Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφικό υλικό απο αστοχίες


 
Μουστάκας Β.

Recommended Posts

Γι αυτό λοιπόν,η πρώτη εργασία μετά την σκυροδέτηση της πλάκας του τελευταίου ορόφου, είναι η υγρομόνωση της....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το αρχειο pdf που παρεθεσε ο mixanikos710 δεν ειναι πλεον προσβασιμο. Οποιος το εχει ας ανεβασει παλι παρακαλω
άσε μας ρε xaniared!!!!εδω έχουμε πιο σοβαρά θέματα και εσυ μας ζητάς ενα αρχείο που ούτε καν θυμόμαστε πιο είναι!!!!απο πάμε στοίχημα ξέρεις τίποτα? Άσκολι - Αλμπινολέφε τι να παίξω?την Άσκολι την δίνει 2,30 την ισοπαλία 2,60 και την Αλμπινολέφε 3,40!δεν θέλω να πάω κουβά!!! θέλω Κούβα!!!!μέχρι να μου απαντήσεις τσίμπα μια φωτο απο αστοχία!!!καλούπωμα πλάκας που απο κακή εργασία τους άνοιξε το δοκάρι!!τα σχόλια, τα πως και τα γιατί τα αφήνω σε εσένα!!!πάντως απο εμφανή σκίζουμε!!!!

post-1803-13188722007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίξε Άσκολι!;)

 

εμ, έχασες!!!

εμείς θέλουμε την ισοπαλία!!!!

 

κάπου πήρε το μάτι μου ενα παρόμοιο θέμα με φωτογραφικό υλικό αστοχιών!!!

 

διαφωνώ με τον κερματισμό αυτό!!!

 

ολες οι αστοχίες πρέπει να είναι σε ενα θέμα!!!!

 

και κάτι ακόμα!!!

 

μήπως θα έπρεπε να υπάρχει και μια θεματική ενότητα καθαρά για κατασκευή?!?!?

 

πιστεύω οτι έχουμε μόνο ενότητες με θέματα που αφορούν τη μελέτη και οσοι ασχολούμαστε με τη κατασκευή ( καθαρά κατασκευή ) δεν έχουμε μια δικιά μας ενότητα!!!

 

αυτά τα ολίγα!!! πάω να ετοιμάσω την εππομενη αστοχία!!!

 

 

υ.γ. για να σε δω εδω ilias !!! Γουαδαλαχαρα - Τίγκρες?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά...

με χαρτί καλούπωνε.....αυτό το πολύ πολύ να μπει για να κλέισει καμια τρύπα σε καλούπι

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε το πλαϊνό betoform της δοκού να έχει αντιστηριχθεί από τα λατάκια του καδρονιαρίσματος της πλάκας που συναντούν τη δοκό κάθετα στο διαμήκη άξονά της.

 

Προφανώς το betoform που χρησιμοποιήθηκε ήταν κοντό οπότε δεν επιτεύχθηκε η εν λόγω στήριξη, ενώ το υπόλοιπο του ύψους σίγουρα θα συμπληρώθηκε με καμία τάβλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά...

με χαρτί καλούπωνε.....αυτό το πολύ πολύ να μπει για να κλέισει καμια τρύπα σε καλούπι

 

όχι καμμία σχέση!!!!!

 

 

εαν παρατηρήσεις έχουν χρησιμοποιήσει μπετοφόρμ πολύ καλής ποιότητας*, γι αυτό άλλωστε έχουμε τόσο καλά εμφανή. εκεί που την πατήσανε ήταν που δεν είχανε βάλει κόντρες...

 

κάτι μου έλεγε ο τεχνίτης οτι ο εργάτης δεν είχε βάλει μαξιλάρι στο καλούπωμα κ.τ.λ.

 

για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα....

