Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές τοπογραφικού διαγράμματος σύμφωνα με τον Ν. 4030/2011


Recommended Posts

Χαίρετε συνάδελφοι!

 

Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για τις επιπλέον προδιαγραφές που απαιτούνται στα τοπογραφικά διαγράμματα αδειών δόμησης από 1ης Μαρτίου 2012 που τίθεται σε ισχύ ο νόμος 4030/2011.

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο άρθρο 9 παρ. 3γ του νόμου όπου υπάρχει η απάιτηση για "πλήρη φωτογραφική αποτύπωση".

Επειδή έχω ακούσει διαφορετικές απόψεις για την έννοια του όρου, σας τις παραθέτω και ζητώ την άποψή σας.

 

1) Φωτογράφιση της ιδιοκτησίας από όλες τις πλευρές (βόρεια-νότια-ανατολική-δυτική) και επισύναψη των φωτογραφιών στο τοπογραφικό διάγραμμα.

 

2) Ο όρος "φωτογραφική" λειτουργεί εμφατικά για να υποδηλώσει ουσιαστικά την απαίτηση για ταχυμετρική αποτύπωση ακόμη και της παραμικρής λεπτομέρειας εντός της ιδιοκτησίας.

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα όσοι ήταν αδαής για την εργασία του τοπογράφου και με έβλεπαν στον δρόμο να μετρώ με τον σταθμό μου έλεγαν να τους τραβήξω μια φωτογραφία Τώρα μου το περιλαμβάνουν και σε ΦΕΚ Νομίζω αν δεν ειναι έκφραση ίδιου περιεχομένου σαν την έκφραση του αδαή συμπατριώτη μου , τότε μαλλον υπονοεί την λήψη φωτογραφιών Νομίζω ότι όταν έρθει ο χρόνος εφαρμογής του νόμου με το καλό θα υπάρξουν και οι σχετικές ενημερώσεις ίσως και με εγκυκλίους

Link to comment
Share on other sites

Οκ καποιες ιδιοκτησιες με 3-4 φωτο ειναι οκ...

Αλλα ξερω και αλλες που θες 20-30 φωτο για τις καλυψεις..

Τι θα κανουμε το τοπογραφικο?? Φωτοαλπουμ???

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά έχω ενα τοπογραφικό 2ετίας που αναφέρει στο υπόμνημα οτι οι συντεταγμένες και τα υψόμετρα είναι σε αυθαίρετο τοπικό σύστημα αναφοράς.

Για να το καταθέσω τώρα σε άδεια πρέπει να γίνει μετατροπή των συντεταγμένων στο κρατικό σύστημα???

Είναι δυνατό να γίνει αναγωγή των συντεταγμένων??? ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανακάνω νέο σχέδιο...

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να εξαρτήσεις την σε αυθαίρετο σύστημα συν/νων αποτύπωση σου, στο ΕΓΣΑ87. Κοινώς, θα πας η θα αναθέσεις σε κάποιον συνάδελφο, να πάει με το GPS του ( ή το κινητό του τηλέφωνο 8-) ) και να αποτυπώσει μερικά σημεία.

Το σχέδιο σου δεν θα χρειαστεί αλλαγές εκτός απο μετατόπιση και στροφή (κανονικά χρειάζεται και αναγωγή στα μήκη αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.