Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορα εμβαδου οικοπεδου αναμεσα σε αδεια και σε νεα εμβαδομετρηση με εγσα


Recommended Posts

Καλησπερα.Μου ετυχε η εξης περιπτωση.Σε οικοπεδο αρτιο κατα κανονα εχει ανεγερθει οικοδομη με 4 διαδοχικες αδειες (απο 1973-2009).Το εμβαδον του οικοπεδου στις αδειεςκαι στο συμβολαιο ηταν 380 μ2.Τον Δεκεμβριο του 2011 για ενα συμβολαιο , χρειαστηκε εξαρτημενο τοπογραφικο (ηταν την περιοδο που γινοταν το μπαχαλο με τα εξαρτημενα ή μη στα συμβολαια).Το εξαρτημενο εβγαλε εμβαδον 365μ2.Τωρα ο ενας ιδιοκτητης του ισογειου , θελει να βγαλει αδεια δομησης (πλεον) για αλλαγη διαρρυθμισεων.Θα χρειαστει πλεον και για την αδεια δομησης εξαρτημενο τοπογραφικο καθως και συμβολαιο ιδιοκτησιας που φανεται το νεο εμβαδον.Στο νεο διαγραμμα καλυψης λαμβανοντας υποψην το νεο εμβαδον , εχω υπερβαση δομησης κατα 20μ2 στις ηδη αδειες.Τι κανω στην περιπτωση αυτη ? καλυπτομαι για τα υπαρχοντα θεωρωντας οτι εχουν βγει με αδειες ? η πρωτη αδεια το 73 ηταν νεα ισογειος οικοδομη και στην συνεχεια το 1980 και 2004 προσθηκες οροφων .Αν τελικα θεωρηθουν τα 20μ2 αυθαιρετα ,μπορω να ενταχθω στον 4014 για αυτα τα μ2 στην τελευταια αδεια του 2004?ή μπορει να ακυρωθει και η αδεια?

  • 0

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το θεμα ειναι νομικο...τα τετραγωνικα αυτα τα παραπανω του οικοπεδου σε ποιον ανηκουν?στον ιδιο η σε αλλον?υπαρχει αποσπασμα κτηματολογιου η ακομα κανουν δηλωσεις και δεν υπαρχει αποσπασμα?πρωτα πρεπει να δεις αυτο ειναι σημαντικο

Link to comment
Share on other sites

ανηκουν στο διπλανο μετα απο δικαστηριο.Οι δυο πρωτες αδειες του ισογειου (73-74 )εγιναν με το εμβαδον 380 και στη συνεχεια το 78 (απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης), εχασε τα μ2 αυτα και πλεον εκει που ηταν στις αρχικες αδειες αποσταση απο το οριο 3μ , το 78 εγινε 2 και κατι .. ( με υλοποιημενο το ισογειο απο το 74..Ομως οι αδειες του 80 και του 2004 (προσθηκες)εγιναν με εμβαδον 380 αφου δεν ενημερωσε ο ιδιοκτητης και το οικοπεδο εινα αρτιο κατα κανονα.Υπαρχει αποσπασμα απο οτι ξερω που εχει και αυτο διαφορα με το αρχικο εμβαδον

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σοβαρο θεμα..πρωτα πρεπει να λυσει το νομικο,το πολεοδομικο λυνεται...

δε μπορει να τα διεκδικησει με χρησικτησια?αφου τα εχει πανω απο 20 χρονια και μπορει να το αποδειξει.πιστευω οτι πρεπει να συμβουλευτεις δικηγορο πριν συνεχισεις

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο πρόβλημα αντιμετωπίζω εγώ σε σχέση με το τοπογραφικό ή καλύτερα με το εμβαδό του οικοπέδου.. σε οικοδομή-κατοικία εντός σχεδίου το τοπογραφικό αδείας έδειχνε το κτίριο να ισαπέχει από τα γειτονικά όρια 2μ < 2,5 μ βάσει ΓΟΚ 55 που απαιτούσε ελάχιστη δίασταση κτιρίου 8μ.το σχήμα του οικοπέδου εμφανίζεται στο διάγραμμα της αδείας (η άδεια βγήκε το 72) ως ορθογωνικό. στην πράξη όμως ενώ το κτίριο έχει τοποθετηθεί σωστά (σωστές διαστάσεις και περίγραμμα) και απέχει από τη μια πλευρά 2μ , από την άλλη ξεκινά στην πρόσοψη με 2μ απόσταση από το όριο και κατα μήκος του κτιρίου σε βάθος μειώνεται φτάνοντας το 1μ ! πήγα με φίλο τοπογράφο να αποτυπώσω το οικόπεδο για να καταλάβω σε τι οφείλεται αυτή η διαφορά και διαπιστώθηκε πως το σχήμα του οικοπέδου είναι τέτοιο, δηλαδή μαζεύει προς τα πίσω. προφανώς ο παλιός μηχανικός δεν είχε δείξει το σωστό σχήμα του οικοπέδου στην άδεια. εγώ τι κάνω? βάζω παράβαση Δ στο κτίριο παρόλο που τοποθετήθηκε όπως ορίζονταν τότε? ή ακόμα χειρότερα μήπως η άδεια κριθεί ανακλητέα λόγω λάθους αποτύπωσης τοπογραφικού? έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο? όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει γιατί ειλικρινά έχω προβληματιστεί ιδιάιτερα

