Μετάβαση στο περιεχόμενο

Thin film για οικιακό φωτοβολταϊκό


amanaris

Recommended Posts

whatever-whenever

Καλή η διαφήμιση δεν λέω αλλά όχι εδώ

επειδή έχω κάνει και εγώ πάρκα με thin film Και είχα ξεκινήσει ώς τρελός fan αν θές πες μας και τα κατά του thin film για να γίνει γόνιμος και εποικοδομητικός διάλογος

Τo made in japan sorry αλλά δεν είναι επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι, δεν κόβω φλέβα όταν έφαγα στο κεφάλι απο πολυκρυσταλλικό κινέζικο (όχι τσι πλάκα :)) 200kW/kWp σε απόσταση 3 χλμ με ίδιο προσανατολισμό και ίδιο σχεδιαστή (εμένα), αν έκανα λάθος έκανα και στα 2, βασικά ούτε τις άρετες του θερμοκρασιακού είδα ούτε την διάχυτη. Και έχω άποψη και απο άλλα πάρκα με Cd/Te, δεν....

Link to comment
Share on other sites

jsk ούτε εγώ τα θεωρώ τα Cd/Te άξια προσοχής,ίσως το rating που γίνεται εργοστασιακά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Σχετικό-άσχετο, μιλώντας για αμορφο/μικροάμορφο, η Sharp δίνει αρχική αν θυμάμαι καλά γύρω στα 160 W ,αλλά ονομαστική μόλις 128 W. Συνυπολογίζει δηλαδή όλο τo derrating που θα υποστεί.

 

Τα CIGS είναι άλλη ιστορία,αλλά δεν σημαίνει οτι η θετική απόδοση 5 ή 10% είναι δεδομένη. Γιατί μπορεί καλλιστα ο κατασκευαστής να δίνει ονομαστική ίση με αυτή που θα σταθεροποιηθεί το πανελ,οπότε τα αναμενόμενα πλεονεκτήματα να εξανεμιστούν, παραμένοντας όμως τα μειονεκτήματα του χαμηλότερου efficiency (χώρος).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

τα πάνελ τεχνολογία CIS είναι τόσο μπροστά σε τεχνολογία και επομένως και παραγωγή ενέργειας από τα υπόλοιπα που τα αδικείται όταν τα συγκρίνεται με άλλα πανέλα thin film. Τα CIS είναι πολύ μπροστά σε παραγωγή ενέργειας, μακράν σε σχέση με τα άμορφα, τα micromorph και τα Cd-Te. Αλλωστε για αυτό και πολές εταιρίες που τα παράγουν κλείνουν.

Αντίθετα πιστεύω οτι τα CIS είναι το μέλλον, και ενδέχεται στο μέλλον, εάν ανεβάσουν αποδώσεις (efficiency - χώρος), να πάρουν μεγάλο μερίδιο αγοράς από τα κρυσταλλικά !

 

Ηδη η Solar Frontier έχει φτάσει efficiency 13% σε παραγωγή , και τα πολλά κρυσταλλικά είναι περίπου στο 15%. Σε επίπεδο έρευνας τα CIS έχουν φτάσει στο 17,8% !

http://www.4green.gr/data/fotovoltaika/news/preview_news/90128.asp

 

Τέλος για το θέμα της παραγωγής ενέργειας, σε πάρκα που έχουμε εγκαταστήσει Solar frontier έχουμε δει τρελά νούμερα παραγωγής. Μιλάμε για παραγωγή 190.000kWh+ ανά έτος σε 100άρι πάρκο με σταθερές βάσεις. ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !

 

Το παρακάτω πάρκο σθνδέθηκε 27-12-2012 και βλέπετε το σύνολο της παραγωγής από τότε που συνδέθηκε εδώ :

http://sunnyportal.de/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=b2b324d0-ba2b-41a7-b0d3-998c51b44c71&plant=8f006fc0-63b6-49fb-8f3e-0ed594f35d60&splang=en-US

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι γεγονός πως βορειοδυτική πελοπόννησος λόγω και πεδινότητας κοινώς "τα σπάει". Εκεί θα δεις και συμβατικά κρυσταλλικά με σχεδόν 180.000 Kwh.

Πάντως αν χρειάζεσαι 700 ή 750 πανελ, δηλαδη 30% επιπλέον κόστος βάσεων, κι επιπλεον στοιχίσουν τα πανελ 20-25 χιλιάρικα ,θέλει ψάξιμο. Και ασφαλώς θα πάρεις σαν δεδομένη μια επιπλέον παραγωγή πέντε,έξι,ή επτά τοις εκατό για να δεις αν αξιζει το παραπάνω κόστος. Θα την πάρεις όμως στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

whatever-whenever

Καλή η διαφήμιση δεν λέω αλλά όχι εδώ

επειδή έχω κάνει και εγώ πάρκα με thin film Και είχα ξεκινήσει ώς τρελός fan αν θές πες μας και τα κατά του thin film για να γίνει γόνιμος και εποικοδομητικός διάλογος

Τo made in japan sorry αλλά δεν είναι επιχείρημα.

 

To γεγονός

"οτι είναι made in japan, και όχι made in china"

δεν είναι επιχείρημα ?

Φυσικά και είναι επιχείρημα που δικαιολογεί το αυξημένο κόστος των πάνελ.

Επιπλέον είναι τεκμήριο (αλλά οχι και απόδειξη) για την υψηλή τεχνολογία του προϊόντος αλλά και την αξιοπιστία του.

Ειναι γεγονός οτι το made in japan μετράει στην συνείδησή μας...

 

Για να γίνει διάλογος,

μήπως μπορείτε να μας πείτε εσείς,

τεκμηριωμένα,

ποιά είναι τα μειονεκτήματα των CIS ?

Τα μόνα που ξέρω είναι,

οτι θέλουν παραπάνω χώρο

και ότι είναι ακριβά σαν κόστος.

Παρακαλώ για τα σχολιά σας

Edited by miltos
Συγχώνεψη
Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι γεγονός πως βορειοδυτική πελοπόννησος λόγω και πεδινότητας κοινώς "τα σπάει". Εκεί θα δεις και συμβατικά κρυσταλλικά με σχεδόν 180.000 Kwh.

 

Τι ακριβώς σημαίνει το "λόγω πεδινότητας"

 

Μπορείτε να μας στείλετε data από ΕΝΑ πάρκο 100άρι,

με παραγωγή 180.000 kWh ανά έτος ?

Δεν είμαστε στην Κρήτη...

 

 

Πάντως αν χρειάζεσαι 700 ή 750 πανελ, δηλαδη 30% επιπλέον κόστος βάσεων, κι επιπλεον στοιχίσουν τα πανελ 20-25 χιλιάρικα ,θέλει ψάξιμο.

 

Τα CIS έχουν φτάσει σε απόδοση τα 160watt, από διαστάσεις πάνελ 0,99Χ1,25m.

Επομένως το 100άρι βγαίνει και με 630 πανελ ,

τα οποία είναι και μικρότερα σε διαστάσεις από τα κρυσταλλικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.