Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος δήλωσης 4014 με συμψηφισμό 3843


Recommended Posts

Να μη σου πω ότι τις αυθαιρεσίες (αυτές που μπήκαν και στον 3843) τις έχω βάλει στη χειρότερη τους μορφή!!! Πρόκειται για προ του 83 οπότε όπως και να τα βάλω (δυσμενέστερο) το πρόστιμο πάλι μηδενίζει!!

Μαζί με αυτές έβαλα και άλλες αυθαιρεσίες που υπάρχουν στο ακίνητο. Αυτό μόνο με προβληματίζει μη γυρίσουν και μου πουν και τίποτα ότι τη βγάζω καθαρή μόνο με το παράβολο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα και από κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Έχω ρυθμίσει η/χ με 3843 ο οποίος δεν έχει περαιωθεί. Δίπλα από τον η/χ υπάρχει και μια αυθαιρεσία την οποία θα δηλώσω με το 4014. Κάνω μια αίτηση και σε ένα φύλλο καταγραφής βάζω το αυθαίρετο και σε άλλο τον η/χ, και μετά δηλώνω τι πρόστιμα έχουν ήδη πληρωθεί? Η κάνω ένα φύλλο καταγραφής μόνο την αυθαιρεσία και δηλώνω και τι πρόστιμο έχει ήδη πληρωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βάλε κανονικά για συμψηφισμό και τις περαιωμένες υποθέσεις του 3843.

Είναι ξεκάθαρο.

Το έχω κάνει σε πολλές περιπτώσεις.

Πρόσεχε όμως να αναφέρονται στις ίδιες ιδιοκτησίες και όχι "κουτοπονηριές"....

 

Ιάσωνα, μιας και έχεις εμπειρία. Εάν έχουν ήδη βγει οι (36 προς το παρόν) δόσεις και ο πελάτης έχει ήδη αρχίσει να πληρώνει, το σύστημα δέχεται συμψηφισμό; Εν ολίγοις, εάν βάλω τώρα (σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής) ένα παράβολο του 3843 θα το αφαιρέσει από το συνολικό υπολοιπόμενο πρόστιμο και θα αναπροσαρμόσει το ύψος των δόσεων αυτόματα; (ή πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια στο ΤΕΕ). [Μπας και αλλάζει και από μόνο του το πλήθος των δόσεων ή βιάζομαι; αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα είμαι υπερευτυχής]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα παράβολα του 3843 αφαιρούνται κανινικά? και στην περίπτωση που λέει ο s80johnny υπάρχει τρόπος να το δηλώσουμε (το παράβολο) εκ των υστέρων?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ποιος σας εμποδίζει να το δοκιμάσετε από μόνοι σας.Βάλτε τα παραστατικά των προστίμων , γράψτε το συνολικό ποσό αυτών και πατήστε το κουμπακι που έχει πάνω από το συνολικό ποσό για εισαγωγή παλαιοτέρων προστίμων .Αν το δεχτεί και δεν έχει αλλάξει τα ποσά των δόσεων κάντε ξανά υπαγωγή μήπως κάνει επαναπροσδιορισμό.Τι μπορεί να συμβεί?Το χειρότερο είναι να μην το δεχτεί. (δεν το έχω κάνει από αυτό το στάδιο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τι κακό μπορεί να γίνει)

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Μουδανιών, πήγα για άλλο λόγο και σε συζήτηση με υπάλληλο, μου είπε:

 

΄΄Χθες καποιος μας ειπε οτι τα εξοφλημένα δεν συμψηφιζονται''

Γελάω και λέω:

΄΄Ο κάποιος μάλλον είναι άσχετος, άλλο εξοφλημένα, άλλο περαιωμένα και άλλο αν συμψηφιζονται. Άλλα έλεγε το σχέδιο νόμου, άλλα η εγκύκλιος 1 και τελικά άλλο γράφτηκε στο ΦΕΚ του 4042. Επίσης η εφ' απαξ πληρωμη ειναι κι αυτη δόση, οπότε γιατι να μην συμψηφιζεται΄΄

Και μου λέει (υπάλληλος πολεοδομίας) ''Δε ξέρω, δεν τον διάβασα το νόμο'' (το νόμο του Νεύτωνα θα εννοεί. οποιονδήποτε από τους 3)