 

οταν εχεις πλάκα 3000 τ.μ. που να δεις λεπτομερέστατα πως έχει καλουπωθεί κάθε κομμάτι. απλά εμπιστεύεσαι τον καλουπατζή. και ενα φιλοσοφικό ερώτημα.

 

οταν κάποιος μηχανικός πάει για επίβλεψη συνήθως παίρνει το σχέδιο και βλέπει τα σίδερα εαν εχουν τοποθετηθεί και αν υπάρχουν κατασκευασμένα ολα τα δομικά στοιχεία ( δοκάρια, κολώνες κ.τ.λ.)

 

Υπάρχει κανείς που επιβλέπει τον ξυλότυπο;

 

δηλαδή τα ικριώματα είναι καινούρια; απο τη χρήση τους μήπως έχουν λυγίσει; οι κόντρες είναι σωστά τοποθετημένες και σε σωστές αποστάσεις; κ.τ.λ......

 

εγω για να είμαι ειλικρινής οσους εχω συναντήσει κανείς δεν τ ατσεκάρει αυτά. Γιατί και αν ακόμα τα τσεκάρεις αυτό θα είναι απλά απο διαίσθηση.. εαν πας να πεις κάτι θα σου απαντήσει ο τεχνίτης.... ξέρω εγώ!!! εχω καλουπώσει....

 

έχετε συναντήσει ποτέσχέδιο λεπτομερειών για τη τοποθέτηση της ξυλείας στο καλούπωμα και τις προδιαγραφές αυτής????

 

 

 

* για τα μπετοφόρμ. στη πιάτσα υπάρχουν 2 ειδών μπετοφόρμ. αυτά που είναι με το μαύρο φιλμ και αν κανεις καλό λάδωμα εχεις τέλεια εμφανή και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πολλές φορές και τα απλά μπετοφόρμ που είναι πεπιεσμένα ρινίσματα ξύλου ( όπως και το άλλο ) αλλά δεν έχουν αυτό το φιλμ. αυτά είναι για κανα 2 χρήσεις και μετά πέταμα.... σε αυτά άντε να πληρωθείς επιμελημένο ξυλότυπο. όχι πάντως εμφανή.

Link to comment
Share on other sites

 

Προφανώς το betoform που χρησιμοποιήθηκε ήταν κοντό οπότε δεν επιτεύχθηκε η εν λόγω στήριξη, ενώ το υπόλοιπο του ύψους σίγουρα θα συμπληρώθηκε με καμία τάβλα.

 

 

αυτό που λες δεν ισχύει. είχαμε πληρωθεί εμφανή οπότε έπρεπε να κάνουμε τέλεια δουλειά.

 

επίσης εαν παρατηρήσεις η πλευρά που έχει ανοίξει είναι ίση με το ύψος της δοκού, οπότε δεν είχε χρησιμοποιηθεί τάβλα. άνοιξε όλο μαζί το δοκάρι απο αυτή τη πλευρά.

 

ποια είναι η λύση της επόμενης ημέρας?

 

επίσης γράφεις

 

Eπρεπε το πλαϊνό betoform της δοκού να έχει αντιστηριχθεί από τα λατάκια του καδρονιαρίσματος της πλάκας που συναντούν τη δοκό κάθετα στο διαμήκη άξονά της.

 

 

ούτε και αυτό είναι σωστό μιας και θα έπρεπε να έχουμε και να κόβουμε τα λατάκια σύμφωνα με τις διαστάσεις κάθε πλάκας.....

 

κάτι άλλο μου είπαν αλλά καθώς είχα αλλού το μυαλό μου δεν του έδωσα βάση εκείνη τη στιγμή.

 

κομπρεσεράκι πρωτού αποκτήσει αντοχές το σκυρόδεμα και τρως ολο το επιπλέον υλικό. φυσικά δεν υπάρχει φόβος για σίδερα μιας και αυτά είναι στη θέση τους και δεν μετακινήθηκαν απο το άνοιγμα του καλουπιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.