Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθητικές χρήσεις υπογείου.


-manos-

Recommended Posts

Γεια σας,

το ερωτημα αφορα μια σχολη χορου, στην οποια εχω βαλει τα αποδυτηρια κ τα wc στο υπογειο.

Για να μην μετρησει στη δομηση το υπογειο πρεπει να προοριζεται αποκλειστικα για βοηθητικες χρησεις.

Ξερει κανεις αν τα αποδυτηρια θεωρουνται χωροι κυριας ή βοηθητικης χρησης ή που μπορω να το βρω?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Στον κτηριοδομικό, στο κεφάλαιο που έχει τους ορισμούς.

 

Το WC στο υπόγειο και ο διάδρομος μέχρι να φτάσεις σ' αυτό από το ισόγειο, έχω την εντύπωση ότι μετρά στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα WC αν και βοηθητικοί χώροι και απ' αυτή την άποψη δεν ελέγχονται για φυσικό φωτισμό και αερισμό, αν υπάρχουν στο υπόγειο μετρούν στη δόμηση.

Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τα αποδυτήρια.

 

Οι βοηθητικοί χώροι που δεν μετρούν στη δόμηση όταν υπάρχουν στο υπόγειο είναι αποθήκες, λεβητοστάσια, μηχανοστάσια, χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, χώροι για ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το άρθρο του κτιριοδομικού που αναφέρεις, μου δέχτηκαν χώρο υγιεινής στο υπόγειο χωρίς να μετρήση στη δόμηση. Αλλά ο ελεγκτής δεν δεχόταν μεγάλο μπάνιο, ήθελε να είναι βοηθητικό μπάνιο στο υπόγειο, με μία λεκάνη και ένα νιπτήρα, όπως συγκεκριμένα μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι χώροι υγιεινής που βρίσκονται στο υπόγειο δεν είναι οι μοναδικοί που εξυπηρετούν το ισόγειο (δηλ. υπάρχουν και άλλοι στο ισόγειο) τότε δεν μετράνε στην δόμηση, αλλιώς μετράνε.

Είχαμε ασχοληθεί με το συγκεκριμενο παλαίοτερα ... αλλά που είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.