Μετάβαση στο περιεχόμενο

Thin film για οικιακό φωτοβολταϊκό


amanaris

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

έχει κανείς σας εμπειρία από εγκατάσταση thin film?

 

Έχω μία περίπτωση σπιτιού με προσανατολισμό ανατολή-δύση, και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω thin film, αφού σύμφωνα με την θεωρία η πτώση απόδοσης σε σύγκριση με το νότο θα είναι λιγότερο από 15% (κρυσταλλικά πλαίσια).

 

Οι εταιρίες που έχω ξεχωρίσει είναι First Solar , Heliosphera , Schott Solar , Sharp....

 

Έχετε κάποια εμπειρία/γνώμη/οτιδήποτε ή να μου προτείνετε κάποιο άλλο thin film...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις τόσο χώρο?

θα έχεις κάποια θέματα με την καλωδίωση (λίγα πάνελ ανά string)

Θα προσέθετα και τα Schueco αν και αυτά που έχεις επιλέξει είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το καλό με τα thin film είναι ότι πέρα από την καλή απόδοση είναι ΟΛΑ από αξιόλογες παραγωγές και εταιρίες. Τους δίνει πολύ δυνατό market reputation πραγματικά. Πάντα τα συστίνω ως τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Kaneka , Mitsubishi , wurth , Q-Cells , Solar Frontier , Bosch επίσης πρόχειρα πρόχειρα...Εξαρτάται τι χώρο έχεις, που προσανατολίζεσαι (ASI,CIGS,CDTE,MCIS) ,και πόσα θέλεις να δώσεις!

 

Απλά το first solar αν και αρκετά καλό πάνελ εγώ προσωπικά θα δίσταζα να το βάλω σε οικιακό λόγω Καδμίου παρ'όλες τις μελέτες που έχουν γίνει και δεν έχει αποδειχθεί κάποια επίπτωση σε περίπτωση καύσης,διαρροής στο περιβάλλον κλπ....Μόνο η βρώμα να βγεί με την νοοτροπία που έχουμε από κάποιον ημιμαθή ή κακοπροαίρετο πως έβαλες στον τάδε καρκινογόνο υλικό πάνω από το κεφάλι του ,καταλαβαίνεις....

Edited by Sonik79
Link to comment
Share on other sites

Η στέγη έχει ανατολικό-δυτικό προσανατολισμό....για να χάσω όσο το δυνατόν λιγότερο από την απόκλιση από το νότο, θα πρέπει να διαλέξω κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία? άμορφο , cdte, cigs κτλ?

 

Καταλήγω στο First Solar λόγω υψηλής απόδοσης W/m2 , τιμής και αμερικάνικης κατασκευής(?)...το οποίο καλώς ή κακώς στον τελικό πελάτη μετράει...

Link to comment
Share on other sites

Όι υπόλοιπες τεχνολογίες εκτός από το ΑSI έχουν μεγαλύτερο efficiency οπότε αν έχεις χώρο μην φοβάσαι.Όσον αφορά το first solar κατασκευάζεται στην Μαλαισία κατά κύριο λόγο και στην Γερμανία (στην οποία μειώνει την παραγωγή τώρα) οπότε η Αμερικάνική κατασκευή δεν ισχύει και τόσο εάν θες να πατήσεις πάνω σε αυτό.

Anyway ,δεν είμαι και ο καταλληλότερος να κρίνω γιατί ιδία πείρα δεν 'εχω μέχρι τώρα με thin film ,απλά την γνώμη μου λέω.

 

Τόσα 100στάρια έχουν κατασκευαστεί με first solar ,όλο και κάποιος θα έχει εμπειρία και θα αναφερθεί σε αυτό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό γερμανικό πανελ είναι αυτό

 

http://www.bauer-sol...geanleitung.pdf

 

http://www.i-c-it.net/datasheets-modules/en/BAUER%20BS%20Micromorphous%20%20MA10.pdf

Edited by spygr
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κατά τη γνώμη μου αξίζει να μπεί καλύτερα τεχνολογία CIS thin film,

στις ακόλουθες περιπτώσεις :

 

- Οταν έχουμε πολύ χώρο

- Όταν έχουμε εγκατάσταση με χαμηλή κλίση πχ 10 μοίρες,

- 'Οταν ο προσανατολισμός δεν είναι καλός, πχ κοιτάμε πολύ ανατολικά ή δυτικά

- Όταν έχουμε σκιάσεις

 

Αναλύω :

Τα CIS είναι πολύ καλύτερα από τα απλά thin film και έχουν μεγαλύτερη απόδοση.

