Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

Να καταργηθούν και οι αμοιβές και οι κρατήσεις προς ΤΕΕ, τσμέδε κτλ πως τα λέτε. Ελεύθερη διαπραγμάτευση, τι βλακείες είναι αυτά που ισχύουν?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν είμαστε ευρώπη

και αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι

 

να ήμασταν ευρώπη σε όλα

όχι όπου συμφέρει το σύστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ήμασταν ευρώπη σε όλα

όχι όπου συμφέρει το σύστημα

Σε αυτό δε φταίει η Ευρώπη αλλά η Ελλάδα με του φορείς της που επέμενε ότι είμασταν στο 99% "ιδιαίτερη περίπτωση"

Link to comment
Share on other sites

Άρα με αυτό που λες μπορεί να σου έρθει ο ξένος στην Ελλάδα να ανοίξει γραφείο και να χτυπήσει τις δουλειές με ποιό χαμηλή τιμή από την στιγμή που δεν υφίσταται θέμα νομίμων αμοιβών .Ποιός θα τον ελέγξει αυτόν από την στιγμή του ανοίγματος του επαγγέλματος ? Γιατί συνδέουμε το καλός μηχανικός με το ότι είναι και ο ακριβός μηχανικός σε μια ελεύθερη αγορά εργασίας χωρίς περιορισμούς ?

 

Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου, τι θέλεις να πεις?

Αρκεί να σου πω, ότι θα γίνει και εδώ ότι γίνεται και αλλού.

Δεν μπορείς φίλε μου να βγάζεις τις αμοιβές σου και τις διάφορες κρατήσεις με κυβικές ρίζες, με λ, με μ, με τα διάφορα ΚΗ' τους, τα ΙΚΑ, ΕΚΚΟ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΟΓΑ και με τις τόσες άλλες μαλ#κίες που μας γέμισαν και μας γάμ&σαν το κεφάλι τόσα χρόνια. Δεν μπορεί να ξοδεύεις τις τόσες πολύτιμες=δημιουργικές ώρες ενός μηχανικού σε αυτές τις παπ#ριές τους.

Όσο το ότι θα έρθουν οι ξένοι στην Ελλάδα, αυτό θα έλεγα να μην σε απασχολεί σε αυτό το στάδιο.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει η σπάνια ειδικότητα διαχείρισης του χάους και η εκπαίδευση για να την αποκτήσεις, πουθενά αλλού.

Όποιος ξένος έρθει εδώ με αυτές τις συνθήκες, σε μια βδομάδα θα χρεισθεί να κάνουμε έρανο για να τον στείλουμε πίσω στην πατρίδα του, αν δεν είχε προβλέψει τα εισιτήρια επιστροφής ο άνθρωπος. :shock:

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι φταίει η ευρώπη

 

δεν είδα όμως στην ευρώπη να κλέβει κανείς τα χρήματα των αποθεματικών των ταμείων για παράδειγμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου δεν είμαστε ευρώπη

 

Αν δεν είμαστε Ευρώπη τότε τράβα να κλείσεις τα σύνορα .Μόνο έτσι θα το σώσεις το πράγμα .Όχι μόνο για να εμποδίσεις αυτούς που έρχονται στην χώρα μας για εργασία αλλά κυρίως αυτούς που φεύγουνε από την χώρα μας για τα άλλα κράτη .

 

@SIRADRAB

Ο συλλογισμός μου είναι απλός .Να έχουμε κοινή και ελεύθερη αγορά εργασίας χωρίς περιορισμούς .Ότι ακριβώς γίνεται και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά κράτη .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι φταίει η ευρώπη

 

δεν είδα όμως στην ευρώπη να κλέβει κανείς τα χρήματα των αποθεματικών των ταμείων για παράδειγμα

 

Μα τόσα χρόνια π.χ. δεν το βλέπατε εσείς οι διπλωματούχοι οτι π.χ. στο ΤΣΜΕΔΕ "φεύγαν" τα αποθεματικά; Ασχολήθηκε ποτέ κανένας ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ; ΜΙΑ ΜΗΝΥΣΗ;

 

(ας κάνει κάποιος mod merge τα 2 τελευταία μηνυματά μου, SORRY)

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Ο siradrab τα είπε περφέκτο....

Μην αγχώνετε για τους ξένους ποιος να'ρθει Ελλάδα, τρελλός είναι?. Εδώ την κάνουν όλοι για έξω. Οπότε μένουν λιγότεροι να διαπραγματευτούν την αμοιβή τους. :smile:

Ούτε ΤΕΕ, ούτε τίποτα. Σιγά μην σου λέει το ΤΕΕ τι θα ζητάς.....Αν είναι δυνατόν :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.