Μετάβαση στο περιεχόμενο

Thin film για οικιακό φωτοβολταϊκό


amanaris

Recommended Posts

οτι θέλουν παραπάνω χώρο

και ότι είναι ακριβά σαν κόστος.

 

 

Δηλαδη αυτα τα δυο δεν σου φτανουν σαν λογοι καποιος να ειναι αντιθετος?

Edited by george_RES
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και θα κρατησει για χρονια ή θα πεφτει οπως στα υπολοιπα αμορφα?

 

Επειδή έχουμε κατασκευάσει, και δεύτερο 100άρι σε διπλανή απόσταση,

περίπου 7 μήνες μετά το πρώτο, μπορείτε να δείτε και μόνοι σας ότι η απόδοση δεν έχει πέσει καθόλου,

τα 2 πάρκα βγάζουν σχεδόν το ίδιο.

 

Πάρκο που συνδέθηκε στις 27-12-2011, με 666 πάνελ 150W CIS Solar frontier

http://sunnyportal.d...60&splang=en-US

 

Πάρκο που συνδέθηκε στις Αύγουστο 2012, με 666 πάνελ 150W CIS Solar frontier

http://sunnyportal.d...48&splang=en-US

 

και για να συγκρίνετε απόδώσεις ένα άλλο πάρκο (δεν το κατασκευάσαμε εμείς) :

http://sunnyportal.d...fa&splang=en-US

 

Το τελευταίο πάρκο βρίσκεται σε λόφο, και απέχει αρκετά χιλιόμετρα από τα άλλα (βρίσκεται νοτιότερα)

 

Δηλαδη αυτα τα δυο δεν σου φτανουν σαν λογοι καποιος να ειναι αντιθετος?

 

Για το θέμα του χώρου :

Σε ένα πάρκο συνήθως έχουμε απλετο χώρο, επομένως δεν υφίσταται θέμα.

Και πολλές ταράτσες είναι αρκετά μεγάλες για να χωρέσουν.

 

Το θέμα του κόστους,

είναι συνάρτηση και με το όφελος που δίνουν.

Εχω κάνει μια τεχνοικονομική και μου δειχνει οτι τα CIS έχουν μεγαλύτερο IRR και απόδοση σε σχέση με τα κρυσταλλικά.

 

 

Αντίστοιχα και τα τράκερ θέλουν περισσότερο χώρο και κοστίζουν παραπάνω,

τι παει να πει, οτι δεν έχουν γίνε εγκαταστάσεις τράκερ? Ελέος.

Edited by miltos
Συγχώνεψη
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα ο χωρος σε ενα χωραφι δεν ειναι απλετος, αλλα συναρτηση του ελαχιστου απο την νομοθεσια κ επειτα ο εκαστοτε μελετητης εχει στην ευχαιρια του να διαχειριστει τον χωρο, οποτε εαν με τα CIS σε ενα χωραφι για παραδειγμα 5στρ. βαζεις 100kW ενω με pc-SI βαζεις 150kW τοτε εχει μια διαφορα.

 

Αυτο με τις ταρατσες απλα το αφηνω ασχολιαστο, γτ πολυ απλα το οτι εχουμε μια ταρατσα δεν σημαινει οτι πρεπει να την γεμισουμε με πανελ, υπαρχουν κ αλλες χρησεις.

 

Δευτερον μην συγχεεις τα trackers γτ ο ρολος τους ειναι διαφορετικος

 

Ελπιζω γνωριζεις τον κυριο λογο που εππηρεαζει την παραγωγη ενος φ/β, κ δεν ειναι ειναι μονο ο προσανατολισμος.

 

Δεν λεω καθε τεχνολογια καλη ειναι κ ειδικα στα φ/β, καθε νεα τεχνολογια πρεπει να υποστηριζεται, αλλα συναδελφε με την ιδια λογικη θα μπορουσα να σου πω οτι τα PV/T ειναι καλυτερα, κ αυτο γτ αποδεδειγμενα εχουν την καλυτερη ηλεκτρικη αποδοση απο οποιδηποτε κ ταυτοχρονα παραγουν κ θερμικα, ομως κρατα υποψιν σου οτι σε μια εγκατασταση λαμβανουμε υποψιν πρωτα το κοστος κ την λειτουργικοτητα.

