Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατμηματική ομαδική πτυχιακή εργασία


Recommended Posts

Γεια σας,

 

σκέφτομαι με έναν φίλο μου να κάνουμε μαζί πτυχιακή. Εγώ σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός και εκείνος ηλεκτρολόγος μηχανικός. Μπορείτε να μου πείτε κάποια θέματα ή κάποιους τομείς που να συνεργάζονται άρτια αυτές οι δύο ειδικότητες??Σκεφτόμαστε τον τομέα της εμβιομηχανικής ή γενικά της ενέργειας.

 

Σας ευχαρίστω

 

 

 

Προσοχή στου τίτλους και στην κατηγορία δημοσίευσης των θεμάτων.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αναπτυξη sensors για παρακολουθηση της δομικης ακεραιοτητας κατασκευων.

Θα μπορουσατε να ξεκινησετε θεωρητικα δοκιμαζοντας να το αναπτυξετε με

πεπερασμενα στοιχεια και στην συνεχεια γιατι οχι να το δοκιμασετε πιο πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν εγινα αντιληπτος. Οχι να αναπτυχθουν αυτοι καθ`αυτοι οι sensors αλλα ενας αλγοριθμος

οπου σε μια κατασκευη να υπολογιζει πως να μπουν οι ελαχιστοι δυνατοι σενσορες

ωστε να γινεται η βελτιστη παρακολουθηση της ακεραιοτητας της κατασκευης.

 

Επισης εχω σε πολλα εργαστηρια να εχουν διαφορες κατασκευες οπως γεφυρες σε κλιμακα

και να τοποθετουν σενσορες ωστε να μελετουν τι σηματα λαμβανουν σε διαφορες συνθηκες

οπως κανονικη λειτουργια, φορτιση κτλ κτλ.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στον τομέα της ενέργειας....Κάτι αντίστοιχο σε ενεργειακό πλαίσιο?? Όχι τόσο όσον αφορά τις κατασκεύες, αλλά σε ροή ρευστών (π.χ και μέσα στον οργανισμό συνδυάζοντας έτσι και την εμβιομηχανική)

Link to comment
Share on other sites

Η εμβιομηχανικη εχει τερραστια ζητηση. Πεδιο δοξης λαμπρο ειναι η μοντελοποιηση πχ του σχηματισμου της αθυρωματικης πλακας

στα αγγεια, η μοντελοποιηση πως αστοχει μια μητροειδης η αορτικη βαλδιβα με το περασμα του χρονου. Εχω δει τετοια θεματα

να αναπτυσονται σε διεθνη συνεδρια και εχουν τερραστιο ενδιαφερον. Βεβαια πρεπει να μαθετε πολυ καλα πεπερασμενα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τη μοντελοποίηση του σχηματισμού της αθυρωματικής πλάκας στα αγγεία είναι όντως πολύ ενδιαφέρον. Όσο για τους νανοσωλήνες είναι καλή ιδέα, αλλά θα προτιμούσα π.χ να ασχοληθώ με κυψέλες καυσίμων παρά με αυτό. Όσον αφορά τη μαγνητουδροδυναμική υπάρχει κάποιο καλό θέμα στον ορίζοντα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.