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με πολεοδομια , μου ειπαν να παω με ρυθμιση ολης της οικοδομης για την λωριδα που ειναι μεσα στο δ ..Τα τοπογραφικα των αδειων ομως δειχνουν αποσταση δ 3 (θεωρητικα σωστο).Τι κανω ,παρουσιαζω στην ρυθμιση το νεο τοπογραφικο και θεωρω οτι υπαρχουν αδειες? το περιγραμμα του κτιριου ειναι σωστο δηλ δεν μεγαλωσε το κτιριο αλλα μικρυνε κατα 1μ προσοψη και για αυτο εχω θεμα με το δ .Εν τω μεταξυ δεν υπαρχει κανενα συμβολαιο που να αναφερει οτι το οικοπεδο απο 380 εγινε 365 και ολες οι αδειες βγηκαν με αυτα τα μ2.

Link to comment
Share on other sites

Το τραγελαφικο της υποθεσης ειναι οτι την αδεια προσθηκης το 2004 την εβγαλα εγω με τοπογραφικο και συμβολαιο που εδειχνε 380μ και αποσταση 3 μ απο το οριο.Ο ιδιοκτητης μετα απο 8 χρονια (συγκεκριμενα πριν 3μερες) μου ειπε οτι εχασε ενα τμημα του οικοπεδου.Τον Δεκεμβριο του 2011 εδωσα βεβαιωση για συνταξη συμβολαιου μεταβιβασης το 10% του πατερα στον γιο για την ισογεια κατοικια που βρισκεται απο την πλευρα του Δ μη γνωριζοντας ακομα το συμβαν.Οπως καταλαβαινετε εχω χασει τον υπνο μου.Μιλωντας με πολεοδομια μου ειπαν να παω για ρυθμιση ασχετα το οτι οταν κατασκευαστηκε το κτιριο ηταν κανονικα οι αποστασεις, και στη συνχεια μετα μιλωνστας με την συμβολαιογραφο μου ειπε οτι μπορει να κανει ορθη επαναληψη του συμβολαιου με νεα βεβαιωση ,νεα μεταγραφη και την στιγμη που δεν εγινε υστεροβουλα και με επιμονη δικη μου να γινει ρυθμιση δεν θα εχω "σοβαρο ¨προβλημα.

Ευχομαι να μην σας τυχει , ειναι πολυ ψυχοφθορο πιστεψτε με!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα, έχω ένα ανεξάρτητο τοπογραφικό στα χέρια μου και πρέπει να το εξαρτήσω. Τα όρια δεν είναι υλοποιημένα οπότε πρέπει να τα εφαρμόσω εγώ επί του εδάφους παίρνοντας σαν βάση το κτίριο που υπάρχει στο οικόπεδο. Το ζήτημα είναι το εξής: στο νέο τοπογραφικό που θα φτιάξω πρέπει να πολλαπλασιάσω τις αποστάσεις με το συντελεστή κλίμακας k; Με τις διαφορές που θα προκύψουν σε αποστάσεις και εμβαδό θα υπάρξει πρόβλημα με το συμβόλαιο και την άδεια που είχε εκδοθεί. Πρέπει να γίνει διόρθωση συμβολαίου;

 

Υ.Γ.: Το εμβαδό είναι μεγαλύτερο στο εξαρτημένο καθώς στην περιοχή μου το k είναι μεγαλύτερο από τη μονάδα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ότι χρειάζεται ενημέρωση το συμβόλαιο και το Ε9 δεν βλέπω άλλο πρόβλημα. Πρόβλημα θα υπήρχε εάν το εμβαδόν στο εξαρτημένο ήταν μικρότερο.

 

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 918 μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.