Για να μην αναφερθω στα πολυ-στρωματικα που ειναι εξαιρετικα πανακριβα αλλα σε επιπεδα αποδοσης ειναι εκτος συναγωνισμου κ παει λεγοντας.

Οποτε μια χαρα ολα αλλα μην προσπαθεις να μας πουλησεις εγκαταστασεις

 

Αν κ απο οτι ειδα πολυ συναδελφοι εδω που τα εχουν στησει μερικα CIS δεν ειναι κ τοσο ικανοποιημενοι σε σχεση τιμης-αποδοσης, οποτε ειναι κ αυτη μια γνωμη.

 

οποτε ελεος με την διαφημιση

Edited by george_RES
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Titan

 

Θες ένα 30χίλιαρο παραπάνω κόστος εγκατάστασης.

Θεωρούμε οτι έχεις παραπάνω 17,000 Kwh απόδοση

Παλία FIT 0.37, νέα FIT 0.26 €.

 

Ακαθάριστα 4400 €

Ελάφρυνση αποσβέσεων 1500 ευρώ

 

Με επενδυτή που τα δίνει από τη τσέπη του ,φόρος 750 ευρώ. Καθαρά δηλαδή 3650€

Βάλε και κόστος χρήματος οπότε υπολόγισε χρόνο απόσβεσης 10 χρόνια χαλαρά.

 

Με επενδυτή με δάνειο κόστος χρήματος ακόμα μεγαλύτερο, παρά την όποια μικρή συνεισφορά των τόκων στη μείωση του φορολογητέου.

Υπολόγισε λοιπόν απόσβεση μια 15ετία.

 

Είναι παρόμοια περίπτωση με τα τρακερ. Η νέα FIT ουσιαστικά σε έχει "τελειώσει" και δεν το έχεις πάρει είδηση. Αλλιώς και οι Γερμαναραίοι θα βάζαν τρακερ, όμως κανείς δεν ασχολείται.

Προσωπικά αν ήμουν τρακεράς ,κάτι παλιά 42 άρια από αγρότες κοι λοιπόυς παλιους θα τα κυνηγούσα μέχρις εσχάτων, γιατί από μεθαύριο...χαιρέτα μας τον Παναγή.

 

Πρόσεξε, σε όλα τα παραπάνω ασπάζομαι απόλυτα το γεγονός οτι πράγματι τα συγκεκριμένα πάρκα παράγουν παραπάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω κ περα τεχνολογιες μονο που ειναι οικονομικα συμφερουσες σε σχεση τιμης-αποδοσης θα αναπτυχθουν, ειδικα στην Ελλαδα με χαμηλοτερες FIT, οποτε ακομη κ εαν ενεργειακα σου δινει ενα 10% το CIS, αλλα κοστιζει 30% περισσοτερο, πες μου εσυ τι θα αποφασιζες να βαλεις. Και απο οτι θυμαμαι η Ελληνικη αγορα δεν φημιζεται για την διαθεση της να επενδυσει σε νεες τεχνολογιες, ειμαστε λιγακι πιο της ωρας ρε αδερφε :)

 

Καλως η κακως τα pc-Si εχουν κυριαρχησει στην αγορα λογω του οτι ηταν φθηνα να παραχθουν κ ειχαν καλες αποδοσεις, αν κ τον τελευταιο καιρο τα αμορφα εχουν ριξει το κοστος κ πανε αρκετα καλα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω το άγχος του Titan, οκ προσπαθεί αν πουλήσει και είναι θεμιτό απλά τα επιχειρήματά του είναι για επενδυτές και όχι για μηχανικούς που ασχολούνται με το αντικείμενο.

