Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου - ειδικό πρόβλημα


Recommended Posts

Ιδιοκτήτης με όνομα «Γ» μου ζητάει να εξετάσω το σπίτι του για υπαγωγή στο νόμο των αυθαιρέτων.

Μου δίνει τον τίτλο αγοράς του 2006 και σε συνεννόηση με τον δικηγόρο βρίσκω την άδεια και τα σχέδια από την Πολεοδομία (διότι η άδεια δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο)

 

Κατά τον έλεγχο για ύπαρξη αυθαιρέτων, αφού διαπίστωσα ύπαρξη κάποιων επεκτάσεων, διαπιστώνω μη τήρηση των πλαγίων αποστάσεων (βάσει του τοπογραφικού της αδείας 6.500 μ2) και στην ερώτηση μου προς τον δικηγόρο του «Γ» μα καλά σε οικόπεδο 6.500 μ2 πήγαν και το έκτισαν στην άκρη, μου απαντάει ότι δεν έχει αγοράσει 6.500 μ2 αλλά 1.000 μ2!

Πράγματι, έχω στα χέρια μου τίτλο αγοράς του 2006 κτιρίου σε γήπεδο 1.000 μ2 και τοπογραφικό αδείας 6.500 μ2.

 

Οπότε αναζητώ προηγούμενους τίτλους, από όπου προκύπτουν τα ακόλουθα:

 

 Στις 28/4/1980

ο "Α" με αποδοχή κληρονομιάς αποκτάει αγροτεμάχιο 6.500 μ2 (εκτός σχεδίου)

 

 Στις 28/4/1980 ο "Α" πουλάει στον "Β" αγροτεμάχιο 1.000 μ2, αναφέροντας ως προηγούμενο τίτλο τον ανωτέρω, χωρίς όμως να αναφέρει ούτε επιφάνεια, ούτε ότι πρόκειται για κατάτμηση

 

 Στις 26/9/1980 αίτηση για έκδοση άδειας στην πολεοδομία από τον "Α" σε αγροτεμάχιο 6.500 μ2. Η άδεια εκδίδεται τον 10/1983

Στην άδεια το κτίσμα τοποθετείται στην περιοχή των 1.000 μ2 που έχει ήδη πουλήσει στον "Β" (χωρίς όμως να υπάρχει η δυνατότητα της τήρησης των πλαγίων αποστάσεων)

 

Στις 8/6/2006 ο «Β» πουλάει στον «Γ» οικόπεδο 1.000μ2 με κατοικία που σύμφωνα με τον τίτλο έχει ανεγερθεί βάσει νομίμου αδείας του 1980, που δεν αναφέρεται ο αριθμός, ούτε προσαρτάται.

 

Ο «Γ» ζητάει έλεγχο για αυθαίρετα. («Γ» Γάλλος που δεν έχει φυσικά ιδέα για όλο το προηγούμενο ιστορικό, αφού νομίζει ότι έχει αγοράσει ένα νόμιμο σπίτι, με μόνο αυθαίρετο ένα μικρό γκαράζ)

 

 

- Θεωρώ ότι έχει εκδοθεί άδεια με ψευδή στοιχεία και πληρώνει πλέον ο "Γ" το μέγιστο πρόστιμο;

- Αγνοώ την άδεια και το βάζω ως αυθαίρετο χωρίς άδεια;

- Ο πρώτος τίτλος πώλησης είναι νόμιμος; επιτρεπόταν το 1980 κατάτμηση σε μη άρτιο οικόπεδο εκτός σχεδίου; Αν όχι, μήπως πρέπει να γίνει διόρθωση συμβολαίου και το γήπεδο των 1.000 μ2 θεωρείται ως κάθετη σε γηπεδο 6.500 μ2;

Μπλέκει φυσικά το θέμα + παραμένει το πρόβλημα των πλαγίων αποστάσεων

 

Με την 1η λύση πληρώνει ο «Γ» ένα πολύ υψηλό πρόστιμο και έχει ένα «τακτοποιημένο» όχι νόμιμο σπίτι

Με την 2η λύση πληρώνει ο «Γ» πρόστιμο για όλο το σπίτι και έχει ένα «τακτοποιημένο» όχι νόμιμο σπίτι

Με την 3η λύση μπλέκουν όλοι (δικηγόρος, συμβολαιογράφος, μηχανικός)

Υπάρχει κάποια καλύτερη εκδοχή / αντιμετώπιση;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω και από παρόμοιες περιπτώσεις θεωρώ ότι:

α. Ο <<Γ>> αγόρασε εξ αδιαιρέτου, από οικόπεδο 6.500,00 m2, τμήμα αυτού με εμβαδόν 1.000,00 m2 το οποίο μπορεί και να μην είναι συγκεκριμένο ( εννοώ μήκος, πρόσωπα κ.λ.π.).

β. Νομίζω ότι τότε επιτρεπόταν η "κάθετη" στα εκτός σχεδίου ( σε αντίθεση με σήμερα). Καλύτερα ρώτησε τον συμβ/φο. Βέβαια θα αναγραφόταν στον τίτλο ιδιοκτησίας.

β. Πηγαίνει μετά και κάνει Κύριο Συμβόλαιο (?) ή μήπως είναι προσύμφωνο ( ο τίτλος που έχει?).

γ. Εκδίδει Οικοδ. Αδεια, εμφανίζοντας στο Τοπογραφικό Διάγραμμα, όλο το οικόπεδο εμβαδού 6.500,00 m2 (αλλιώς δεν υπήρχε αρτιότητα & οικοδομησιμότητα στα 1.000,00 m2)

δ. Η γνώμη μου είναι ότι έχει νόμιμη οικοδομική άδεια. Βάζεις συντελεστής επιβάρυνσης λόγω μη τήρησης πλαγίων ορίων ή/και τι άλλες αυθαιρεσίες έχει.

ε. Ο έλεγχος των συμβολαίων είναι αναγκαίος να γίνεται σε περίπτωση αγοραπωλησίας ( για διαφύλαξη των πελατών μας). Στην ρύθμιση αυθαιρέτων

καταγράφουμε μία υφιστάμενη κατάσταση. Αν μπούμε και στον έλεχγο συμβολαίων θα τα βγάζαμε όλα άκυρα διότι τότε γίνονταν χοντράδες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι παρανομη η κατατμιση τον χρονο πωλησης του οικοπεδου, παροτι δε δημιουργουσε οικοδομησιμο αγροτεμαχιο, επειδη η αδεια εκδοθηκε με ψευδη στοιχεια, πιστευω πως δηλωνεται εξολοκληρου αυθαιρετο (Απαντηση 8. στο Θ' μερος ερωτοαπαντησεων)

 

Οσον αφορα στην κατατμιση, μια ενδιαφερουσα συζητηση εδω: http://bit.ly/w7ltKx

Οσον αφορα στην παρουσιαση του προβληματος σου (η οποια ηταν κατατοπιστικη), μου θυμισε το εξης:

%) Edited by misirlou oubliez
Link to comment
Share on other sites

γραψε "ακριβως" τον τιτλο του συμβολαιου της πωλησης του 1980

διοτι

μαλλον ειναι πωληση εξ αδιαιρετου με συσταση καθετης και με δικαιωμα ανοικοδομησης στα 1000 τμ.

 

η οποια μεχρι το 1992 ηταν νομιμη

 

ειδικα επι καθετης δειχνουμε στην ΟΑ ολο εμβαδον του γηπεδου με εστιγμενες το τμημα της καθετης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.