Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός συντελεστών φύλλων καταγραφής.


Recommended Posts

Παρατηρήστε ένα ωραίο παράδειγμα. Εσείς με ποιόν τρόπο θα υπολογίζατε την υπέρβαση δόμησης??? (κάθε παράβαση σε ξεχωριστό φύλλο??!!)

 

Ακίνητο Α έχει υπέρβαση δόμησης 100μ2 με το οικόπεδο να έχει μέγιστο επιτρεπόμενο

80μ2. Το πρόστιμο θα το υπολογίσουμε με συντελεστή 1,6 στην υπέρβαση δόμησης.

 

Στο δίπλα οικόπεδο έχει χτιστεί το σπίτι Β με 100μ2 υπέρβαση δόμησης, αλλά τα 50μ2

από αυτά παραβιάζουν το Δ <20%.

 

Τιμή ζώνης, εντός εκτός κτλ έστω ότι βγάζουν μία τιμή Σ ίδια και για τα δύο αυθαίρετα

 

1. Υπολογίζοντας λοιπόν με τον τρόπο "ποσοστό ανά ΦΚ" έχουμε:

Για το Α θα έχουμε: Σx100x1,6=160Σ

Για το Β θα έχουμε: Σx50x1,3+Σx50x1,3x1,2=143Σ. (παρατηρήστε οτι αυτός που έχει και υπέρβαση Δ πληρώνει λιγότερα)

 

2. Με τον τρόπο "αθροίζουμε τις παρανομίες και υπολογίζουμε έναν συντελεστή

για κάθε ιδιοκτησία":

Για το Α θα έχουμε: Σx100x1,6=160Σ

Για το Β θα έχουμε: Σx50x1,6+Σx50x1,6x1,2= 176Σ > 160 Σ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kανεις λαθος στο 1.Β.

Το σωστό είναι το 2.Β.

Είτε κάνεις ένα είτε 100 φύλλα καταγραφής , ο συντ. υπέρβασης δόμησης υπολογίζεται στο σύνολο της υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύεις οτι ισχύει και στην περίπτωση που έχουμε ΥΔ κύριου χώρου και ΥΔ βοηθητικού? Αθροίζουμε δηλαδή τα εμβαδά ΚΧ+ΒΧ και μετά διαιρούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να με βοηθήσετε με το εξής.

 

Σε οικόπεδο με επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης 1.960μ2 στο οποίο έχουν κατασκευαστεί τρία διαμμερίσματα και τέσσερις μεζονέτες και έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Ο πελάτης μου έχει μία μεζονέτα όπου έχουν μετρήσει 90τμ στο συντελεστή δόμησης που έιναι στο ισόγειο και υπόγειο το οποίο φαινόταν στην άδεια σαν αποθήκη.

 

Αυτή τη στιγμή έχει υπέρβαση δόμησης 7μ2 στο ισόγειο και 92μ2 στο υπόγειο το οποίο έγινε κατοικία.

 

Πώς θα πρέπει να υπολογίσω το συντελεστή υπέρβασης δόμησης?

 

Α) 92+7 = 99 / 1960 = 5%

Β) 99 / 90 = 110%

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει παρ΄ όλο που το οικόπεδο είναι εξ' αδιαιρέτου αλλά στην πολεοδομία μου είπαν το Β!

Link to comment
Share on other sites

Η Υπέρβαση σε σχέση με τα της αδείας και το ποσοστό σε σχέση με το επιτρεπόμενο.

Όπως δηλαδή έγραψε ο Θοδωρής πολύ σωστά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Kανεις λαθος στο 1.Β.

Το σωστό είναι το 2.Β.

Είτε κάνεις ένα είτε 100 φύλλα καταγραφής , ο συντ. υπέρβασης δόμησης υπολογίζεται στο σύνολο της υπέρβασης.

Άλλο το τι είναι σωστό και άλλο τι λέει η εγκύκλιος 13 και η θ4,

γενικά όλος ο νόμος δεν είναι σωστός αφού το αυθαίρετο εν γένη είναι παράλογο... να τακτοποιήτε εις βάρος νομίμων κατασκευών

που εχουν πληρώσει τα μαλιοκέφαλά τους.

Εγώ προσωπικά βλέπω πως το υπεκα τα σπάει αν κατηγορία και βρίσκει αντίστοιχου συντελεστές αυτό θα κάνω και εγώ

αλλά με σωστή ομαδοποίηση, όχι κουτοπονηριές.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη γίνονται λάθη όντως θέλει πολλή καλή ομαδοποίηση.

Εγώ προσωπικά κάνω ένα ΦΚ για κάθε παράβαση ακόμα και αν είναι του ίδιου είδους, για να μην μπερδεύομαι και να θυμάμαι πια είναι πια.

Το max είναι 11 φύλλα για ένα αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.