Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος δήλωσης 4014 με συμψηφισμό 3843


Recommended Posts

Δεν αναφέρομαι σε ό,τι έχει καταβληθεί με τον 3843, αυτά αν είναι παραπάνω τα ξεχνάμε. Πάνε "υπέρ πίστεως".

Αναφερόμουν στα καταβληθέντα με τον 4014 (που σε διάφορους συνδυασμούς ωφελούν).

Link to comment
Share on other sites

Θελω τη γνωμη σας για 2 θεματα:

 

1) Αν με τον 4014 βγαινει προστιμο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ απο τις δοσεις που εχουν ΗΔΗ πληρωθει με τον 3843, τοτε τι γινεται?

Φανταζομαι οτι δεν επιστρεφονται χρηματα και οτι επιπλεον το παραβολο υπαγωγης στον 4014 θα πρεπει ετσι κι αλλιως να πληρωθει...

Σωστα?

 

2) Εχω μια περιπτωση οπου με τον 3843 τακτοποιηθηκε ενα μερος αυθαιρετης κατασκευης μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Εν συνεχεια, με 2ο φακελο, τακτοποιηθηκε και 2η αυθαισια της ΙΔΙΑΣ οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Αν τωρα περασω στον 4014 με 1 φακελο που αθροιστικα συμπεριλαμβανει τις προηγουμενες 2 αυθαιρεσιες, λετε η πολεοδομια να εχει "προβλημα" να αρχειοθετησει τους 2 "παλιους" φακελους?

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά.

2. Κανένα πρόβλημα (αν δεν έχουν περαιωθεί ενημέρωση πολεοδομίας - αίτηση για απόσυρση).

Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη , περαίωση με τον 3843 σε ακίνητο για διάφορες αυθαιρεσίες , σε υπόγειο , σε ισόγειο , σε σοφίτα . Μπορώ να τραβήξω στον 4014 μόνο τα υπόγεια και να επιμερίσω το ποσό που έχει πληρωθεί σε ότι αφορά τα υπόγεια ή από τη στιγμή που ακυρώνεις τον 3843 πρέπει όλα να πάνε με τον 4014 ?

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τα περαιωμενα του 3843 συμψηφιζονται? ειναι σιγουρο αυτο? Παιζει και επιστροφη χρηματων?

 

Αν προκυπτει απο καπου σιγουρα αυτο θα με ενδιεφερε....

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τα περαιωμενα του 3843 συμψηφιζονται? ειναι σιγουρο αυτο? Παιζει και επιστροφη χρηματων?

 

Αν προκυπτει απο καπου σιγουρα αυτο θα με ενδιεφερε....

Κι εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο, γιατί έχω περίπτωση που πελάτης πλήρωσε για αλλαγή χρήσης υπογείου με τον 3843 πρόστιμο 35.000 Ευρώ και με το 4014 το πρόστιμο βγαίνει μόνο 2.500 (!) λόγω παλαιότητας του κτιρίου.

 

Περιμένοντας να καθοριστεί η διαδικασία επιστροφής χρημάτων από το ΤΕΕ βάσει της Υπ. απόφασης 1972 που δημοσιεύτηκε στις 13.06.12 διαπιστώνω ότι ενώ αρχικά στο site του Πράσινου ταμείου αναφερόταν ότι "Η περίπτωση αφορά την επιστροφή υπερβάλλοντος ποσού προστίμου που έχει ήδη καταβληθεί από τον πολίτη, είτε λόγω λάθους, είτε μετά από νεώτερες νομοθετικές ρυθμίσεις που είχαν ως αποτέλεσμα υπολογισμό μικρότερου προστίμοου"μετά τη δημοσίευση της ανωτέρω υπουργικής απόφασης, η φράση αυτή ως δια μαγείας αφαιρέθηκε από το site (http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta) όπου απλά τώρα αναφέρεται πως "η μερική επιστροφή θα είναι δυνατή όταν ολοκληρωθεί η διαμόρφωση της αντίστοιχης διαδικασίας από το ΤΕΕ". Αναμένουμε το ΤΕΕ επομένως...

Link to comment
Share on other sites

Μια γνώμη , περαίωση με τον 3843 σε ακίνητο για διάφορες αυθαιρεσίες , σε υπόγειο , σε ισόγειο , σε σοφίτα . Μπορώ να τραβήξω στον 4014 μόνο τα υπόγεια και να επιμερίσω το ποσό που έχει πληρωθεί σε ότι αφορά τα υπόγεια ή από τη στιγμή που ακυρώνεις τον 3843 πρέπει όλα να πάνε με τον 4014 ?

 

Καμιά άποψη κάποιος?

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι! Ειδικά στην περίπτωση που στον 3843 είχαν μπει όλα με έναν φάκελο!

Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε περιπτωση πελατη που "ξεχασε" να πληρωσει την Α' δοση του 3843 και πηγε μετα απο 6 μηνες και πληρωσε εφαπαξ το προστιμο.

Η πολεοδομια δεν δεχτηκε να του κανει περαιωση με τον 3843 και τον παρεπεμψε στον 4014.

 

Εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα απαντηση στην Εγκυκλιο 13/10/12/11 του 4014 (ΕΝΟΤΗΤΑ Β), οπου με λιγα λογια λεει οτι

εφαρμοζεται προσαυξηση 1% για καθε μηνα (αρθ.24, παρ.8γ)

 

Εχω 2 ερωτησεις:

1) Την προσαυξηση ειναι σε θεση να την υπολογισει το συστημα δηλωσεων του ΤΕΕ, αν εγω καταχωρησω την "εκπροθεσμη" πληρωμη του 3843? (χλωμο το βλεπω...)

2) Μπορω να θεωρησω σαν πληρωμη και το παραβολο (250ευρω) του 3843 για να συμψηφιστει με το προστιμο που βγαζει ο 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.