 

Οταν έχουμε άπλετο χώρο

 

Οταν έχουμε πολύ χώρο, και χωράνε πχ 10kW thin Film, θα έχουμε καλύτερη παραγωγή διότι

 

- έχουν χαμηλό θερμοκρασιακό συντελεστή, περίπου -0,30% / C

- καλύτερη παραγωγή όταν έχουμε μειωμένη ηλιοφάνεια και διάχυτο φως.

 

Η διαφορά ανέρχεται περίπου στο +5% παραπάνω παραγωγή ενέργειας για τα thin film.

 

Όταν έχουμε εγκατάσταση με χαμηλή ή υψηλή κλίση

 

Πχ σε βιομηχανική στέγη, τότε η διαφορά υπέρ των thin film είναι ακόμα μεγαλύτερη, γιατί το καλοκαίρι δουλεύουν φουλ, λόγω οτι ο ήλιος τα βρίσκει πιο κάθετα από αυτά που έχουν μεγάλη κλίση.

Έχει ζέστη και λόγω χαμηλού θερμοκρασιακού αποδίδουν πολύ παραπάνω από άλλα. Έχουμε δει 80+ kWh ανα ημέρα σε 10άρι με χαμηλή κλίση, με πάνελ Solar Frontier.

Επίσης το χειμώνα γράφουν καλύτερα από τα κρυσταλλικά πάνελ σε χαμηλή κλίση λόγω του διάχυτου φωτός.

Εάν η κλίση είναι πολύ μεγάλη, πάλι παράγουν περισσότερο, από τα κρυσταλλικά λόγω καλύτερης απόδοσης στο διάχυτο φώς.

Σε ημέρες με συννεφιές, όπου δεν φαίνεται ο ήλιος και το φώς έρχεται ομοιόμορφα από όλες τις κατευθύνσεις, έχω δει παραγωγή από πάρκο 100άρι με CIS Solar Frontier, να περνάει πάρκα με tracker !! κατά +15 με 20% ανά ημέρα!!!

 

http://sunnyportal.d...60&splang=en-US

 

- 'Οταν ο προσανατολισμός δεν είναι καλός

Πάλι είναι καλύτερα να βάλουμε CIS thin film διότι κατα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας τα panel δουλεύουν με διάχυτο φώς και όχι με άμμεση ακτινοβολία.

 

- Σκιάσεις

Πάλι στις σκιάσεις, έχουν πλεονέκτημα τα thin film διότι μπορεί μαι σκίαση του 10% της επιφάνειας ενό πάνελ κρυσταλλικού να το μπλοκάρει τελείως και να μην παράγει καθόλου, ενώ σε ένα thin film, η ίδια σκίαση του 10% απλά μειώνει την παραγωγή του πάνελ κατά 10%. Αυτό είναι σχετικό όμως μερικές φορές, ανάλογα με τη μορφή της σκιάς !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι! Πιστευω πολυ χρησιμο το σχολιο του Titan για τα thin film,συμφωνω απολυτα σε οσα λες.επισης πραγματικα εντυπωσιακη αποδοση για σταθερο το παρκο που επισυναψες.τελικα οταν υπαρχει γνωση,εμπειρια και θεληση μπορουμε να δουμε τεραστιες διαφορες απο παρκο σε παρκο,ιδιας ισχυος στις ιδιες περιοχες.ειναι πιο ακριβα τα πανελ της solar frontier σε σχεση με τα κρυσταλικα π.χ της suntech? βλεπω οτι ειναι και made in Japan τα solar frontier...

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@ gianniskriti

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλλά σου λόγια.

Σχετικά με το θέμα της τιμής των Solar Frontier που ρώτησες,

μην το βλέπεις το θέμα μονο στο επίπεδο της τιμής !

Φυσικά και είναι πιο ακριβά.

Σκέψου όμως, σκέψου !

οτι είναι made in japan, και όχι made in china

και η τεχνολογία τους CIS , και όχι κρυσταλλικά,

επιπλέον η παραγόμενη ενέργεια είναι μεγαλύτερη κατά +10% , συντηριτικά μιλώντας !

Επομένως παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο, και αξίζει αυτό που πληρώνεις.

Ένα ΦΒ με solar frontier , μπορεί να κοστίζει ακριβά αλλά φέρνει μεγαλύτερα έσοδα.

 

Παρεπιπτόντως στη σελίδα μου έχω γράψει ένα ωραίο και αναλυτικό άρθρο για τα πάνελ Solar frontier, την τεχνολογία CIS και το μοναδικό light soaking effect που ανεβάζει την παραγωγή - απόδοση των πάνελ μετά την έκθεσή τους στον ήλιο.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.