Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος με στατικό πρόβλημα στο υπάρχων


 

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μία υπάρχουσα κατασκευή ισόγειο (πυλωτή) με Α Όροφο με πρόβλεψη και για Β όροφο .Μου ζητήθηκε προσθήκη καθ ύψους του Β ορόφου. Η οικοδομή έγινε το 1998. Μέχρι εδώ όλα καλά .Τώρα πάμε στα δύσκολα . Πήγα χθες να κάνω έλεγχο στις κολόνες με βάση το ξυλότυπο και να κάνω μια αποτύπωση γιατί όσο να ναι υπάρχει διαφορά πάντα από την μελέτη μέχρι την πραγματικότητα. Αυτά που είδα όμως με προβλημάτισαν , καταρχήν οι κολόνες σε σχέση με τον ξυλοτυπο είχαν μεγάλες αποκλίσεις στις αποστάσεις τους από εκατοστά μέχρι και 2 μέτρα. Επίσης μόλις ανέβηκα στον α όροφο διαπίστωσα ότι έλειπε μια κολώνα από το σαλόνι , ρώτησα τον ιδιοκτήτη και μου απάντησε ότι την έκοψε μόνος του επειδή δεν του άρεσε στην μέση του σαλονιού και τσακώθηκε κιόλας με τον τότε μηχανικό. Του πρότεινα να κάνουμε ενίσχυση του α όροφου και μετά να προβούμε στην προσθήκη του Β και δεν δέχτηκε,<< πεταμένα λεφτά μου είπε>> Τώρα εγώ τι κάνω? Να προσπαθήσω να κάνω στατική μελέτη του υπάρχοντος (έλεγχο υφισταμένου) και αν ναι πως θα γίνει? Με την υπάρχουσα κατάσταση και την κομμένη κολώνα? Λέω να μην ασχοληθώ αφού αρνήθηκε ενίσχυση ορόφου εσείς τι μου προτείνεται …. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Η ορθή σειρά θα ήταν η παρακάτω σύμφωνα με την άποψη μου.

1) Αποτύπωση του φορέα ως έχει.

2) Στατική μελέτη αυτού, ως υφοστάμενου

3) Στατική μελέτη με την προσθήκη καθ'ύψος (ή απευθείας μόνο αυτή σε συνδυασμό με το βήμα 1).

Αν σε καλύπτουν οι κανονισμοί προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε δρόμο. Το πάθημα του προηγουμένου, δεν σε προβληματίζει; Είναι δύσκολοι καιροί οικονομικά, αλλά... Αν συνεχίσεις σου παρέθεσε ο kostassid την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχάσεις

μετά την αποτύπωση διατομών

να συνεχίσεις και με ανίχνευση οπλισμού.

 

Ακόμα να πάρεις και τίποτα καρότα...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις δρόμο ακριβώς, διαλακτικότητα... Κύριε πρέπει να ακολουθηθούν αυτά τα βήματα ώστε να είμαστε σίγουροι για την οικία σας. Το κόστος είναι Α, προκαταβολή Α'. Φυσικά η ανάλυση θα γίνει για τον υφιστάμενο φορέα ως έχει και όχι γιαυτό που παρουσιάζεται στο ξυλότυπο.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Και το κόστος ανίχνευσης οπλισμού

και το κόστος λήψης καρότων

και το κόστος θραύσης

και το κόστος επίλυσης του μοντέλου

και

και....

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μην ασχοληθώ αφού αρνήθηκε ενίσχυση ορόφου εσείς τι μου προτείνεται …. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει?

 

γιατί μήπως θα σου πληρώσει τον έλεγχο υφισταμένου? σύντροφε, αυτές οι δουλειές είναι φύρα απ' τη γέννηση τους. διακριτικά κάν' την με ελαφρά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια σας , το << πάρε δρόμο >> ήταν το πρώτο που σκέφτηκα και εγώ αλλά η δεύτερη μου σκέψη ήταν ότι αν σε αυτή την κατάσταση που βρισκόμαστε διώχνουμε έτσι τις δουλείες που έρχονται μια στο τόσο τότε και θα χάσω οικονομικώς και θα υπάρξει κάποιος ποιο έμπειρος(έξυπνος) από εμένα που θα πάρει την δουλεία και κακή φήμη θα πάρω, ο ιδιοκτήτης είναι και οικοδόμος και στην πιατσα δεν θα πει και τα καλυτερα μικρη κοινωνια ειμαστε. Μου είπε κίολας ο΄τι και βάσει της ‘’εμπειρίας ‘’ του δεν έχει πρόβλημα στατικής επάρκειας. Μετά από την λέξη αυτή κατάλαβα ότι τα προβλήματα θα συνεχίσουν. Είμαι νέος στην δουλεία και για αυτό έχω τις αμφιβολίες μου . Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και βλέπουμε……

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτήτης είναι και οικοδόμος και στην πιατσα δεν θα πει και τα καλυτερα μικρη κοινωνια ειμαστε.

Μα αυτός είναι ο οικοδόμος και εσύ ο μηχανικός!!

 

Αυτός θα έχει πρόβλημα στην πιάτσα και όχι εσύ!

Που ακούστηκε ο οικοδόμος να φέρει άποψη????!!!

 

Σαν να μας λες πως ο στρατιώτης θα έχει άποψη και γνώμη για τον στρατηγό του!

 

Συγνώμη συνάδελφε,

αλλά αν σκέφτεσαι έτσι θα σε καβαλήσουν ακόμα και οι οικοδόμοι...

 

Μου είπε κίολας ο΄τι και βάσει της ‘’εμπειρίας ‘’ του δεν έχει πρόβλημα στατικής επάρκειας.

Τότε για ποιο λόγο σε χρειάζεται??

Σε τι θα του φανείς χρήσιμος αφού το αισθητήριο της δικής του εμπειρίας είναι τόσο ισχυρό γι' αυτόν?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.