Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ


ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ

Recommended Posts

Γειας σας και καλώς σας βρήκα στην κοινωτητά σας. Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότητα για αυτό το θέμα, αν όχι ζητώ συγνώμη. Είμαι μαθητής λυκείου και σκέφτομαι την σχολή μηχανολόγων μηχανικών του εθνικού μετσώβιου πολυτεχνείου. Αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε απο πια κατεύθυνση ειναι πιο καλα να μπεις στη σχολή και να μου αναφέρετε τι πραγματικά κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός.

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Από την τεχνολογική κατεύθυνση να δώσεις . Γιά το τι κάνει είναι μεγάλη κουβέντα . Ψάξε στις σελίδες των σχολών .

Link to comment
Share on other sites

Με μια δόση χιούμορ:

 

...τι πραγματικά κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός.

 

Σήμερα, απολύτως τίποτα!

 

Λοιπόν, ένας μηχανολόγος κάνει τα πάντα:

Από απλές μηχανές μέχρι μηχανές εσωτερική καύσης.

Από ανεμογενήτριες μέχρι αεριοστροβίλους αεροπλάνων και από υδροτουρμπίνες μέχρι ατμοστροβίλους.

Από απλές κτηριακές εγκαταστάσεις μέχρι βιομηχανικές εγκαταστάσης παραγωγής.

Από απλά μηχανήματα μέχρι τα μεγαλύτερα μηχανήματα έργων.

Από ποδήλατα μέχρι τραίνα.

κλπ κλπ...

 

Με bold είναι σημειωμένη η βασική ενασχόληση της συντρηπτικής πλειοψηφίας των μηχανικών στην Ελλάδα.

Περιλαμβάνει δίκτυα ύδρευσης, αποχέτευσης, ζεστού νερού, θέρμανσης, κλιματισμού, αερισμού κτηρίων.

Λέβητες, αντλίες θερμότητας, εναλλάκτες, αντλίες, ανεμιστήρες, είναι οι συνήθεις συσκευές που τον απασχολούν.

 

Η βασική του δουλειά -στην Ελλάδα- είναι να "βγάζει" άδειες, να "ανανεώνει" άδειες, να χτυπάει σφραγίδες και να βάζει υπογραφές για κάθε είδους μηχανολογικό εξοπλισμό και εγκατάσταση, από ένα τρέιλερ μέχρι μηχανήματα βιομηχανίας... :roll:

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

O AlexisPap έχει δίκιο σε μεγάλο βαθμό.

Εγώ θα σου πω να μην μασήσεις και να δώσεις για το ΕΜΠ. Φαντάζομαι για να ρωτάς για κατεύθυνση είσαι ακόμα 1η λυκείου οπότε έχεις 3 χρόνια λύκειο και 5 χρόνια σχολή αν όλα πάνε καλά και δεν χρωστάς μαθηματα στο τέλος, άρα σύνολο 8 χρόνια, οπότε μιλάμε για 2020. Μέχρι τότε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

Εσύ θα έχεις όμως ένα σοβαρό χαρτί στα χέρια σου και θα μπορείς να την ψάξεις για έξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. πριν κανα δυό χρόνια σκεφτόμουν για πολιτικός μηχανικός αλλά από ότι φαίνεται μου ταιριάζει πιο πολύ ο μηχανολόγος από την άποψη να κάνεις όσο μπορείς το χόμπι επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

μου ταιριάζει πιο πολύ ο μηχανολόγος από την άποψη να κάνεις όσο μπορείς το χόμπι επάγγελμα.

 

θα είσαι ο πρώτος που θα το πετύχει. όλοι οι υπόλοιποι στην μετά μνημονίου εποχή κάναν χόμπυ το επάγγελμα

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.