 

ΓΙα να τα πάρουμε απο την άρχη το made in japan εξακολουθείς να μας λες ότι είναι rock solid επιχείρημα, δηλαδή ότι κάνει ο Ιάπωνας είναι ΟΚ και ότι κάνει ο Κινέζος σαβούρα? δεν το πιάνω ακόμη. ΤΟ θέμα φίλε μου είναι να γίνεται η κατασκαυή βάση προδιαγραφών, αν τηρούνται οι προδιαγραφές και το QC είναι αυτό που πρέπει να είναι τότε ας φτιάχνονται και στο τατζικιστάν και να έχουν καλή τιμή.

 

Εγώ δεν ανέφερα για CIS ανέφερα ότι έχω πάρκο με άμορφο και πάρκο με κινέζικο poly το οποίο φέτος (Year to Date) έχουν διαφορά 120kW/kwp (1642 vs 1520, Και μην ρωτησεις ίδιος προσανατολισμός, ίδια κλίση ίδια όλα) επίσης έχω άποψη απο πάρκα με CdTe Με παραγωγές πολύ χαμηλότερες απο τις αναμενόμενες.

 

Κόστος

Παραπάνω χώρος (η γη δεν μετράει?)

Παραπάνω βάση (εκτός αν βάλουμε καμία customia απο το κυρ-Μήτσο τον σιδερά)

Καλώδια-combiner boxes- ασφάλειες κλπ, με 110V OC Μάλλον σε βλέπω για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ STRINGS άρα θέλεις combiner boxes παραπάνω ασφαλιστικό υλικό + το ότι χάνεις τα καλούδια του string monitoring Που σου δίνουν οι εταιρίες των inverters γιατί πλέον ελέγχεις παραλληλισμένα strings. εκτός αν θα βάλεις string monitoring στο combiner box άρα και άλλο έξτρα κόστος.

 

Παραγωγή, ΟΚ καλό το 1800kWh to Kwp, στο αγρίνιο που είναι κοντά έχω έργο 10αρι με 1740kWh το Kwp με μονοκρυσταλλικό Γερμανικό το οποίο έκλεισε χρόνο (δεν έχει και εμγάλη διαφορά κλιματολογικά ο Πύργος απο το Αγρίνιο νομίζω. ΕΠίσης δεν πήγε τόσο ψηλά γιατί έκανα κάτι έξυπνο, η χρονιά φέτος ήταν πάρα πολύ καλή!

 

Πτώση Απόδοσης.

Δίνεις 2 link απο 2 πα΄ρκα που συνδέθηκαν με διαφορά κάποιου διαστήματος, για πες τι πρέπει να μετρήσουμε για να δούμε αν έχει πέσει η απόδοση, τις καμπύλες? (είναι την ίδια μέρα το ίδιο καθαρά?), το PR? (που ξέρω αν για κάποιο διαστημα είχε ξεκολήσει απο κάποιο το πυρανόμετρο και έδειχνε μπαρμπούτσαλα. Εγώ για να καταλάβω πτώση απόδοσης σε πάνελ έκανα 3 μέρες μετρήσεις με όργανο και τελικά τα πήγαμε και στο εργοστάσιο για φλασάρισμα οπότε αν δεν έχεις στο ίδιο χωράφι 2 παρτίδες με διαφορά τουλάχιστον 1 έτους τα οποία τα καθαρίζεις μαζί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε, οποίαδήποτε σύγκριση θα είναι bias.

