Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστος αριθμός εγκαταστάσεων 10kW ανά ιδιώτη/επιχείρηση


gregmav

Recommended Posts

Υπάρχει απάντηση στο πόσα "δεκαράκια" μπορεί να εγκαταστήσει ένας ιδιώτης (ή μια επιχείρηση) σε διαφορετικά οικόπεδα? Όσες κατοικίες (ή έδρα/υποκαταστήματα) έχει τόσα "δεκαράκια" ή υπάρχει όριο? Ή μήπως δεν το ελέγχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο... νομίζω άλλωστε ότι διατυπώνεται σαφώς τί και πού επιτρέπεται... και δεν υπάρχει κάποια αναφορά σε πρόσωπα...

Link to comment
Share on other sites

Από το επισυναπτόμενο:

Τα φυσικά πρόσωπα μπορούν στην μόνιμη κατοικία τους και σε μία μόνο εξοχική κατοικία.(ερωτ.21)

Οι μικρές επιχειρήσεις μπορούν να εγκαταστήσουν συνολικά μέχρι 10kW σε διαφορετικά ακίνητα.(ερωτ.38)

 

Τώρα αν το ελέγχει κανείς ή αν όλα τα τοπικά καταστήματα της ΔΕΗ εφαρμόζουν αυτό το έγγραφο είναι άλλο θέμα...

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.

ΦΒ Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις 24 10 11.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας το δεχτουμε αυτο...Υπαρχει τροπος απο τη ΔΕΗ να το ελεγξει αυτο θεωρειτε?Εγω πιστευω οχι.Εδω δεν κανουν διασταυρωσεις σε αλλα πιο σημαντικα θεματα,οπως φορολογικα,ιατρικα κλπ και θα κανουν στο αν εχω εγκαταστησει 3 δεκαρια στο ονομα μου,ποσο μαλλον αν ειναι και σε διαφορετικο νομό...

Link to comment
Share on other sites

βασικά το ερώτημα είναι σε ποιό νόμο (ΦΕΚ) βρίσκεται η παραπάνω φράση

"Τα φυσικά πρόσωπα μπορούν στην μόνιμη κατοικία τους και σε μία μόνο εξοχική κατοικία.(ερωτ.21)

Οι μικρές επιχειρήσεις μπορούν να εγκαταστήσουν συνολικά μέχρι 10kW σε διαφορετικά ακίνητα.(ερωτ.38)"

 

Από δύο ΔΕΗ σε διαφορετικά διαμερίσματα της Βόρειας Ελλάδος και της Θράκης μου δώσαν απάντηση ότι ένας ιδιώτης μπορεί να έχει μέχρι 2x10KW στο όνομά του αλλά όταν τους ρώτησα από πού πηγάζει η απάντηση, απλά με παραπέμψαν στο site της ΔΕΗ και στις παραπάνω ερωταπαντήσεις.

Αλλά δεν μου είπαν αν αυτό είναι γραμμένο σε κάποιο νόμο/φεκ και εγώ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχει εγκατεστημένα 3 * 10kW εντός του ίδιου οικοπέδου σε τρία διαφορετικά οικήματα

Πώς το έκανε δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεχτούμε ότι ισχύουν αυτά που λέει η επίσημη (έστω) ΔΕΗ (γιατί όμως, δεν μπορούν να τα βάλουν όλα αυτά σε ένα νόμο να τελειώνουμε?), τότε:

Μόνο εάν υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία στο οικόπεδο και είναι σε διαφορετικά μέλη της οικογενειας του ή (πιο πιθανό) ήταν κουμπάρος με το ΔΕΗτζη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.