Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε πρακτικά με τους ΔΔΕ σε ΥΔΕ για βιομηχανία


tseronis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο τεχνικος ασφαλειας καλα κανει και το ζηταει, αλλα να τονισουμε οτι δεν μπορει να το ΑΠΑΙΤΕΙ, απλα να συνιστα την τοποθετηση του. Αν δεν υπαρχει ΔΔΕ στις παρατηρησεις γραφει οτι ειναι υποχρεωτικο να μπει. Ο ρολος του ειναι συμβουλευτικος. Εκτος και αν περα απο  Τ.Α εχει και καποιο αλλο ρολο στην εγκατασταση, που τον υποχρεωνει να το απαιτησει παση θυσια

Σε παρομοια περιπτωση, ξενοδοχειο, επι 2 καλοκαιρια εγραφα συνεχεια παρατηρησεις να ελεγχθει η ηλ εγκατασταση και να μπουνε ρελε.... 3ο καλοκαιρι δεν ανελαβα.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που θα πρότεινα θα ήταν η τοποθέτηση bypass στο RCD (RCD που θα προστατεύει μόνο τη δεδομένη γραμμή κίνησης) αλλά με διακόπτη που κλειδώνει στην ανοιχτή του θέση, καθώς και προειδοποιητική πινακίδα στον πίνακα που θα απαιτεί το κλείδωμα του μεταγωγικού διακόπτη στην ανοιχτή θέση πριν οποιαδήποτε επέμβαση στη γραμμή έτσι ώστε να εξασφαλίσω πως αν απαιτηθεί εργασία υπό τάση, το bypass θα είναι εκτός ή τουλάχιστον θα υπάρχει προσωπικό σε επιφυλακή.

 

Ο ηλεκτρολόγος που θα αναγκαστεί να επέμβει θα πάει στον πίνακα αρχικά. Δεν πιστεύω να περιμένουμε επέμβαση ανειδίκευτου προσωπικού σε ΕΗΕ.

Κατά τα λοιπά, ισχύει πως οι γραμμές θα πρέπει να είναι μην προσβάσιμες (προστασία από άμεση επαφή κατά HD384).

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υλικό το έχει εγκαταστήσει κανείς για να μας πει εάν με τη σωστή ρύθμιση μπορούμε να αποφύγουμε τα bypass;

 

 

RCD Torr.pdf

Link to comment
Share on other sites

Διαταξη με τοροειδη , τοποθετω αρκετα συχνα   , και λειτουργει αψογα , παρεχοντας μεγαλυτερη ευελιξια .

 

π.χ  μια μοναδα στον γενικο με ρυθμιση στα 100 mA ( πολλες φορες αθροιστοικα  πχ  κάθε υποπινακας 10+10+16+15 σε mA

αναγκαζουν έναν γενικο ΔΔΕ να πεφτει χωρις να υπαρχει αμμεση αιτια ) και μια  επιμέρους σε κάθε αναχωρηση  υποπινακα 30mA.

 

προσωπικη μου αποψη , χωρις να θιξω κανεναν , τα παντα είναι θεμα σωστης μελετης- κατασκευης  , και όχι "πονηριες"  με βαση το κοστος κτλπ .

ασφαλεια χωρις κοστος απλα δεν υπαρχει .

και  με βαση την υπαρχουσα νομικη κατασταση ο καθενας μας παιζει το κεφαλι του κορωνα γραματα .

υπαρχουν οντως περιπτώσεις που η τοποθετηση είναι προβληματικη  , και  θα πρεπει ειται  να τις περιορίζουμε αν όχι να τις εξαλείφουμε  .

 

θα μπορουσε π.χ να υποβαλεται μαζι με την ΥΔΕ , και ένα εντυπο με παρατηρήσεις  ,που αφου γινεται αποδεκτο από τον πελατη ( υπογραφη )

να απαλασει τον εγκαταστατη , κατασκευαστη , μηχανικο από θεματα !!!.

