Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκρυψη αδείας για τις υπερβάσεις


Recommended Posts

Όταν οι υπερβάσεις επί της αδείας είναι μεγάλες το πρόστιμο βγαίνει πολύ πιο μεγάλο από το αν ήταν εντελώς αυθαίρετο. Σε αυτή την περίπτωση το νόμιμο βάσει αδείας δεν το δηλώνουμε πάλι. Δηλώνουμε μόνο τις υπερβάσεις σαν να είναι χωρίς άδεια. Η άδεια δεν αποκρύβεται, απλά δεν την χρησιμοποιούμε για τον υπολογισμό του προστίμου. Είναι λογικό, αλλά υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό, που να μας κατοχυρώνει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ενα παράδειγμα;...μου φαίνεται δύσκολο την στιγμή που το χωρίς άδεια έχει συντελεστή 2 οι ίδιες αυθαιρεσίες να είναι πιο φτηνές αμα δηλωθούν ως εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο...

Link to comment
Share on other sites

> 200 % επιτρεπόμενης δόμησης συντελεστής 1,9

> 20% επιτρέπομενης κάλυψης 1,4

1,9*1,4=2,66 > 2

και αν υπάρχει και καμία παράβαση Δ κλπ εκτοξεύεται

(Αυτό βγαίνει γιατί υποτίθεται ότι βάζουμε τον μέγιστο συντελεστή υπέρβασης δόμησης σε όλα τα φύλλα καταγραφής αφού αθροίσουμε τα τ.μ. των υπερβάσεων)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για περιπτώσεις που η αυθαιρεσία είναι 4 φορές το μέγεθος του νόμιμου περίπου... Δεν έχω δεί κάπου να αναφέρει υποχρεωτική χρησιμοποίηση της άδειας..οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην επιτρέπεται....εξάλλου είπαν..αμα υπάρχει πιο οικονομικός τρόπος υπολογισμού του προστίμου μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συζητάς είναι πολύ σοβαρό, έχω και γω δύο τέτοιες περιπτώσεις, φοβάμαι όμως ότι δεν είναι τόσο κατοχυρωμένη αυτή η αντιμετώπιση - αν και το σκέφτομαι μήπως πράξω και γω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το θέμα είναι αν μπορούμε να δηλώσουμε ψευδώς το ότι δεν έχει άδεια, ενώ γνωρίζουμε ότι έχει... Δεν ψάχνουμε να βρούμε τί συμφέρει τον πελάτη εδώ.... το κάναμε τόσα χρόνια και νά τα αποτελέσματα... Για μια φορά στη ζωή μας ας μην υπογράψουμε ψευδείς Υ.Δ. και να τηρηθεί αυτό που πρέπει... όσο άδικο και αν φαίνεται ή είναι... παραμένει το νόμιμο...παραμένει αυτό για το οποίο πιθανώς να ελεγχτούμε κι εμείς κι ο πελάτης...Ρομαντικός; Βλάκας; Μπορεί...! Αλλά εγώ αυτό θα έκανα...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε δεν ισχύει, είναι προφανές!

 

Η περίπτωση που συζητάτε δεν είναι "αυθαίρετες κατασκευές" γενικά, είναι αυθαίρετες υπερβάσεις της άδειας!

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια δεν αποκρύβεται, απλά δεν την χρησιμοποιούμε για τον υπολογισμό του προστίμου... Ούτως ή άλλως τα σχέδια περιλαμβάνουν το νόμιμο της άδειας

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουμε... Στην υπέυθυνη δήλωση και τεχνική έκθεση θα γραφεί ότι δεν λαμβάνεται υπόψη η άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου. Έχει ειπωθεί σε σεμινάριο του ΤΕΕ (σε αυτό του Ιανουαρίου νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.