Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόματος κλιμακοστασίου


Ηλεκτρο-Νικ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έπρεπε να ρωτήσεις εκεί που πήρες τον αυτόματο αν μπορεί να αντικαταστήσει υδραργυρικό/πνευματικό αυτόματο που λειτουργεί χωρίς ουδέτερο και να σου διναν το σώστο μοντέλο, τώρα ή τραβάς από κάπου ουδέτερο ή δοκιμάζεις τον παλιό μήπως δουλεύει ή αγοράζεις ένα καινούργιο τον αντίστοιχο του υδραργυρικού, πνευματικό με μηχανικό τερματοδιακόπτη

Link to comment
Share on other sites

.

τα φώτα ανάβουν όση ώρα είναι το μπουτόν πατημένο, το αφήνεις σβήνουν. Οταν πατιέται το μπουτόν ακούγεται και η επαφή του ρελέ να οπλίζει, δεν μένει όμως οπλισμένη με τίποτα.

συνδεσμολογία διακοπτόμενου ουδέτερου, όντως αυτή η συνδεσμολογία γίνεται με 3 καλώδια

ο αυτόματος ΑΒΒ θέλει 4 καλώδια, θέλει σταθερό Ν, κ να αλλάξεις συνδεσμολογία στα μπουτόν , να μην κατεβάζουν Ν αλλά L

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για όλη τη βοήθεια. Τελικά έβαλα τον παλιό πάνω και παίζει μια χαρά. Μακάρι να κρατήσει για πάντα γιατί αλλιώς θα έχω μεγάλα τραβήγματα. Βάω εδώ και το σχέδιο της συνδεσμολογίας του μιας και το βρήκα ψάχνοντας στο δίκτυο, για αρχείο. Καλό καλοκαίρι.

16o. AYTOMATOS KLIMAK YDRARGYRIKOS.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και ευχαριστω για την βοηθεια προκαταβολικα.Ειμαι μηχανολογος αλλα στα ηλεκτρολογικα πασχω λιγο.

Θελω να αλλαξω τον παλιο υδραργιρικο αυτοματο κλιμακοστασιου με ενα συνχρονo.

Σας βαζω φωτο απο τον παλιο και απο τον καινουργιο καθως και το διαγραμμα συνδεσης εγω λογικα θα χρησιμοποιησω το πρωτο μιας και εχω 3 καλωδια.

Βαζω και πως νομιζω οτι θα πρεπει να συνδεθουν αν καπου ειμαι λαθος διορθωστε με,με σχεδιο αν γινεται.

Ευχαριστω.

 

 

post-35897-0-57281000-1390030063_thumb.jpg

post-35897-0-46795300-1390030223_thumb.jpg

post-35897-0-38636500-1390030249_thumb.jpg

post-35897-0-68221000-1390030283_thumb.jpg

post-35897-0-44258300-1390030335_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο αυτόματος που αγόρασες προϋποθέτει την ύπαρξη ουδέτερου για την λειτουργία του αντιθέτως με τον υδραργυρικό που έχεις. Στον υδραργυρικό το + (μαύρο) είναι η φάση  το ⊗ (κόκκινο) η φάση μετά τον διακόπτη (προς τα φώτα) και το ⦿ (καφέ) τα μπουτόν, άρα μαύρο στο Α2 με γέφυρα στο 13, κόκκινο στο 14 και καφέ στο Υ1 αλλά δεν έχεις τι να βάλεις στο Α1 οπότε ή βρίσκεις κάπου ουδέτερο και τον συνδέεις στο Α1 ή αγοράζεις ένα αυτόματο παλιού τύπου με μικροδιακόπτη που δέχεται ακριβώς στις ίδιες θέσεις του παλιού τα καλώδια που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Καπου εκει θα βρω τον ουδετερο πιστευω μιας και απο κατω βρισκεται ο διακοπτης.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Οι διακόπτες δεν έχουν ουδέτερο.

Μάλλον σε πρίζα πρέπει να ψάξεις.

 

Υ.Γ. Αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος όμως, καλύτερα να ψάξεις για ηλεκτρολόγο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

Συμφωνώ με τον antloukidis ότι πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο έστω και γι αυτήν την φαινομενικά απλή εγκατάσταση, φίλε dmpatanis.

Ερώτηση τεχνική προς συναδέλφους (μήπως και το έχουν δοκιμάσει). Στην συνδεσμολογία με 3 καλώδια τα μπουτόν συνδέονται στον ουδέτερο (Ν) και αυτόν "επιστρέφουν" στον αυτόματο κλιμακοστασίου, έτσι; Άρα θα μπορούσαμε ίσως να συνδέσουμε αυτό ως Ν,"να γεφυρώσουμε" στο πηνίο ;;; Θα προλαβαίνει ο αυτόματος να οπλίσει έστω και εάν πρέπει για αυτόν το λόγο να κρατηθεί το μπουτόν πατημένο για περισσότερο (π.χ. ~1 sec ;). Διαγραμματικά φαίνεται να γίνεται.Στην πράξη όμως ;;;

Περιμένοντας τις γνώμες των συναδέλφων,

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


άμα κάνεις γέφυρα μεταξύ του Ν και της εισόδου από τα μπουτόν θα οπλίσει αφού πατώντας τα μπουτόν θα έχει ουδέτερο αλλά όταν  αφήσεις το μπουτόν και χαθεί ο ουδέτερος θα αφοπλίσει το ρελέ, ίσως αν υπάρχουν πολλά μπουτόν με λαμπάκια και το ρελέ έχει μικρή τάση ανοίγματος να μπορέσει να μείνει οπλισμένο 


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.