Μετάβαση στο περιεχόμενο

πτυχιακή εργασία


 
ioannakur

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

θα ήθελα την βοηθειά σας όσων αφορά το θέμα της πτυχιακής μου..οι επιλογες που έχω ειναι:

1)σε θέματα επισκευές και συντηρησεις,

2)σε θεματα θεμελιώσεων με χρηση του προγράμματος plaxis

3)στο θέμα της φασματικης ανάλυσης επιφανειακων κυμάτων

ο χρόνος που θα έχω το περιθώριο ολοκλήρωση της ειναι 5 μηνες..Θα ήθελα μια "καλή" πτυχιακή που θα με βοηθουσε στην επαγγελματική μου πορεία..έχω μπερδευτεί πολύ....

Έχετε να προτείνεται κάτι παραπλήσιο;;;

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτό το αντικείμενο, έχω την εντύπωση, έχει μέλλον αλλά χρειάζεσαι συνεχή ενημέρωση για νέα υλικά και μεθόδους.

2) Με το plaxis προορίζεσαι νια γεωτεχνικά γραφεία-εταιρείες. Αυτό από μόνο του δεν φτάνει, πρέπει να αποκτήσεις πολύχρονη εμπειρία στην εδαφομηχανική επί πεδίου-εργαστηρίου, δηλ. μελέτη-κατασκευή για να σταθείς.

3) Μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκευές και ενισχύσεις είναι το μέλλον.

Αν το αντικείμενο που θα ασχοληθείς είναι ουσιαστικό και όχι απλά βιβλιογραφία, πάρτο με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ilias! Επισκευές και ενισχύσεις θα διάλεγα και εγώ. Τώρα με την εφαρμογή του ΚΑΝ.ΕΠΕ ειδικά θα είναι πολύ επίκαιρο το θέμα.. Το δεύτερο βέβαια, θα έχει να κάνει λογικά και με την αλληλεπίδραση εδάφους-κατασκευής (soil-structure interaction) κάτι το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον, και πάντα στην επιφάνεια! Θεωρητικό αλλά και πρακτικό, μιας και θα χρησιμοποιήσεις πολύ τα πεπερασμένα.. Άσε που μπορείς να βρεις "άπειρες" πηγές που θα σε βοηθήσουν! Για να μη πονοκεφαλιάσεις και αρχίσεις να παραμιλάς σαν κάποιους που ξέρω και ασχολήθηκαν με το θέμα αυτό, θα σε συμβούλευα να διαλέξεις το πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.