Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Πολεοδομικής Μελέτης και Κυκλοφοριακης


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

Είμαι αρχιτέκτονας και συμμετέχω σε έναν αρχιτεκτονικό διαγωνισμό για μια πλατεία στη Θεσσαλονίκη.

Η προκήρυξη του διαγωνισμού ζητάει την συμμετοχή στην ομάδα μελέτης πέραν του αρχιτέκτονα, ενός πολεοδόμου κι ενός που έχει δικαίωμα εκπόνησης κυκλοφοριακής μελέτης.

 

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1) Όσον αφορά τον πολεοδόμο, αναφέρεται ότι έχουν δικαίωμα υπογραφής και αρχιτέκτονες με μεταπτυχιακό τίτλο στην πολεοδομία. Εγώ έχω κάνει ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με τίτλο Urban Design, μπορώ να υπογράψω defacto ως πολεοδόμος ή χρειάζεται να περάσει το πτυχίο μου πρώτα από κάποιου είδους πιστοποίηση?

 

2) Ποιοί μηχανικοί διαθέτουν το δικαίωμα εκπόνησης κυκλοφοριακών μελετών?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας!

Edited by GioAlex
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι,

Είμαι αρχιτέκτονας και συμμετέχω σε έναν αρχιτεκτονικό διαγωνισμό για μια πλατεία στη Θεσσαλονίκη.

Η προκήρυξη του διαγωνισμού ζητάει την συμμετοχή στην ομάδα μελέτης πέραν του αρχιτέκτονα, ενός πολεοδόμου κι ενός που έχει δικαίωμα εκπόνησης κυκλοφοριακής μελέτης.

 

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1) Όσον αφορά τον πολεοδόμο, αναφέρεται ότι έχουν δικαίωμα υπογραφής και αρχιτέκτονες με μεταπτυχιακό τίτλο στην πολεοδομία. Εγώ έχω κάνει ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με τίτλο Urban Design, μπορώ να υπογράψω defacto ως πολεοδόμος ή χρειάζεται να περάσει το πτυχίο μου πρώτα από κάποιου είδους πιστοποίηση?

 

2) Ποιοί μηχανικοί διαθέτουν το δικαίωμα εκπόνησης κυκλοφοριακών μελετών?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας!

Πολιτικοι Μηχανικοι με αντιστοιχο μελετητικο πτυχιο.Πρεπει να ξεκαθαριστει οτι για οιανδηποτε μελετη Δημοσιου Φορεα απαιτειται μελετητικο πτυχιο και οχι απλα ειδικευση.Αν εχεις οκ.Αν οχι να κατοχυρωθεις οτι θα πληρωθεις απο τα ελεγκτικα οργανα.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η Υπουργική Απόφαση:

ΥΑ 26804 ΦΕΚ Β 1427 2011: Νέο πλαίσιο διενέργειας αρχιτεκτονικών διαγωνισμών & γενικά διαγωνισμών μελετών με απονομή βραβείων

Άρθρο 3

Συμμετοχή στο διαγωνισμό

1. Σε διαγωνισμό μελετών μπορούν να συμμετέχουν φυσικά ή νομικά πρόσωπα, τα οποία κατέχουν την από τον Νόμο οριζόμενη άδεια άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας για τη μελέτη της κατηγορίας την οποία αφορά ο διαγωνισμός, στην Ελλάδα ή σε άλλα κράτη σύμφωνα με το άρθρο 14 του Ν. 3316/2005. Για τη Συμμετοχή στο διαγωνισμό δεν είναι προαπαιτούμενη η εγγραφή στο μητρώο μελετητών και η λήψη αντίστοιχης τάξης πτυχίου σύμφωνα με το κεφάλαιο Ε`( άρθρα 39 και 40) του Ν.3316/05.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.