 

όχι οτι περιμενα κατι απο την πολεοδομια, ετσι για κουβεντα τα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα, μιας και έχεις εμπειρία. Εάν έχουν ήδη βγει οι (36 προς το παρόν) δόσεις και ο πελάτης έχει ήδη αρχίσει να πληρώνει, το σύστημα δέχεται συμψηφισμό; Εν ολίγοις, εάν βάλω τώρα (σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής) ένα παράβολο του 3843 θα το αφαιρέσει από το συνολικό υπολοιπόμενο πρόστιμο και θα αναπροσαρμόσει το ύψος των δόσεων αυτόματα; (ή πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια στο ΤΕΕ). [Μπας και αλλάζει και από μόνο του το πλήθος των δόσεων ή βιάζομαι; αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα είμαι υπερευτυχής]

 

Ναι, γίνεται αυτόματα, χωρίς μεσολάβηση κάποιου από ΤΕΕ.

Επαναπροσδιορίζει το πρόστιμο και βγάζει τον ίδιο αριθμό δόσεων έχοντας αφαιρέσει τα συμψηφισθέντα.

Μην τις φοβάστε αυτές τις αλλαγές. Πάντα υπάρχουν δύο στάδια αποδοχής. Ελέγχεις κι αν συμφωνείς συνεχίζεις. Αν δεν συμφωνείς με αυτά που σου βγάζει γυρίζεις πίσω....

 

Στην πολεοδομία Μουδανιών, πήγα για άλλο λόγο και σε συζήτηση με υπάλληλο, μου είπε:

 

΄΄Χθες καποιος μας ειπε οτι τα εξοφλημένα δεν συμψηφιζονται''

Γελάω και λέω:

΄΄Ο κάποιος μάλλον είναι άσχετος, άλλο εξοφλημένα, άλλο περαιωμένα και άλλο αν συμψηφιζονται. Άλλα έλεγε το σχέδιο νόμου, άλλα η εγκύκλιος 1 και τελικά άλλο γράφτηκε στο ΦΕΚ του 4042. Επίσης η εφ' απαξ πληρωμη ειναι κι αυτη δόση, οπότε γιατι να μην συμψηφιζεται΄΄

Και μου λέει (υπάλληλος πολεοδομίας) ''Δε ξέρω, δεν τον διάβασα το νόμο'' (το νόμο του Νεύτωνα θα εννοεί. οποιονδήποτε από τους 3)

 

όχι οτι περιμενα κατι απο την πολεοδομια, ετσι για κουβεντα τα ελεγα

 

Ας τους αυτούς. Με την καινούργια "εγκύκλιο" του Σηφουνάκη προς τους Δημάρχους, ψάχνουν να βρουν "καινούργια" θέση στο Δήμο. Μάλλον για την αποκομιδή σκουπιδιών κάνουν.....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αλλάζουμε απο τον 3843 στον 4014, απαιτείται να κάνουμε κάποια δήλωση στην πολεοδομία (ή κάτι τελοσπάντων) για να ενημερώσουμε οτι καταργείται η δήλωση με τον 3843 και εντάσσεται στον 4014 ή απλά παύει ο ιδιοκτητης να πληρώνει τις δόσεις για τον 3843 και στη νεα δηλώση του 4014 αναφέρουμε τα όσα έχουν πληρωθεί στην καρτέλα με τον συμψηφισμό

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αλλάζουμε απο τον 3843 στον 4014, απαιτείται να κάνουμε κάποια δήλωση στην πολεοδομία (ή κάτι τελοσπάντων) για να ενημερώσουμε οτι καταργείται η δήλωση με τον 3843 και εντάσσεται στον 4014 ή απλά παύει ο ιδιοκτητης να πληρώνει τις δόσεις για τον 3843 και στη νεα δηλώση του 4014 αναφέρουμε τα όσα έχουν πληρωθεί στην καρτέλα με τον συμψηφισμό

 

Κάποιες πολεοδομίες ζητούν και αντίστοιχη αίτηση που να περιγράφεις τη διαδικασία. Δηλαδή, απόσυρση του φακέλου 3843 και υποβολή του 5σέλιδου της δήλωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.