Μετάβαση στο περιεχόμενο

10kW σε χώρο στάθμευσης


ata

Recommended Posts

Παιδιά έχω κάποια κενά από τη νομοθεσία που κοιτούσα τώρα όσο αφορά τους χώρους στάθμευσης. Έχω ένα διόρωφο κτήριο με πολύ άσχημο προσανατολισμό και κλιση στέγης που το κάνει απαγορευτικό για τοποθέτηση φ/β. Από το διάγραμμα κάλυψης προκύπτει ότι μας παίρνει να φτιάξουμε ένα χώρο στάθμευσης (που χρειάζεται ο ιδιοκτήτης ούτως ή άλλως) ανεξάρτητο και να τοποθετήσουμε εκεί τα πάνελ.

 

Το θέμα είναι πως νοείται ακριβώς ο χώρος στάθμευσης? Πρέπει να είναι με συμβατικά υλικά η μπορεί να είναι και σιδηροκατασκευή (δηλαδή ανοκτό από τις πλευρές του)? Πρέπει να ρευματοδοτείται? Πρέπει να είναι σε επαφή με το υπόλοιπο κτήριο? Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε ή γενικά καμια άλλη λύση?

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Να ρευματοδοτείται όχι. Αρκεί να είναι νόμιμο και στο ίδιο οικόπεδο με την κατοικία του αιτούντα. Δε χρειάζεται να είναι σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αυτό το κομμάτι δεν το γνώριζα καθόλου. Οπότε ξεκινάμε με αναθεώρηση αδείας, φτιάχνω μια σιδηροκατασκευή και μετά είμαι έτοιμος για την αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ Κορωπίου μου είπαν ότι για να το δεχτεί η ΔΕΗ θα πρέπει να είναι κλειστό από όλες τις πλευρές.

Δεν ξέρω που το στηρίζουν αυτό, απλά το αναφέρω.

Δεν το έψαξα περαιτέρω δεδομένου ότι ηλέγχθει σε ιδιωτική συζήτηση γενικού ενδιαφέροντος και όχι για κάτι συγκεκριμένο.

Edited by chris_gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.