Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστικό άνοιγμα αμοιβών επαγγέλματος μηχανικού


ace7

Recommended Posts

δεν θα απολογηθώ για λάθη παρελθόντος

 

 

που κολλάει το κλείσιμο συνόρων με το πως εφαρμόζονται νόμοι σε ένα κράτος

 

τότε να βάλουμε και μια ενιαία ευρωπαική κυβέρνηση

 

να μην υπάρχει το αυτοδιοίκητο των κρατών

 

μα καλά είμαστε σοβαροί

 

ή σκεφτόμαστε μόνο με προσωπικά συμφέροντα και στοχεύουμε στην πίσω πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχουν ακόμη πολλοί που θέλουν να μας λέει το ΤΕΕ τί θα χρεώνουμε και που θέλουν να μην κάνουμε κουμάντο στο ΤΣΜΕΔΕ εμείς που το πληρώνουμε. Όλοι οι νταβατζήδες για το καλό μας δουλεύουν. Για το καλό μας είναι και οι ελάχιστες αμοιβές, πάντα για το καλό μας.

Link to comment
Share on other sites

αν αναφέρεσαι σε μένα σου λέω να διαβάζεις λίγο καλύτερα

και εγώ συμφωνώ με την απελεύθερωση

 

αλλά με αυστηρές προδιαγραφές στις μελέτες

και να δούμε όλους τους υπέρμαχους της απελεύθερωσης

πόσα απίδια πιάνει ο σάκος

 

διαφωνώ με τη λογική να κάνουμε ότι γίνεται σε άλλα κράτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να βρισκόμαστε τότε στην Ευρώπη εάν δεν ενδιαφερόμαστε για μια κοινή και ελεύθερη αγορά εργασίας χωρίς περιορισμούς ?

Το κλείσιμο συνόρων κολλάει στο γεγονός ότι ο Έλληνας μηχανικός δουλεύει στο εξωτερικό με τους νόμους εκείνους για τους οποίους αντιδράει να εφαρμόσει στην ίδια του την χώρα . Από την στιγμή που δεν συμφωνεί με αυτούς τους νόμους γιατί όταν έρθει η ανάγκη ψάχνει τρόπο για να φύγει έξω και όταν πάει εκεί τους δέχεται ?

Link to comment
Share on other sites

καλα οσοι περιμενετε εμειςωως κλαδος, να καταφερουμε να διεκδικησουμε πχ εισφορες μονο στη συμφωνειθησα, το πιστευετε?

 

οταν το μπουρδελο περασει ολη αυτη την αναμπουμπουλα (σε καμποσα χρονια), τοτε ισως ξεκαθαρισουν καποια πραγματα.

 

SIRADRAB μου εφτιαξες τη μερα! +100000

Edited by sundance
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αλλά με αυστηρές προδιαγραφές στις μελέτες

και να δούμε όλους τους υπέρμαχους της απελεύθερωσης

πόσα απίδια πιάνει ο σάκος

 

 

Εδώ συμφωνώ απόλυτα. Απλά μία παρατήρηση: Οι προδιαγραφές υπάρχουν και είναι μια χαρά, απλα ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ (βλέπεις μέχρι στιγμής τα λεφτά περισσεύανε και όλοι μένανε στο "ποιος θα χαλάσει την πιάτσα με μικρές αμοιβές, να τον ΔΙΑΛΥΣΟΥΜΕ". Η υπογραφή μεχρι σήμερα δε σήμαινε ΕΥΘΥΝΗ, αλλά μία "σφραγιδοειδή business card" πάνω στο "προϊόν". Κάθε φορά που έβγαινε κάτι κακο στη ΦΟΡΑ τότε ακούς την κλασική ατάκα που εφαρμόζουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΕΙΣ, ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΚΛΠ.

"μη βάζουμε στο ιδιο σακί ολους", "μεμονωμένο περιστατικό" κλπ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΟΥΡΤΩΣΟΥΜΕ και να α[παντήσουμε: ΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ; ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΟΥ κε "ΦΟΡΕΑ"; (όχι, η δουλειά τους ήταν να εισπράττουν, και να εκλέγονται).

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες λάθος, αν απευθύνεσαι σε 'μένα. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα.

Το κατάλαβα οτι συμφωνείς με την απελευθέρωση και μάλιστα συμφωνώ και στο κανονιστικό πλαίσιο. Κανονιστικό πλαίσιο, με βάση την επιστήμη μας και όχι οικονομικές ιδεοληψίες. Και η επιστήμη μας δύο πράγματα προστάζει, θεωρία και πείραμα. Στην περιπτωσή μας, να συντάσσονται μελέτες για όποια δουλειά αναλαμβάνουμε (όχι άρπα κόλλα) και να γίνεται έλεγχος οτι τηρούνται αυτές οι προδιαγραφές. Θέλω επίσης το δικαίωμα να επιλέγω εγώ τον ασφαλιστικό μου φορέα και να έχω λόγο στον τρόπο με τον οποίο επενδύονται τα χρήματά μου. Όσοι θέλουν να τα εμπιστευτούν στο ΤΣΜΕΔΕ, με γειά τους με χαρά τους. Εμένα γιατί με σκλαβώνουν;

Link to comment
Share on other sites

αλλά με αυστηρές προδιαγραφές στις μελέτες

 

Πως θα τους βάλεις αυστηρές προδιαγραφές από την στιγμή που δεν τους αναγνωρίζεις καν ως συναδέλφους ?

Τόσα χρόνια τι γινόταν με την μη αναγνώριση των συναδέλφων σου από τα ΤΕΙ ? Οι προδιαγραφές εκεί σου έφταιγαν ή η κατηγορηματική άρνηση σου να τους δεις ως συναδέλφους ?

Edited by Ferari
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.