Μετάβαση στο περιεχόμενο

PVsyst ερώτηση


mr man

Recommended Posts

οποιος συναδερφος εχει διαθεση και χρονο

κατεληξα σε ενα συστημα 100kw με πλαισια schuco 230wp SMA της σειράς SUNNY MINI CENTRAL11000 TL

σε καθε αντιστροφεα θα πηγαινουν 48 πλαισια σε 3 στοιχειοσειρες με 16 πλαισια η καθε μια

 

 

στο mod in series βαζω 16

nbre strings 27

detailed losses-

iam losses b=0.05

module efficiency 2%

wind loss factor uv=1.5

noct coefficient =45c

θα ηθελα να ρωτησω αν για την εξωμοιωση στο pvsyst θα πρεπει να κανω sub-fields ή να κανω καποια αλλαγη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν για την εξωμοιωση στο pvsyst θα πρεπει να κανω sub-fields ή να κανω καποια αλλαγη

ευχαριστω

 

Δεν είναι απαραίτητο το sub-fields για την προσομοίωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα. Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα στο 'system' του PVsyst πως δινουμε τους 2 προσανατολισμους? ετσι οπως νομιζα σαν να μη δεχεται οτι εχω 1 inverter με 2 mppt αλλα 2 ξεχωριστους. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

xrysa τους 2 προσανατολισμούς δεν τους δίνεις στο system άλλα τα ορίζεις στο orentantion,αζιμούθιο και κλίση.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι εκτος απο αυτο ? εκει που διαλεγουμε inverter και πανελ? δηλαδη τα κανω ακριβως οπως ειχα διαβασει και σε ενα αλλο topic τα sub-fields (και φαινεται και το λογικο) αλλα παλι εχω προβλημα, ενω εχω ελεγξει τεχνικα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα.... μήπως γνωρίζει κανείς εαν και που διεξάγονται σεμινάρια για το pvsyst. ή αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έστω και ιδιωτικά μπορει να παραδώσει εντατικά του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.