 

το εχω ξαναγραψει και παλαιοτερα , αλλα θα επιμείνω να λεω ότι αφου ο ελεγχος δεν γινεται από κανεναν  πρακτικα ,

καλο θα ειταν για τον κλαδο να μπορούσαμε με μεικτες επιτροπες να κανουμε αυτοελεγχο , ενας υπάλληλος ΔΕΔΗΕ ,έναν από το τοπικο σωματειο - ΤΕΕ - και οποιον αλλον εμπλεκεται

αλλαγη κάθε 3 μηνες , ανακοινωσεις ελεγχων  σε site του τοπικου επιμελητηριου , αξιολογηση -βαθμολογηση -βελτιωση .

γενικοτερα αναβαθμιση  ποιοτητας υπηρεσιων .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω προτείνει στη διεύθυνση επαγγελμάτων της οικίας νομαρχιακής αυτοδιοίκησης του νομού μου να πηγαίνει και να παίρνει τις ΥΔΕ που υποβάλονται κάθε μήνα και με κλήρωση να πηγαίνουν να ελέγχουν έστω και οπτικά τί παίζει. Όταν το είπα, γελούσε ο ένας και μοναδικός υπάλληλος που είναι και ο προϊστάμενος οργανικά.

 

Για τις παρατηρήσεις μπορείς να χρησιμοποιείς το χώρο παρατηρήσεων στο πρωτόκολλο δοκιμών. Αφού υπογράφει ο ιδιοκτήτης, αναλαμβάνει και το μερίδιο που του αναλογεί. Χωρίς να καλυπτόμαστε όταν κλείνουμε τα μάτια σε όργια...Αλλά όταν το κράτος δεν θέλει να δει, έχεις κουράγιο να κόψεις το ρεύμα σε σπίτι επειδή τα φωτιστικά είναι αγείωτα; Λογικά όχι, θα το βάλεις παρατήρηση και βλέπουμε.

 

Για το ρυθμιζόμενο RCD με τον τορροειδή μετασχηματιστή, από την πείρα σου, σε πόσα πρακτικά secs ρυθμίζεις την καθυστέρηση πτώσης;

Επίσης η ρύθμιση του χρόνου Δt αφορά την πτώση όταν έχουμε διαρκώς το ΙΔn για όλη την περίοδο Δt, ή ακόμη και με ακαριαίο Ιδ έχουμε πτώση μετά από χρόνο Δt;

Δηλαδή έστω ότι έχω ρυθμίσει ΙΔn=30 mA και Δt=3 secs. Εάν έχω μια εκκίνηση κινητήρα με διαρροή 50 mA για 1 sec, θα κρατήσει κλειστή επαφή ή θα πέσει μετά από 3 secs γιατί ξεπεράσαμε τα 30 mA έστω και για μικρότερο από το ρυθμισμένο χρόνο;

 

Ευχαριστώ

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

με το που υπερβεις το οριο μετραει τον χρονο
ασχετα με το ποσο εχεις υπερβει
δεν υπαρχει καποια καμπυλη δηλαδη που να "μαζευει" τον  χρονο.
http://www08.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/56f56bae475a5325c1257d50002d806f/$file/2CSC444001B0201.pdf

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν ούτε με αυτού του τύπου RCD μπορούμε να εξασφαλίσουμε προστασία από διαρροές > 30mA ακόμη και χρόνο μεγαλύτερο από 400 ms.

Αν η εκκίνηση του κινητήρα συνεπάγεται ένα διαφορικό ρεύμα 50mA για 1 sec, πρέπει να ρυθμίσω στα 50 mA.

Με αυτές τις τιμές όπως πέφτουμε στην περιοχή επιδράσεων AC-4 και μπορεί να οδηγηθούμε σε πολύ επικίνδυνες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτους τους ΔΔΡ μας κανανε τη ζωη ποδηλατο! ασχολουμαι κυριως με αρδευτικα πομονες,υποβρυχειες αντλιες κλπ.εχω μεγαλο προβημα με τους ΔΔΡ.αν βαλω 30ma πεφτει κατα την εκινηση.αν βαλω 100 η 300ma δουλευουν αλλα εχω προβλημα με την ΥΔΕ εχετε καμια λυση;το προβλημα ειναι στους Η/Κ.αν βαλω ΔΔΡ 30ma στο βοηθητικο κυκλωμα και εηε ειμαι καλυμενος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.