνωρίζω όμως το ποσοστό υγρασίας που έχουν τα ξύλα...

 

Η υγρασία είναι μείζονος σημασίας. Κάτω από 15% πολύ δύσκολα θα βρεις, δεν το πετυχαίνεις σε καυσόξυλα ακόμη και με ετήσια φυσική ξήρανση.

 

Από 'κεί και πέρα, στην τελική απόδοση παίζουν ρόλο πολλές παράμετροι:

- Η δυνατότητα να επιτύχεις υψηλή θερμοκρασίας θαλάμου καύσης (για να βελτιώσεις τον βαθμό απόδοσης της καύσης)

- Η δυνατότητα καλής ανάμειξης καυσίμου - αέρα (δεν είναι πετρέλαιο για να έχεις ψεκασμό)

- Η δυνατότητα να πετύχεις στοιχειομετρική αναλογία (πρακτικά αδύνατον)

- Η δυνατότητα να ρίξεις πολύ την θερμοκρασία των καυσαερίων στον λέβητα (απαγορευτικό για το ξύλο)

 

Όλοι αυτοί οι λόγοι, μαζί με την υγρασία μειώνουν την απόδοση καύσης και την απόδοση συναλλαγής στον λέβητα, σε βαθμό πολύ μεγάλο εν συγκρίσει με τα υγρά ή αέρια καύσιμα.

 

Έτσι, ενώ για το πετρέλαιο είναι σχεδόν αυτονόητο ότι από ένα κιλό (10500kcal) θα πάρουμε τελικά τις 9500kcal, για το ξύλο

είναι αμφίβολο αν σε έναν μέσο λέβητα θα μπορέσουμε να απορροφήσουμε από τις 4300kcal θα απορροφήσουμε τις 2700kcal.

(Αν και οι λέβητες αεριοποίησης δίνουν υψηλές αποδόσεις)

 

Βέβαια, το παράδειγμα με το τζάκι που δίνεις είναι ό,τι χειρότερο.

Για να πάρεις μία ιδέα, με γυμνή φλόγα (χωρίς θάλαμο καύσης) βράζεις έναν γκαζοντενεκέ νερό με λίγα κλαδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία(έχω τζάκι) και μόνο σας λέω ότι

Έχει μεγάλη σημασία το ξύλο να έχει λίγη υγρασία και αυτό γιατί η υγρασία δεν αφήνει να καεί γρήγορα το ξύλο με αποτέλεσμα όλη τη θερμογόνο που αποβάλει κατά τη καύση να την λαμβάνεις σίγα σίγα με αρκετή ένταση σε αντίθετη περίπτωση εάν δλδ έχει πολύ υγρασία το ξύλο βράζει- το ακούς- και πετάει έξω αυτήν την υγρασία- το βλέπεις- εάν πάλι είναι πολύ ξερό κάνει ένα ‘’πουφ’’ και καίγεται χωρίς να προλάβεις να πάρεις την θερμογόνο -φεύγει στην καμινάδα- αυτό το καιρό κλαδεύω τον μισό ελαιώνα μου τα ξύλα θα τα κάψω του χρόνου το χειμώνα, ενώ τώρα, καίω το περσινό κλάδευμα που είχα κάνει στο μισό ελαιώνα μου. Αλλα αυτα τα κάρβουνα ρε παιδιά είναι πειρασμός τι καστανα ,τι μανιταρια, τι πατατες, τι κοψιδια...... :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε Αλέξη να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Πείτε με μυστήριο αλλά εμένα ποτέ δεν μου φτάνει απλά μια αναφορά αν δεν τεκμηριώνεται.

Έτσι θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω εγώ με τις λίγες γνώσεις που έχω.

 

Θεωρούμε ότι έχουμε 1 κιλό ξύλο με υγρασία 30%

Όπως είπε ο Μίλτος παραπάνω αυτό σημαίνει ότι έχουνε 770 γραμμάρια ξερού ξύλου που περιέχει 230 γραμμάρια νερού.

Τα 770 γραμμάρια ξερού ξύλου μεταφράζονται με θερμογόνος δύναμη 3310 kcal.

Κατα την καύση έχουμε ουσιαστικά να εξατμίσουμε 230 γραμμάρια νερού που χρειάζονται κάπου στις 18 θερμίδες για να ανυψώσουμε την θερμοκρασία του νερού... ας πούμε απο τους 20 στους 100 βαθμούς κελσίου και άλλες 100 θερμίδες στο περίπου για να το εξατμίσουμε.

Ουσιαστικά μας μένουν 3310-180=3192

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε έναν καλό ξυλολέβητα με βαθμό απόδοσης 80% τότε μας μένουν 2553kcal

Αρα μέσα είσαι Αλέξη.

 

Με λίγα λόγια 2553 θερμίδες μας κοστίζουν απο 15-18 λεπτά.

Στο πετρέλαιο σε έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα οι ίδιες θερμίδες μας κοστίζουν 32 λεπτά.

 

Οσο για το παράδειγμα με το τζάκι μάλλον δεν με διάβασε καλά....

Δεν έχει καμιά σχέση το τζάκι με αυτό που ήθελα να πω.

Μίλαγα για το ξερό ξεχασμένο ξύλο στην αποθήκη μου.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Έχεις 770gr ξύλο με 3310 kcal στους 20°C και 230gr νερό.

Χρειάζεσαι:

- 230*0,080 = 18,4kcal για να φτάσεις στους 100°C

- 230*0,537 = 123,5kcal για να εξατμίσεις το νερό

- 230*0,00038*150 = 13,2kcal για να φτάσεις στους 250°C (θερμοκρασία καπναγωγού)

 

Συνολικά η υγρασία σου κόστισε 155,1kcal από τις 3310kcal

Έτσι, ενώ ένα κιλό ξερό ξύλο θα σου έδινε 4300kcal, ένα κιλό υγρό ξύλο σου έδωσε 3155kcal, δηλαδή 27% λιγότερο.

Αυτό όμως είναι μία πρώτη εικόνα...

Αν συνεκτιμήσεις την μείωση του βαθμού απόδοσης της καύσης και την μείωση της θερμοκρασίας της φλόγας, ο βαθμός απόδοσης του λέβητα πέφτει τουλάχιστον 7%, με αποτέλεσμα έχεις διαθέσιμες για απορρόφηση μόνο 2900kcal από το ένα κιλό υγρό ξύλο, δηλαδή 32% λιγότερο, εν σχέση με το ξερό.

Αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο, καθώς υποθέτουμε ότι και στις δύο περιπτώσεις πετυχαίνεις καλή καύση με σωστή αναλογία αέρα.

 

Αυτά λέει η απλή αριθμητική.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.