 

¨Οπως ανέφερε και ο φίλος Rodag τα κουκιά δεν βγαίνουν. Για το IRR τι να πούμε ξέρει ο επενδυτής τι είναι το IRR? ξέρει τι είναι το NPV, τους πλακώνουν οι πωληταράδες με όρους που δεν δεν ξέρουν ούτε αυτοί και τα κάνουν όλα ένα αχταρμά. Να σου δώσω ένα παράδειγμα, ποιο το IRR ενός 10αριου με 100% τραπεζικό δανεισμό και ποιό με 100% ίδια συμετοχή? εσύ αν είχε τα ίδια τι θα έκανες? εγώ θα το έκανα με ίδια παρόλο που το IRR του πρώτου είναι απείρως 8-) μεγαλύτερο οπότε ας αφήσουμε τους οικονομικούς δείκτες και ας μιλήσουμε επι του πρακτέου

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τέλειο PV μονο καλύτερη επιλογή ανάλογα με την περιοχή k τις δικες μας προτιμήσεις (μέγεθος έργου, κλιματικά κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μιλάμε με στοιχεία και όχι οτι μας κατέβει,

Στην πραγματικότητα γίνονται όλο και περισσότερες εγκαταστάσεις με CIS και Solar Feontier.

Το πάνελ δεν το γνώριζαν πολλοί και ειδικά οι τελικοί πελάτες,

τώρα έχει μαθευτεί περισσότερο και γίνονται αρκετές εγκαταστάσεις.

Επιπλέον παλιές εγκαταστάσεις έχουν κλείσει 1-2 χρόνια λειτουργίας και πάνε πολύ καλά.

Συνάδελφοι εγκαταστάτες μας δήλωσαν πολύ ευχαρηστημένοι από τα πάνελ.

Όποιος εγκαταστάτης τα βάζει βλέπει μεγάλυ διαφορά στην παραγωγή ενέργειας σε σχέση με άλλα πάνελ.

Εχουμε πελάτες που ξήλωσαν "γερμανικά" πάνελ από 10άρια και έβαλαν Solar frontier και υπάρχει κόσμος που το σκέφτεται σοβαρά να αντικαταστήσει πάνελ εγκατεστημένα με SF.

Εχω πραγματικά παραδείγματα αδιαμφισβήτητα.

Τώρα που έπεσαν οι εγγυημένες τιμές πολλοί κοιτάνε να βελτιστοποιήσουν την παραγωγή τους.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ είναι πρωί k ακόμα δεν έχω πιει καφέ, όπως καταλαβάνετe τα νεύρα μου είναι τσατάλια :P Βελτιστοποίηση πάρκου με thin film δεν υπάρχει, k μονο που λες ότι τα ξήλωσαν k έβαλαν τα δικά σας μονο αυτή η λέξη μου φτάνει για να γελάω, δηλαδή ο άλλος έδωσε 30-40K k μετά λέει μα αυτά ακόμα καλύτερα τέλος τα πετάω k βάζω τα δικά σου.

 

8α σου πρότεινα προτού λοιπόν ξεκινήσεις k ξανακάνεις διαφήμιση ΝΑ ΔΙΑΒAΣΕΙΣ ΤΗΝ θεωρία ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑΣ ΤΩΝ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΏΝ !!

k μόλις την διαβάσεις καλά τότε θα καταλάβεις ότι για να βελτιστοποιήσεις κάτι δεν αρκεί να αλλάξεις σε κάτι υπάρχον αλλα να κινηθείς καινοτόμα.

 

πιο πάνω σου εξήγησα εν συντομία τις διαφορες τον pc-Si k thin-film (τα συν k τα πλην k τον δυο) εάν θεωρείς ότι εσύ γνωρίζεις καλύτερα την αρχή λειτουργίας ενός φωτοβολταϊκού τότε σε παρακαλώ γράψε με την εταιρία σου ένα βιβλίο, gt έχω βαρεθεί να διαβάζω βιβλία που θεωρούν ότι τα νέα φωτοβολταϊκά θα είναι βασισμένα σε οργανικά k nanomaterials.

 

k επειδή είμαι σίγουρος ότι θα πεις μα για αυτή την στιγμή μιλάμε μονο, να σε προλάβω k να σου πω ότι αυτή την στιγμή στην αγορά τα μονα φωτοβολταϊκά που βελτιώνουν την παραγωγή είτε σε pc-Si η a-Si, καταλαμβάνοντας τον ίδιο χώρο είναι τα pv/t (PHOTOVOLTAIC THERMAL SOLAR) !!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.